Yapay Tatlandırıcı Nedir ve Sağlığa Etkileri

tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar, yiyecekleri tatlandırmak için gıdalara ve içeceklere eklenen sentetik şeker yerine kullanılan gıdalardır. Ekstra kalori sağlamayan bu tatlandırıcılar, kilo vermeye çalışan insanlar için cazip bir seçim haline geliyorlar. Her çeşit gündelik gıdalar ve ürünler şeker, soda, diş macunu ve sakız gibi gıdalar suni tatlandırıcı içerir.

Bununla birlikte, son yıllarda yapay tatlandırıcılar tartışmalara yol açtı. İnsanlar bilim adamlarının düşündüğü kadar güvenli ve sağlıklı olup olmadıklarını sorgulamaya başladılar. Potansiyel sorunlarından biri, bağırsakta yararlı bakterilerin dengesini bozabilmesidir. Bu makale, mevcut araştırmaları inceliyor ve suni tatlandırıcıların bağırsak bakterilerini değiştirip değiştirmediğini ve bu değişikliklerin sağlığınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.

 

Bağırsak Bakterileriniz Sağlık ve Ağırlığını Etkiler

Bağırsakta bulunan bakteriler, vücudunuzdaki birçok işlemde önemli bir rol oynamaktadır. Faydalı bakterilerin bağırsağınızı enfeksiyona karşı koruduğu, önemli vitamin ve besin maddeleri ürettiği ve bağışıklık sisteminizi düzenlemesine yardımcı olduğu biliniyor. Bağırsağınızın normalden daha az sağlıklı bakteri içerdiği bakteri dengesizliğine, dysbiosis denir. Hayvansal hastalık, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve çölyak hastalığı dahil bir dizi bağırsak sorunuyla bağlantılıdır. 

Yakın tarihli araştırmalar ayrıca, disbiozun ne kadar ağırlığınız üzerinde bir rol oynayabileceğini de öne sürmüştür. Bağırsak bakterilerini inceleyen bilim insanları, normal kilolu kişilerin bağırsaklarında kilolu insanlardan farklı bakteri türlerine sahip olduklarını bulmuşlardır. Aşırı kilolu ve normal kilo özdeşleşmiş ikizlerin bağırsağı bakterilerini karşılaştıran ikiz çalışmalar aynı fenomeni bulmuştur; bu da bakterilerdeki bu farklılığın genetik olmadığını ortaya koymaktadır.

 

ÖZET:

Bağırsakta yararlı bakterilerin dengesi sağlığınızdaki ve kilonuzda önemli bir rol oynayabilir.

Yapay Tatlandırıcılar Bağırsak Bakterilerinizin Dengesini Değiştirebilir

Çoğu yapay tatlandırıcı sindirim sisteminizde sindirilmemiş halde bulunur ve vücudunuzdan değişmeden geçer. Bu nedenle, bilim adamları uzun zamandır vücuda herhangi bir etkisi olmadığını düşünmüşlerdir.

Bununla birlikte, son araştırmalar yapay tatlandırıcıların bağırsağınızdaki bakteri dengesini değiştirerek sağlığınızı etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Bilim adamları yapay tatlandırıcılar ile beslenilen hayvanların bağırsak bakterilerinde değişiklikler olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar, Splenda, asesulfam potasyum, aspartam ve sakarin gibi tatlandırıcıları test ettiler.

Bir çalışmada, bilim adamları, farelerin tatlandırıcı sakarini yediğinde, bazı yararlı bakterilerin azaltılması da dahil olmak üzere, bağırsaklarındaki bakteri sayı ve türlerinin değiştiğini buldu. İlginçtir, aynı deneyde, şeker suyu ile beslenilen farelerde bu değişiklikler görülmedi. Araştırmacılar, yapay tatlandırıcı tüketen kişilerin, bağırsaklarında bulunmayan bakterilerden farklı bakteri profillerine sahip olduklarını da kaydetti. Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların bu değişikliklere neden olup olmadıkları hala netlik kazanmamaktadır.

Bununla birlikte, suni tatlandırıcıların bağırsak bakterileri üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişebilir.

ÖZET:

Farelerde yapay tatlandırıcıların bağırsaktaki bakteri dengesini değiştirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, insanlardaki etkilerini belirlemek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

 

Yapay Tatlandırıcılar Şeker’den Daha Az Zarar Veriyor mu?

Yapay tatlandırıcılar ile ilgili endişeler olmasına rağmen, çok fazla şeker tüketmenin zararlı olduğu bilinmelidir. Aslında hükümet kılavuzlarının çoğu, eklediğiniz şeker alımını, kendisiyle ilişkili sağlık riskleri nedeniyle sınırlandırmanızı önerir. Çok fazla şeker tüketilmesi yorgunluk, obezite, tip 2 diyabet, kötü zihinsel sağlık ve kalp hastalığı için risk belirteçleri ile ilişkilendirilmiştir.

Eklediğiniz şeker alımının azaltılmasının ciddi sağlığa yararlı olabileceğini ve hastalık riskinizi azaltabileceğini de biliyoruz. Öte yandan, yapay tatlandırıcılar hala insanlar için güvenli bir seçenek olarak görülmektedir. En azından kısa vadede şeker alımını azaltmaya ve kilo vermeye çalışan insanlara yardımcı olabilirler.
Bununla birlikte, suni tatlandırıcıların uzun süreli yüksek alımını artmış tip 2 diyabet riski ile ilişkilendiren bazı kanıtlar vardır. Endişeleriniz varsa, en sağlıklı seçenek şeker ve yapay tatlandırıcıların tüketimini azaltmaktır.

ÖZET

Eklenen şeker veya suni tatlandırıcıların değiştirilmesi, kilo vermek ve diş sağlığını iyileştirmeye çalışan insanlara yardımcı olabilir.


Yapay Tatlandırıcıları Kullanmalı Mıyız ?

Yapay tatlandırıcıların kısa dönemli kullanımının zararlı olduğu gösterilmemiştir. Özellikle çok şeker tüketirseniz, kalori alımınızı azaltmanıza ve dişlerinizi korumanıza yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, uzun süreli güvenlikleriyle ilgili kanıtlar karışıktır ve bağırsak bakterilerinin dengesini bozabilir.

Genel olarak, yapay tatlandırıcılara yönelik artı ve eksiler vardır ve onları tüketip tüketmemeniz bireysel tercih haline gelir. Zaten yapay tatlandırıcılar tüketirseniz , iyi hissederseniz ve diyetinizden memnunsanız, durdurmanız gereken somut bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, glikoz intoleransı ile ilgili endişeleriniz varsa veya uzun vadeli emniyetlerinden endişe ediyorsanız, tatlandırıcıları diyetinizden çıkarmak veya doğal tatlandırıcılara geçmeyi deneyebilirsiniz.