Yeşil Yapraklı Sebzelerin 11 Sağlık Faydası

yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlığa faydaları arasında sindirim sağlığının iyileştirilmesi, sağlıklı görme yeteneğinin korunması, kolesterol seviyesinin dengelenmesi, genç cildin güçlendirilmesi, kansızlığın tedavisi, kafa derisinin güçlendirilmesi, serbest radikallerle savaşılması, kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi, kilo kaybının desteklenmesi, enerji düzeylerinin artırılması ve yaşam süresinin uzatılması yer alır.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler Nedir?

Beslenme uzmanları genellikle, yeşil yapraklı sebzelerin düzenli tüketilmesini tavsiye eder çünkü sağlık açısından faydalı bileşenler bol miktarda bulunur. Kardiyovasküler, cilt, sindirim ve göz sağlığını korumak için bu besinleri günlük olarak tüketmeniz gerekir.

Ayrıca serbest radikalleri ortadan kaldırmak için gerekli olan bir miktar antioksidan da yeşil yapraklı sebzeler içinde bulunur. Bu nedenle, yeşil yapraklı sebzeler ile dolu bir kase tüketmek genel sağlığınız için harikalar yaratabilir.

 

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Besin Değeri

Çeşitli çalışmalar yeşil yapraklı sebzelerle dolu bir kabın aşağıdaki besinleri sağlayabileceği sonucuna varmıştır.

 • Kalsiyum% 9
 • Kalori 23 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Diyet Lif 2.2 g
 • Demir% 15
 • Magnezyum% 19
 • Potasyum 55 mg
 • Protein 2.9 g
 • Şeker 4 g
 • A Vitamini %187
 • Vitamin B-6 %10
 • C Vitamini %46

 

 

Yeşil Yapraklı Sebzelerin 11 İnanılmaz Sağlık Faydası

1. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Beslenme uzmanları, uygun sindirimi sürdürmek için insanların yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelerini önermektedir. Ayrıca, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı, kusma vb. gibi daha fazla sağlık rahatsızlığına karşı da önlem almaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle sindirim sisteminizin durumunu iyileştirmeye yardımcı olacak kaynakları eklemeniz gerekir. Potasyum ve magnezyum gibi besinler sadece ishali tedavi etmekle kalmaz, sebzelerde bulunan vitaminler drene edilmiş enerjiyi geri getirebilir.

 

2. Zayıf Görmeden Korur

Bu konuda önlem almazsanız zayıf görme yeteneği daha fazla zarar vermeye eğilimlidir. Beslenme uzmanları, yeşil yapraklı sebzelerin zayıf görme yeteneğini tedavi etmediğini, ancak sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Bunun dışında, potasyum gözünüzde bulunan dokuları güçlendirmek için çalışan minerallerden biridir. Bu durum, gece körlüğü ve katarakt gibi göz hastalıklarının başlangıcını geciktirir.

 

3. Kolesterol Seviyesini Dengeliyor

İşlenmiş gıdalar, yüksek kolesterol seviyelerine geniş ölçüde katkıda bulunan birincil nedendir. Bu durumda, kolesterol, inme ve kalp krizi gibi zayıflatıcı sağlık sorunlarına neden olabilecek arterler ve kan damarlarına doğru kurulmaya başlar.

Bu seviyeleri düzenli olarak taze yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi ile koruyabilirsiniz. İçinde bulunan mineraller ve vitaminler, damarlarınızı kolesterol içermeyen birikintilerden ve salgından yoksun bırakmaya yardımcı olur.

 

4. Genç Ciltler İçin

Kusursuz bir cilde kavuşmak istiyorsanız , salata kasesine roka ve marul eklemeye başlayın. Bu yapraklı sebzelerin her ikisi de vitamin, mineral ve cilde zarar veren faktörleri hafifleten diğer bileşenlerden bol miktarda bulunur.

Besinler cildinizi güçlendirir. Dahası, sebzeler cildinizin nemlenmesini, kırışıklıkların , ince çizgilerin ve cilt sarkmasının önlenmesini sağlayan yüksek bir su içeriğine sahiptir .

 

5. Anemi davranır

Demir eksikliği, tedavi edilebilen bir anemiye neden olur. Ancak, tedaviyi geciktirmemelisiniz. Anemide ani yorgunluk ve baş dönmesi yaygındır ve gerekli miktarda demir verilmezse durum daha da kötüleşebilir. Demir ile zenginleştirilmiş ıspanak seviyelerinin bu açıdan etkili olduğu söylenmektedir.

Ispanakları salatalara, çorbalara ekleyerek tüketebilir ve balık fileto ile haşlanmış ıspanak yaprakları yiyebilirsiniz; demir eksikliğinizi her iki şekilde artıracaklar. Beslenme uzmanları, anemiyle mücadele etmek ve vücudunuzdaki demir seviyelerini korumak için haftada 3-6 ıspanak porsiyonu tüketmeniz gerektiğini öne sürmektedir.

 

6. Saç Derisini Güçlendirir

Kafa derisi, birden fazla magnezyum dozuyla etkili bir şekilde önleyebileceğiniz mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmaktadır. Magnezyum takviyeleri almanız gerekmediğini, ancak marul ve lahanalarda yaygın olarak bulunduğunu öğrenmekten mutluluk duyacaktır .

Mineral ile yüklü, bu yapraklı sebzeler saç derisini önemli ölçüde iyileştirebilir. Bununla birlikte, sürekli kaşıntı durumunda, dermatoloğunuza danışmanız ve kendi kendine ilaç kullanmamanız gerekir.

 

7. Serbest Radikallerle Savaşır

Çalışmalar ıspanak, lahana ve marul yapraklarında orta düzeyde antioksidan bulunduğunu saptamıştır . Bu sebzeleri, serbest radikalleri önlemeye yardım ettikleri için diyetinize dahil etmeniz gerekir . İkincisi sağlığınızı sessizce ortadan kaldıran en tehlikeli faktörlerden biridir. Serbest radikaller vücudunuzdaki organları büyük ölçüde zayıflatan hücreleri tahrip eder.

Ayrıca, organlarınızda oksidatif strese neden olan faktör de sorumludur. Her iki durumda da, vücudunuz kansere, makula dejenerasyonuna, demansa ve erken yaşlanmaya yol açan hastalıklara yol açan hücreleri kaybetmeye başlar. Bu nedenle, yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek vücudunuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir.

 

8. Kardiyovasküler Sağlığı Korur

Kardiyovasküler sağlığın korunması için sadece temiz beslenme ve egzersiz de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzını izlemeniz gerekir. Kolesterol ve kan basıncı seviyenizi dengelemek için lahana, roka  ve ıspanak gibi çeşitli yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

Bu durumda kalp hızını güçlendiren kasların işi kolaylaştıracaktır. Böylece, kalp krizi ve inme gibi kardiyo sorunlarına daha az eğilimli olacaksınız.

 

9. Kilo Verme Yardımı

Çeşitli mineraller, vitaminler, diyet lifi ile zenginleştirilmiş ve sıfır yağ içeren, yeşil yapraklı sebzeler ekstra kilo vermek söz konusu olduğunda çok önemlidir. Karışık yeşillik sebzelerden oluşan bir kase, iştahınızı arttırmak için uzun saatler boyunca sizi tam olarak tutacak bol miktarda diyet lifi sağlayabilir.

Dahası, sebzeler idrar yapmanıza ve toksinleri, kimyasalları, tuzları ve aşırı yağları temizlemenize yardımcı olacak yüksek su içeriğine sahiptir.

Bu nedenle beslenme uzmanları yeşil yapraklı sebzeleri kilo vermek için ideal bir seçenek olarak gördüler. Salatalardan ve çorbalardan ayrı olarak, günlük besin alımınızı arttırmak için sebzelerin birkaç yapraklarını smoothie’lere de ekleyebilirsiniz.

 

10. Enerji Düzeylerini Artırır

Birçok faktör düşük enerjiye, baş dönmesine ve yorgunluğa katkıda bulunur. Besin eksikliği, bunlardan biri olabilir. Beslenme uzmanları , içinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle lahana, marul ve ıspanak yoluyla yetersizlikleri giderebildiğinizi ileri sürerler. Enerji kaynaklarının doğal kaynaklarla artırılmasının, enerji içeceklerinden daha kalıcı sonuçlar sağlayabileceğinden bahsetmeye değer.

 

11. Ömrü artırır

Çalışmalar, iç vücudunuzu güçlendirmek için potasyum, magnezyum, demir ve protein gibi minerallerin tüketilmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Yeşil yapraklı sebzeler bu mineralleri elde etmek için hızlı bir kaynak olabilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir