Yeni Başlayanların Vücut Geliştirme Hataları

kol kası

Spor salonunda birkaç aydır çalışıyor, önemli bir sonuç almıyorsunuz ve kas gelişimi için her şeyi deniyorsunuz ancak büyüyemiyorsunuz. En iyi egzersiz rutinini ararken internette araştırmalar yapmayı bir kenara bırakın. Her hafta en yeni egzersizleri bulup, bu egzersizleri uygulayarak veya 2 haftada bir antreman programınızı değiştirerek hiçbir sonuç alamazsınız.

Vücudunuz kas adaptasyonu nedeniyle büyür ve değişir. Sürekli vücudunuzu güç eşiğine doğru iterseniz, vücudunuz güçlenmeye adapte olacaktır. Sürekli vücudunuzu hız eşiğine doğru iterseniz vücudunuz daha hızlı büyür. Çoğu insanın farkında olmadığı şey, bu uyarlamanın tek bir egzersiz sonrasında gerçekleşmemesi, bunun zaman içinde ve birden fazla egzersizi üzerinden uygulayarak ilerlenmesidir. Egzersiz yapmaya başlama sırasında yapılan en büyük hata, egzersiz rutini çok sık değiştirmektir. Vücudunuzun son egzersize adapte olma şansı bile olmaz.

Bunun ile birlikte, küçük gelişmelerin ve adaptasyonların zaman içindeki değişimleri çabuk fark edilir. 2-3 haftalık programların yerine 2-3 ay ileri dönük bir antreman programına sadık kalanlar bir gün uyanırlar ve ayna karşısındaki ödülü ile karşılaşırlar.

Dramatik kas kazanımlarının asıl anahtarı tutarlı bir şekilde kas çalışmalarıdır. Düzenli olarak yapılan egzersizler, bir şekilde iş yükünü arttırmaktadır. Bunu yapmanın en iyi yolu bir egzersizi diğer antremanda ağırlığını %2. 5 -%5 arttırmaktır.

Örnek:

  • 1. Hafta: Bench Press – 10 tekrar 50 kilogram
  • 2. Hafta: Bench Press – 10 tekrar 52. 5 kilogram
  • 3. Hafta: Bench Press – 10 tekrar 55 kilogram
  • 4. Hafta: Bench Press – 10 tekrar 57. 5 kilogram

Çoğu kişi için bu ilerleme yavaş ve önemsiz gibi görünüyor bu yüzden takip etmeleri çok zordur ancak, çok etkilidir. Bu tutarlı artan ilerlemeyi takip eden bir adam bench press ağırlığını 3 ay boyunca % 30 -% 50 artıracak. Bench press ağırlığınız bu son 3 ayda ne kadar arttı?

Buna ek olarak, bu güç artışı görsel olarak gözle görülür ölçüde görülen fiziksel değişikliklerle birleşecektir. Vücudunuzun artan miktarda güç üretmek için çerçevenize yalın bir kas ekleyerek adapte olması gerekecektir. Egolarınızı bir kenara koyup vücut geliştirme sporuyla uğraşın. Her hafta değişik ağırlık, değişik tekrarla çalışmak yerine tutarlı bir şekilde düzenli yapılan egzersizler her zaman daha olumlu sonuçlar verecektir. Bu hatayı yapanlardan olmayın eğer olursanız aylarca spor salonuna giden ve 6 aydır aynı şekilde kalan adamlardan olursunuz.

 

Mutlaka Göz Atmalısınız : Kas Gelişimi Nasıl Olur? 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir