Yağ Yakma Hataları: Yapabileceğiniz 3 Kardiyo Hatası

kardiyo hataları

Antreman programınızı planlarken saatlerce zaman geçirirsiniz. En yeni bilgileri araştırıp, en iyi programlar ile her kas fiberine en uygun açıdan saldıracaksınız. Ama kardiyo söz konusu olduğunda bu çeşitlilikten eser kalmaz. Ne yazık ki bu yöntem birçok insanın büyük bir hatasıdır. Sadece en etkili kardiyo yöntemlerini yapmak aşırı sakatlanma ve kas kaybı risklerini arttırmaktadır. Öte yandan yaptığınız kardiyo miktarını ve kalitesini göz önünde bulundurursanız, enerji seviyesindekive görünüşünüzdeki tüm farklar gözle görülecektir.

Birçok sporcunun yaptığı üst düzey kardiyo hatalarını gözden geçirelim, böylece bu yöntemleri uygulayıp uygulamadığınıza emin olun.

 

Hata 1 : Çeşitlilik Dahil Etmeme

Kardiyo söz konusu olduğunda, her insan en sevdiği hareketi yapma eğilimindedir. Koşmayı seviyorsanız koşu bandına gidersiniz. Eliptik makinesini seviyorsanız eliptik yaparsınız. Hangisini seçerseniz seçin, büyük olasılıkla gün içinde tekrar tekrar yaparsınız.

Amacınız, Dünya Eliptik  Bisiklet Şampiyonasına katılmak ise bu harika bir plandır. Diğer yandan eğer planınız yağ kaybı veya genel bir fitness gelişimi elde etmekse, biraz karıştırmaktan faydalanabilirsiniz.

Vücudunuz hareket kalıplarına alıştıkça, düzenli olarak gerçekleştirdikçe aynı derecede enerji tüketmeyeceği anlamına gelir. Bazı çeşitler eklemek vücudunuzun tahmin edememesini sağlar, böylece sonuçları görmeye devam edebilirsiniz.

 

Hata 2: Kalori Açığı İçin Kardiyoya Güvenmek

Size bir gerçek söyleleyim.. Kalori açığı için kardiyo yeterli değil. Birçok insan kardiyo zor olduğundan ve terlemekten ötürü, yağ kaybı için gerekli olan kalori açığını yaratmak için ihtiyaç duyulan tek şey olduğunu sanmaktadır. Bu mantığa göre ne yediklerini umursamadan kardiyo yapmak zayıflamak için iyi bir yoldur. Bu vücudunuzu zorlamak ve bitkin olmak için harika bir yoldur.

Unutmayın, vücut sadece herhangi bir yoğun egzersizi yapabilir. Ancak uyguladıktan sonra iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Aksi halde aşırı sakatlık riski, bitkinlik, uyku ve bağışıklık sisteminiz zarar görebilir ve kas kütlesini de kaybedebilirsiniz.

Tükettiğiniz kalorileri yakmak için günde bir saat veya daha fazla kariyo yapmak zorundaysanız, asıl sorun tükettiğiniz besinlerdedir.

 

Hata 3:Kardiyo Egzersizleri Sırasında Hafif Ağırlıklar Kullanma

Spor salonunda koşarken, zıplarken yada başka bir şekilde curl veya press yaparken düşük ağırlıklar kullanabilirsiniz ancak daha iyisini yapmak zorundasın. Bu hareketler, çalıştığınız kasları güçlendirmek için birşeyler yapar ve yaktığınız kalorilere değmez. Zararlı mı? Muhtemelen hayır, aksi taktirde çok daha etkili kardiyo veya ağırlık antremanlarına uygulayabileceğiniz yoğunluktan uzaklaşırlar.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir