Gençler İçin Vücut Geliştirme ve Beslenme Tavsiyeleri

Çoğu genç tıpkı bütün yaşıtları gibi kaslı, güçlü ve estetik görünmek ister. Sosyal medyada gördükleri kaslı ve parçalı kaslara sahip olan erkeklere veya güzel vücut oranlarına sahip kızlara benzemek isterler. Halbuki kas ve güç kazanmanın en iyi yollarından biri vücut geliştirme antremanlarını düzenli ve devamlı uygulamaktır.

Bazı insanlar, genç yaştaki bireylerin bedenleri daha gelişmemiş oldukları için herhangi bir kas gelişimi elde edemeyeceğini söyleyebilirler. Diğer insanlar bu sporun tehlikeli ve muhtemelen büyümeyi engelleyeceğini söylüyor.

Sizlere güzel bir haber söyleyeyim: Bunların hepsi tamamen hurafe. Vücut geliştirme, birçok insanın düşündüğü kadar tehlikeli değildir ve büyümeyi durdurmaz. Genç yaşta bu spora başlarsanız, yirmili yaşınıza geldiğinizde bazı insanların hayallerini süsleyen o estetik vücuda sahip olabilirsiniz.

Birçok araştırma, bazı insanların düşüncesinin aksine, vücut geliştirme sporunun en güvenli sporlardan biri olduğunu göstermektedir. Fakat önemli egzersizlerin uygun formunu öğrenmek için dikkat etmelisiniz, spor salonunda incinmek çok kolaydır. Eğer formu düzgün uygularsanız, yaralanma şansınız oldukça zayıf olur.

Kas geliştirmenin büyümeyi geciktirdiğine dair düşünceler muhtemelen 1970 senesinde Japonya’da çalıştırılan çocuk işçilerden kaynaklanıyor. Genellikle ağır yük taşıyan bu çocukların, normalden daha kısa olma eğiliminde oldukları ve bu da gençken ağır şeyleri kaldırmanın büyümeyi engelleyebileceği teorisine yol açmıştır. Bu fikir herkese yeterinde makul geliyordu ve bu düşünce zincir gibi yayıldı ancak bu düşünceyi destekleyen hiçbir araştırma bulunmamakla birlikte diğer araştırmalar tarafından reddedilmiştir.

 

Genç Vücut Geliştirmeciler İçin İpucu #1 Uygun Tekniği Öğrenin

kas geliştirme

Vücut geliştirme sporuyla uğraşırken insanlar birçok hata uygulayabilir. Bu tür hatalar genellikle uygun tekniğin ne olduğunu bilmemekten veya öğrenmek için zaman ayırmamaktan, çok kısa sürede kilo vermek ve daha ağır kaldırmak için formu yanlış uygulamaktan kaynaklanır. Bu hataları yapmayın.

Vücut geliştirme yolculuğunuzdaki ilk önceliğiniz squat, deadlif, bench press ve omuz press gibi temel bileşik egzersizlerin uygun tekniğini öğrenmek olmalıdır. Bu egzersizler sizi daha ileriye götürecek egzersizlerdir bu nedenle bunların doğru formunu öğrenmelisiniz. Unutmayın ki, yüksek kaliteli tekrarlar özensiz olanlara göre her zaman daha güvenlidir ve daha iyi gelişim getirir.

 

Genç Vücut Geliştirmeciler İçin İpucu #2 Yüksek Protein ve Yüksek Karbonhidrat Diyeti Uygulayın

yüksek protein

Yüksek proteinli bir diyet her zaman kas geliştirmek için ideal bir beslenme şeklidir. Protein vücudunuza kas dokusu oluşturmak için gerekli ham maddeleri sağlar bu nedenle yeterli protein tükettiğinize emin olun çünkü her zaman kas geliştirmek için mücadele edeceksin. Günde vücut ağırlığında bulunan kilogram başına 1.2 gram ile 2 gram arasında protein tüketildiğinde kaliteli bir şekilde kas gelişimi elde edebilirsiniz.

Bir başka makro besini olan karbonhidratları tüketmenin kas gelişimine 2 önemli faydası vardır.

  1. Karbonhidratlar egzersiz performansını arttırır.
  2. Antreman sonrası toparlanma hızını geliştirir bu daha sık antreman ve yoğun tekrarlar anlamına gelir.

Yüksek karbonhidratlı diyetler, çalışma sırasında kasınızı korumanıza yardımcı olur ve bu da ideal vücut kompozisyonuna daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur. Yani kısaca kasınızı daha hızlı yenilemek ve kasınızı korumak istiyorsanız yeterli karbonhidrat miktarına ulaşmanız gerekmektedir. Bu oran günlük ihtiyacınız olan kalorinin yaklaşık %30 ile %50 sini oluşturur.

 

Genç Vücut Geliştirmeciler İçin İpucu #3 Gelişim Hakkında Endişelenmeyin

Vücut kompozisyonunuzu nasıl kontrol edeceğinizi ve optimize edeceğinizi öğrendiğinizde biraz zaman alacağı bilgisini de almalısınız. Bilmelisiniz ki estetik hale gelmek için, vücuttaki yağ sevilerini %6 ile %8 arasında olmalıdır.

Bu vücut yağ oranı aralığında bulunduğunuzda birçok problem yaşayabilirsiniz. Kemikler zayıf hale gelir, enerji seviyeniz düşük olur, büyüme hormonu üretimi bozulur.

 

Genç Vücut Geliştirmeciler İçin İpucu #4 Kalorinizi Besleyici Gıdalardan Alın

besleyici gıdalar

Tükettiğiniz gıdaların besin değerleri vücut kompozisyonunuz üzerinde birçok etkisi vardır. Kalorileriniz ve makrolarınız düzgün bir şekilde ayarlandığı sürece kilo verebilir ve düzenli bir şekilde kas kazanabilirsiniz. Vücudunuz sağlıklı ve hayati önem taşımak için kalori, protein, karbonhidrat ve yağdan daha fazlasını gerektirir. Vitaminler, mineraller ve diğer mikro besin maddeleri şeklinde beslenmeye ihtiyaç duyar. Dahası gençken vücudunuza aşıladığınız alışkanlıklar bir ömür boyu yapışma eğilimindedir bu nedenle gençken düzenli beslenme alışkanlığını geliştirirseniz gelecekte daha iyi beslenmeniz kolaylaşacaktır.

 

Genç Vücut Geliştirmeciler İçin İpucu #3 Her Gece 7 ila 10 Saat Uyuyun

Yetersiz uyku kilo kaybını yavaşlatır, kilo alımını ve kas kaybını teşvik ettiğini gibi ayrıca testosteron seviyelerini düşürdüğü de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uykunuza özen göstermek diyet gibi sizin aleyhinize çalışır. Vücudunuza yeterli miktarda kaliteli uyku verdiğinizde, spor salonundaki performans değişimi muhakkak dikkatinize çeker ayrıca kas gelişimi olacak ve daha hızlı yağ kaybedeceksiniz. Muhtemelen daha enerjik hissedeceksiniz ve zihnen rahat olacaksınız. Diyet, egzersiz rutini, genetik ve yaş gibi birçok etken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uyku miktarını nihai olarak etkiler. Egzersiz programını düzenli olarak uyguluyorsanız, her gece 7 ila 10 saat arasında uyumak fiziksel performansınızı ve kas iyileşmesini önemli ölçüde arttırır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir