Zayıflamak İçin Yoga hareketleri

Sayısız diyet denediniz, beslenmenizi kıstınız fakat bütün hepsi etkisiz oldu çünkü zayıflamak için yogayı denemediniz. Eğer yogayı bir yaşam biçimi haline getirirseniz düzenli bir şekilde kilo verebilirsiniz. Şimdi kas gücünüzü arttırmanıza, vücudunuzu düzeltmenize ve kilo vermenize yardımcı olan birkaç yoga esasından bahsedelim.

 

A.Yüz İçin Yağları İçin (Yaklaşık 2 dakika)

1.Simhasana

Bu asana, yüzdeki kasları sesi etkilebiliyor ve iyi bir stres kırıcı harekettir. Bu temel bir poz olup, yaşa bakılmaksızın herkes bunu yapabilir. Bu pozisyona oturduğunuzda ve dilinizi çıkarttığınızda, yüz kasları, toraks ve omurga ile birlikte gerilir. 

Potansiyel risk kesinlikle yoktur. Bu pozu otururken sorun yaşıyorsanız, bir sandalyeye oturup yapabilirsiniz.

Video Link

 

 

2.Jalandhara Bandha

 

Tiroid hastaları için en çok aranan asanardan biridir. Nefesinizi tutarken, çenenizi göğüste, boğum kemiklerinizde kilitlemelisiniz. Bu, jawline’ınızı tanımlar. Herhangi bir nefes alma sorununuz varsa, sertifikalı bir yoga öğretmeninin gözetiminde bu asanayı yapın. Yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı çekiyorsanız bunu denemeyin.

 

Video Link

 

B.Kollar İçin

3.Adho Mukha Svanasana

Adho Mukha Svanasana ağır bir poz. Üst cesedi ellerinize yerleştirmeniz gerekir. Kollarınızı ve bisepsinizi süslemek için mükemmel bir yoldur. Karpal tünel sendromundan muzdarip olursanız, bu asana yapmayın.

 

Video Link

 

4. Chaturanga Dandasana

Bu poz vücudunuzu elinizle destekleyerek ve çekirdeği sağlam tutarak yerden uzaklaşmanızı sağlar. Kollarınızı sallamakla kalmaz, aynı zamanda biseps ve triceps güçlendirir ve hacim katar. Eğer omuz veya kalça sakatlanmanız varsa bunu denemeyin. Varyasyonlarda size yardımcı olabilecek sertifikalı bir yoga hocası ile birlikte çalışın.

Video Link

5. Ardha Pincha Mayurasana

Kollarınız, ayakta kalmaya çalışan üst bedeninizi dengelemek için temel oluşturur. Bu asana, pazı, arka kol ve kolları güçlendirmeye ve hacimlemeye yardımcı olur. Herkes tarafından yapılabilecek basit bir asana. Ancak boynunuz veya omuz sakatlığınız varsa dikkatli olmalısınız.

 

Video Link

 

6. Urdhva Mukha Svanasana

Bu asana, kol kaslarını gerer ve vücut ağırlığını dengelemeyi içerir. Kollarınızı, pazılarınızı ve trisepsinizi hacimlendirmenin en güçlü ve verimli yollarından biridir. Eğer sert boynunuz veya omuz sakatlığınız varsa, bu asanayı yapmamak en iyisidir.

Video Link

 

C. Omuzlar ve Üst Sırt için (Yaklaşık 4-6 dakika)

7. Bharadvajasana

Asana derin bir bükülme içerir ve herkesin pratikle kolayca idare edebileceği bir ara seviye pozudur. Üst vücudunuzun doğal esnekliğini geliştirir. Baş ağrısı veya uykusuzluğunuz varsa veya adet görüyorsanız denemeyin.

 

Video Link

8.Ardha Matsyendrasana

Bu poz, omuz, boyun ve omurganızı bir araya getirmenizi gerektirir. Yoğun büküm (tek seferde bir kez), yanları, üst vücudun yanı sıra karın kaslarını tonlandırmaya yardımcı olur. Baş ağrısı veya uykusuzluğunuz varsa teşebbüs etmeyiniz.

Video Link

 

D. Diafram için (Yaklaşık 5-7 dakika)

9.Naukasana

İnatçı göbek yağını kaybetmekte zorluk çekiyorsan, görünür sonuçlar verecek bir harekettir. Küçük bir uygulama ile, tonlu karın kasları elde etmek için iyi yolda gidiyorsun. Uykusuzluk, fıtık veya omurga sakatlığı sorununuz varsa bu asana yapmayın.

 

Video Link

 

10. Matsyasana

Her şey alt bedeninizi (ve organlarınızı) uyluklar, bağırsaklar, kalçalar ve karın kasları gibi gerdirmekle ilgilidir. Büküm ve çekmeyi içeren tüm asanalar, ekstra yağ yakılmasına yardımcı olur ve bu da karın ve kalçalar gibi en belirgin yerlere bırakılır. Tansiyon, fıtık veya migrenden ağrınız olması veya adet görmeniz durumunda bu asana’yı yapmamak en iyisidir.

 

Video Link

 

11. Anantasana

Bu, karın kaslarını çalıştırır. Esneme esnasında odağı vücudun her iki tarafına kaydırır. Bu asana, kollarınızı eritmeye çalışır, kan dolaşımını ve sindirimini geliştirir. Boynunda veya kalçalarında bir rahatsızlık veya sertlik yaşarsanız, bu asana yapmadan önce doktorunuza danışın.

Video Link

12. Bhujangasana

Surya Namaskar’da önemli bir poz, bu üst vücudunuz üzerinde çalışan şık bir asana. Karın kaslarına köklü bir gerilme sağlar ve istenmeyen göbek yağını yakıcı bir katalizör görevi görür. Hamileyseniz veya bir fıtık geçiriyorsanız bu asana teşebbüs etmeyin.

Video Link

 

E. Uyluklar İçin (Yaklaşık 6-8 dakika)

13.Baddha Konasana

Cobbler Pose, iç ve dış kalçalarda çalışır. Bu pozun ilginç bir varyasyonu, bir kelebek gibi bacaklara çarpmaktır – bu da Butterfly Pose olarak da bilinir. Bu kolaydır, basittir ve alt bedeninizi rahatlatır.

Video Link

14. Malasana

Bütün gün oturmanın ve vücudun alt kısmında yağ biriktiren etkilere karşı koyan bir duruş. Uyluklar, kasık ve kalça kasları uzanır. İç / dış uyluk bölgelerinde esneklik ve zil sesleri geliştirir. Eğer diz ya da kalça ağrısı çekiyorsanız bu asanadan kaçının.

 

Video Link

 

15.Anjaneyasana

Bu poz her şeyden önce, bacakları, hamstringleri ve uylukları uzatarak kasları kalçalardan ayak bileğine tonlandırmaya yardımcı olur. Gerginliği giderir ve size büyük bir esneklik kazandırır. Yüksek tansiyon veya diz ağrısı / sakatlığınız varsa bunu denemeyin. Boynu veya omuz ağrısı olan insanlar için birkaç varyasyon var.

 

Video Link

 

16.Ardha Bhekasana

 

Half Frog Pose en zorlu pozlardan biri, ama olağanüstü sonuçlar veriyor. Kalçaları uzatır ve güçlendirir, kuadriseps ve hamstring kasları. Kan dolaşımını harekete geçirdiği için enerjilenmiş hissedeceksiniz. Boynunuz, omuz veya bel ağrınız varsa bu asana kaçınılması en iyisidir.

 

Video Link

 

F. Baldır Kası / Hamstringleri İçin (Yaklaşık 5-7 dakika)

17.Padangusthasana

 

Kalf kaslarının hamstringlerini ve tonlarını tamamen uzatan bir poz. Böbreklerinizin ve karaciğerinizin işleyişini uyarırken uyluklarınızı, bacaklarınızı ve sırtınızı güçlendirir. En temel pozlardan biridir ve herkes tarafından yapılabilir. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için, tamamen bükülmeden ve gerilmeden önce biraz zaman alabilir.

 

Video Link

 

18. Parsvottanasana

 

Ayrıca, vücudun her iki tarafının da derin gerilmesini içerdiği için Yoğun Yan Tırmanma Pozanı olarak da bilinir. Son duruşa uzandığınızda baldır kasları ve hamstringleri güçlendirir. Bacaklarınızı sesi ve güçlendirmenin kolay bir yoludur. Bu poz, hamile kadınlar ve hamstring sorunları olanlar için önerilmez.

 

Video Link

19. Virabhadrasana 2

 

Savaşçı 2 Pozu kalçanızın altındaki tüm kasları gerginleştirirken dayanma gücü oluşturmanıza yardımcı olan canlandırıcı bir pozdur. Savaşçı Pozunun ikinci seviyesi, bacaklarınızı tonlama ve güçlendirme dışında pek çok faydayla birlikte geliyor. Siyatik sihir gibi rahatlatır.

Kronik diz ağrısı, artrit, yüksek tansiyon veya diyare varsa bu asana kaçının.

 

Video Link

20. Upavistha Konasana

Derin gerilme, gövde ve kalça kaslarındaki gerginliği ve kalçaları serbest bırakır. Bu potansiyel bir risk taşımayan gelişmiş bir poz. Bununla birlikte, eğer bel ağrınız varsa, gövdenin altına yumuşak bir yastık veya battaniye kullanın.

 

Video Link

 

G. Kalçalar İçin (Yaklaşık 5-6 dakika)

21. Garudasana

 

Kartal Poz, gövdesini vücudun dışına iterken kalçalarınızı, bacaklarınızı ve kollarınızı tutan kıvrılmış bir pozdur. Dengeleme kanunu, kararlılığı bulmanıza yardımcı olur ve bu süreçte çekirdek ve kalça kaslarınızı güçlendirir. Diz, omuz veya ayak bileği ağrınız varsa bu asana kaçının. Ayrıca, hamileyseniz doktorunuza danışın.

 

Video Link

22. Ananda Balasana

 

 

Vücudunuzun tüm alt kısmını uzattığı için bu, kilo kaybı için en iyi yoga pozlarından biridir. Zemine dikey olarak odaklanan kalça kemiğidir. Bu süreçte iç uyluklar, kasık ve hamstringler tonlanır ve güçlenir. Hamileyseniz veya menstruasyon yapıyorsanız bunu kaçının.

 

Video Link

23. Rajakapotasana

Bacaklar, omurga ve göğsün yoğun streçleri kalça kaslarını güçlendirir. Bu asana’da, tüm vücut önde ve kalça vücudunuzun arka tarafında ortaya çıkan tek organ. Bu nedenle, kalça kasların üzerinde iyice çalışır. Bu asana çok derin ve çekici olmasına rağmen, özellikle sıkı uyluklarınız veya kalçanız varsa sertifikalı bir eğitmen gözetiminde yapmak en iyisidir.

 

Video Link

24. Supta Baddha Konasana

Bu asana bir kalça açıcıdır ve aynı zamanda iç uyluklarda da çalışır. Ayak parmakları birbirine yapıştıracak şekilde bacakların katlanmasını dengeleme eylemi, kalça kaslarının tonlamasını harekete geçirir. Çok rahatlatıcı bir asana ve kalça ve uyluk kaslarında gerginlik bırakıyor.

Bel ağrısı, diz ya da kasık yaralanmaları varsa bu asana yapmayı bırakın.

Video Link

 

Bu, benimseyeceğiniz bir yaşam tarzı. Hayat için. Zihinsel ve fiziksel dokunulmazlığınızı geliştirir, hayatınızı nasıl yönlendirdiğinizi belirgin biçimde değiştirir. Yoga yolculuğunuza başlarken, iyi şanslar!