Vücut Geliştirmek İçin Serbest Ağırlık mı Makine mi

serbest ağırlık

Vücut geliştirmek için serbest ağırlık ve makine hareketlerinin artılarını ve eksilerini bilmek, ayrıca kas geliştirmek için hangisinin daha iyi olduğunu bilmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Genel Özet

  1. Serbest ağırlıklarla yapılan egzersizler, uzun vadede makine egzersizlerine göre daha fazla kas kütlesini aktive eder.
  2. Makine ile yapılan egzersizler, geciken kas gruplarının antremanı için yarar sağlayabilir.
  3. En iyi sonuçlar için, antremanların çoğunu serbest ağırlıklar ile yapmak daha yararlı olacaktır. Ek olarakta inatçı kasların büyümesini hızlandırmak için makineler yardımcı olabilir.

 

Kasınızı en hızlı şekilde geliştirmek istiyorsanız, antremanınızın çoğunluğu serbest ağırlıklar kullanabilirsiniz. Ancak bu makinelerin etkisiz olduğunu anlamına gelmez. Eğer hem makineleri hem serbest ağırlıkları antreman programınızda uygularsanız, genellikle daha hızlı ilerleme elde edebilirsiniz. Bu makalenin sonunda, serbest ağırlıkların ve makinelerin arasındaki farkı ve her iki tarzın artılarını ve eksilerini öğreneceksiniz.

 

Makineler ve Serbest Ağırlıkların Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle makine hareketleri ve serbest ağırlık ile yapılan hareketlerin kesin bir tanımlaması yoktur. Makine ile yapılan egzersizler, yalnızca ağırlığı itmeye odaklanmaktadır ve sabit bir hareket aralığında yapılmasına olanak tanır. İşte göğüs press makinesi şu şekildedir.

chest press makinesi

Bu makinede gördüğünüz gibi kollar sabit bir yolda kilitlenir ve yapılması gereken tek şey itmektir.

Serbest ağırlık egzersizlerine bakacak olursak, hareket uygulanırken kiloyu kontrol etmeye zorlayan ve ağırlığın doğru yönde hareket etmesini sağlamak için birçok kas kullanılan egzersizlerdir. Bench press göğüs kaslarını çalıştırırken ayrıca omuz, sırt ve bacakları çubuğun sabit tutulması için devrede tutulur. Çoğu serbest ağırlık hareketleri dambıl ve barbell kullanılarak yapılır ancak ek olarak kettlebell ile de birçok hareket yapılabilir. Bu iki tarz arasında bir miktar örtüşme var ancak serbest ağırlıkları üstte tutan bazı önemli farklılıkları vardır.

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan bir çok sporcuya bu soruyu sorsanız %99’u serbest ağırlıkların daha iyi olduğunu söyleyecektir. Aslına bakarsanız haklılar. Serbest ağırlıklar daha fazla kas aktivasyonu sağlar, bu da kas büyümesini uyarmak için daha olumlu sinyaller gönderir. Örneğin, Bulgarian split squat, smith makine squat’tan %43 daha fazla kas aktivasyonu sağlar.

Bunun anlamı, her tekrar ile birlikte makine hareketlerine göre daha fazla kas kütlesi kullanılmaktadır. Ayrıcı serbest ağırlıklar, nereye gitseniz aynı olma avantajınada sahiptir. Ankara, İzmir, İstanbul ve hatta New York’ta bile aynı şekilde kas aktivasyonuna sahiptir. Bunun ile birlikte, makineleri üreten farklı şirketler çalışma şekillerine göre farklı kas aktivasyonunu içerir, spor salonunu sıklıkla değiştirmek çalışmalarınızı olumsuz yönde de etkileyecektir.

 

Makine Hareketlerinin Faydaları

Dezavantajlarına rağmen, antreman programınıza birkaç makine egzersizi eklemek mantıklı olabilir. Bazı kas grupları, örnek vermek gerekecek olursa kalf kasları yalnızca serbest ağırlıklar ile çalışmak zordur. Tabiki de birçok barbell kalf hareketi yapabilirsiniz ancak ağırlıklar arttıkça kalf kaslarını uzatmak oldukça zorlaşacaktır.

Başka bir faydasına bakacak olursak, büyümesi gecikmiş kas grupları için gelişime olanak tanımasıdır. Söylediğimiz gibi , serbest ağırlık hareketlerine göre daha az kas grubunu çalıştırır ancak belirli bir kas grubuna odaklanmak istenildiğinde bu mükemmel faydalıdır. Makinelerin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Diyelim ki birkaç ağır bench press seti yaptınız ve göğsünüze daha fazla hacim katmak istiyorsanız, göğüs press makinesine geçin ve birkaç set daha yapın. Bazı örnekler vermek gerekecek olursa:

  • Squat sonrasında, leg press veya leg extension makinesi ile bacak kaslarına odaklanabilirsiniz.
  • Bench press sonrasında, chest press veya pec deck ile göğüs kaslarına odaklanabilirsiniz.
  • Deadlift sonrasında, lat pulldown veya preacher curl makinesi ile sırt ve biceps kaslarına odaklanabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir