Vucut Kitle İndeksi Hesaplama

Vucut Kitle İndeksi sizin kilolu olup olmadığınızdan ziyade sağlıklı bir kilodamısınız bunu size söyler. Zayıflamak uğruna sağlığınızı bozmamanızı ayrıca boğazınıza çok düşkün olup yine sağlığınızdan olmamanız için bu Vucut Kitle İndeksi oranına dikakt etmenizi öneriyoruz.

Günümüzde adına obeizte dene hastalığa artık çocuklarımız bile yakalanmaya başladılar. Bunun başlıca sebepleride sizinde gayet iyi bildiğiniz üzere sağlıksız yiyecekler, hazır gıdalar yeme alışkanlığı hatta buna özentisi bile dieybiliriz. Fast food lar başta olmak üzere dışarıda yediğimiz hemen hemen tüm yiyecekler (istisnalar vardır tabi ki) sağlıpımızı tehlikeye atıyor.

Vucut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

Aslında Vucut Kitle İndeksinizi kendiniz de çok kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan boyunuz ve kilonuzu bilmek. Kısa bir örnekle anlatalım.

Vucut Kitle İndeksi =             Ağırlığınız

                                  Boy’unuz Karesi

Vucut Kitle İndeksi Örnekli Anlatım

 

Vucut Kitle İndeksi                80              =  23,88

               1.83*1.83

Çıkan sonuç (Örneğimizde 23.88 çıktı) aşağıdaki tabloya göre sizin Vucut Kitle İndeksinizi verir.

Örnekteki bilgilere göre “Sağlıklı Kilo” da ama üst sınırına yakın duruyor dikak tetmesi gerekiyor.

vücut kitle indeksi hesaplama

Genel olarak hesaplama yapmadan da direk görebileceğiniz bir resim hazırladık sizler için ordan da direk sonucunuzu görebilirsiz.

vki

Şimdi Vucut Kitle İndeks Hesaplama sonucunda çıkan rakam aralıklarına göre sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı anlatan tablomuz geçelim.

Vucut Kitle İndeksi
0 – 19 Arasınu Sonuç Zayıf
20 -25 Arasın Sonuç Normal
25 – 30 Arasın Sonuç Kilolu
30 – 35 Arasın Sonuç Obez
35 – 40 Arasın Sonuç 2. Derece Obez
40 Üstü Sonuç 3. Derece Obez

Zayıf Kategorisine Girenler İçin : Zayıf olamk güzel olmak anlamına geldiğini düşünsenizde sağlıklı bir hayat için normal kilolarınıza dönmeniz gerekiyor. Bunun içinde sizlere kilo almanızı iştahınızı artıracak bir yönetem önereceğiz : https://sporarkadasi.com/istah-arttirma-yollari/

Normal Kategorisine Girenler İçin : Herşey normal sevieyde sizi tebrik ederiz. Ama bu şekilde ilerleyebilmeniz ve kaslı bir vücuda sahip olmak isterseniz : https://sporarkadasi.com/yeni-baslayanlar-icin-hipertrofi-antreman-programi/

Kilolu Kategorisine Girenler İçin : Aslında sizler için çok sıkıntılı bir durum var diyemeyiz. Bir an önce diyete başlayıp kilonuzu normal seviyelere çekebilirsizi. Daha fazla ilerlemeden ve zaman geçirmeden zayıflamaya başlamanızı önerir ve size bir öneride bulunabiliriz : https://sporarkadasi.com/kilo-verme-kanitlanmis-yontem/

Obez + Kategorisine Girenler İçin : Biran önce boğazınıza sahip çıkmalı ve kilo vermelisiniz. Bunu bir doktor kontrolünde yapmanızı öneririz. Devlet hastanelerinde de artık diyetisyenler vardır. Bir randevu alıp işi daha fazla ileri götürmeden durdurun kendinizi.

Son olarak ta Sağlık Bakanlığımızın Sitesinden Hem Çocuk Hem Yetişkin Vucut Kitle İndeki Hesaplayabilir ayrıca Bel Çevresi Risk Saptama ve Aktiviteye Göre Harcanan Enerji miktarlarını inceleyebilirsiniz.

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-hesaplamalar.html

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir