Yüz Yağı Kaybetme Yolları

bel ölçümü

Yüzde bulunan yağ biraz şaşırtıcı olabilir. Oldukça yağsız vücuda sahip olabilirsiniz ama hala resimlerde çift çene ile gözüküyorsanız ve bu konuda herhangi bir alternatif fikir bulamadıysanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle yüz yağı oranını düşürmek için herhangi bir egzersiz veya program yoktur fakat yüz yağı oranını düşürmek düşündüğünüzden daha kolaydır.

 

Yüz Yağı Sebepleri

Öncelikle söyleyeceğimiz sebeplerden bir veya ikisi yüzünden yüzünüz büyük duruyordur. Öncelikle vücut yağ yüzdeniz çok yüksek olduğu için yağlar orada birikmiş olabilir. Veya ikinci temel faktör genetiktir. Yüz yapınız veya genetiğiniz yüzünüzün yuvarlağa yakın olmasını sağlar.

Birinci neden açıktır. Vücudunuzdaki yağın çoğu cildin hemen altında saklanır ve yüz, parmak ve ayak gibi çoğu insanın düşünmediği bölümler de dahil olmak üzere her alanda çeşitli derecelerde dağıtılır. Çoğumuz fazla yağ oranlarına sahip olmadığımız için bu oranı maskelemek çok fazla sıkıntı yaratmıyor. Bu yüzden yüzümüzde gözle görülür değişiklikler görmeden önce biraz yağsız olmalıyız.

Özellikle çoğu erkek başlığı kayda değer bulmadan önce %10-%20 yağ oranı aralığına girmelidir. Kadınlar ise yaklaşık %20 vücut yağ oranına sahip olmalıdır.

Aşağısı size vücut yağlarının nasıl bir faktör olduğuna dair bir fikir sunmalıdır.

vücut yağ oranı

Gördüğünüz gibi, erkekler için % 10 civarları oldukça düzgün formdadır. Bu yağ oranlarına ulaşmak size karın kası ve kol stabilitesi sağlayacağının garantisini verirken ne yazık ki, istediğiniz yüzü verecek mi söylemek zordur.

Yüzümüzün tümü farklı inşa edilmiştir. Bazılarımız keskin özelliklere sahiptir – yüksek, belirgin elmacık kemikleri, güçlü, çıkıntılı çeneler ve benzeri – veya daha nazik bir görünüşü vardır. Daha keskin özelliklere sahip olan yüzler doğal olarak yuvarlak olanlardan daha yağsız görünür ve yüzümüzdeki yağ miktarını azaltabilirken, herhangi bir miktarda diyet veya egzersiz, altta yatan yapıyı değiştiremeyecektir.

 

Yüzdeki Yağları Nasıl Kaybederim?

Toplam vücut ağırlığınızın yağ yüzdesini veya vücudunuzun tamamında depolanan yağ miktarını azaltın. Görüyorsunuz ki, bölgesel yağ kaybı vücudunuzun belli bir bölgesinin yağlanmasını azaltabileceğiniz fikri gerçekten doğru değildir. Bir kas grubu çalışıldığında, etrafında yağ yakılmasına neden olur, ancak etkinin önemli olabilmesi için çok hafiftir. Bu sebeple karın çalışarak karın kası elde edemezsiniz ve tuhaf yüz egzersizi yaparak keskin bir çene çizgisi oluşturulamaz.

Bununla birlikte, yapabileceğiniz şey, vücuttaki yağ seviyelerini düşürmek için diyet ve egzersiz yapmaktır. Genetik yönteminiz ne kadar sürede bunun belirleneceği sağlar, ancak daha önce de belirttiğim gibi, doğal olarak güçlü yüz özelliklerine sahip olan çoğu erkeğin keskin bir görünüm elde etmek için vücut yağının yaklaşık % 10 olması gerekir ve çoğu kadının% 20 civarında olması gerekir.

 

1-Kalori Açığı Oluşturun

Çalışmalar yağ kaybetmenin tek yolunun yaktığınızdan daha az enerji tüketilmesinin gerektiğini söylüyor. Fazla vücut yağı taşımanız, uzun zamandır sürekli olarak yakmış olduğunuzdan daha fazla kalori tükettiniz demektir. Ve aşırı yağdan kurtulmanın tek yolu tam tersini yapmaktır: yaktığınızdan daha az tüketin.

Bunu yaptığınızda, kalori açığı oluşturdunuz demektir çünkü enerji alımınız vücudunuzun ihtiyaçlarından daha azdır. Yine de, bir yerden gelen ek enerjiyi elde etmelidir, bu yüzden yağ depolarını tüketecektir.

Artık, kalori açığı ne kadar büyük olursa kilo kaybı o kadar hızlı olur. Ancak çok az yemek tüketmeniz durumunda çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. Bu nedenle kalori açığını % 20 – 25 arasında ayarlamanızı öneririm ( her gün yaktıklarından % 20 – 25 daha az kalori tüketin ). Araştırma, bunun kasları kaybetmeden hızlıca yağ kaybetmenize izin vereceğini göstermektedir.

 

2.Yüksek Proteinli Diyet Uygulayın

Vücut kompozisyonu söz konusu olduğunda, protein bugüne kadarki en önemli makro besleyici maddedir. Çalışmalar, yeterli protein tüketiminin bu konuda size yardımcı olduğunu göstermektedir.

Yüksek protein oranları sizlere daha hızlı toparlanma, yağ kaybedip kas kazanma, kaslarınızı kaybetmeden kilo kaybetme ve yemeklerde daha fazla doyma gibi faydalar sağlar.

Sonuç olarak yüksek proteinli diyet, her yönden avantaj sağlıyor. Peki, doğru protein miktarı nedir?  Yağ kaybetmek istenildiğinde, günde kilo başına yaklaşık 1.2 ila 1.5 gram protein tüketilmelidir.

 

3.Antremanları Aksatmayın

Kaslarınızı çalıştırmanın birçok yolu vardır ve amaç mümkün olduğunca çabuk boyut ve güç kazanmak olduğunda ağır kiloların yerini hiçbir şey almamaktadır. Egzersiz makineleri, vücut ağırlığı egzersizleri, yoga, pilates ve kaslarınızı oluşturmak için yapabileceğiniz diğer her şeyden daha iyidir. Tekrardan sizlere bileşik egzersizleri uygulamanızı önereceğim. Bunlar squat, bench press, deadlift gibi çok sayıda kas grubunu içeren egzersizlerdir.

Ağır kiloları kaldırarak (ve daha güçlü hale geldiğinizde daha ağır ve daha ağır ağırlıklara ilerleyerek), kaslarınızda büyümelerini söyleyen muazzam miktarlarda gerginlik yaratırsınız. Kısacası, diyet yaparken kas kaybını en aza indirmenize, ya da yağ kaybederken durumuna bağlı olarak kas kazanmanıza da olanak tanır.

 

4.Daha Hızlı Yağ Yakmak İçin HIIT Uygulayın.

Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT), kısa maksimum yoğunlukta sprintleri ve ardından kısa dinlenme periyotlarını içeren bir kardiyo tipidir. Birkaç nedenden dolayı HIIT’in büyük bir hayranıyım, fakat esas olan, geleneksel sabit kardiyodan daha kısa sürede daha fazla yağ kaybetmenize izin veriyor olmasıdır. HIIT’in diğer bir önemli yararı da kasın düşük yoğunluklu kardiyodan daha iyi korunmasına yardımcı olmasıdır. Haftada yalnızca 2 ila 4 HIIT egzersizi, her biri sadece 20 ila 25 dakika olacak şekilde uygulamak yağ kaybınızı önemli derecede artırmanız için yeterlidir.