Uğur Meleke’den Pjanic’e Helal Olsun

 Uğur Meleke’den Pjanic’e Helal Olsun
Okunuyor Uğur Meleke’den Pjanic’e Helal Olsun

Spor yorumcularından Uğur Meleke, Beşiktaş’ın yeni transferi Pjanic ile ilgili yorumlarda bulundu.  

Spor yorumcusu Uğur Meleke, beIN Manşet programında Beşiktaş’ın Pjanic transferi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de transfer döneminin uzatılması ile ilgili konuşan Meleke: “Transfer dönemimizi bir hafta uzatıyor olmamız gerçekten harikaymış. Bunu kalıcı hale getirmemiz lazım. Avrupa’daki markette aradığını bulamayan, günü yetişmeyen oyuncu için harika bir opsiyon oldu. Orada bitince Türkiye’nin hala bir günü daha var liste vermek için. Mergim Berisha, Max Meyer, ve Pjanic gibi tam kafasında aradığını bulamamış oyuncular için süper bir destinasyon oldu.” dedi.

“DEFALARCA YILIN 11’İNE SEÇİLDİ”

Meleke, Beşiktaş’a transfer olan Pjanic için ise şu ifaleri kullandı;

Son 2 sezona kadar dünyanın pozisyonunda en iyi oyunculardan birisiydi. Bir Juventus’taki son sezonu 19/20, ve Barcelona’daki tek sezonu saymazsak 20/21. Gerek Roma süreci, gerek Juventus süreci son sezon hariç genelde ışıltılıydı, parıltılyıdı. Juventus’un Şampiyonlar Ligi finaline çıktığı sezon en büyük etkiyi yaratan oyuncularından biriydi ve UEFA’da yılın 11’ine seçilmişti. Serie A’da da yılın 11’ine defalarca seçilmişti.”

Kendine özgü bir oyuncu. Birine benzetmek çok zor. “Pjanic’in stili nedir, ne oynar?” diye sorarsak, ben kariyeri boyunca hep düşünmüşümdür Pjanic’i nasıl değerlendirmek lazım diye. Çünkü Pjanic özel olduğu kadar zor bir oyuncu.

“DEMEK Kİ BAZI NEGATİF TARAFLARI VAR”

“Neden Juventus’tan Barcelona’ya gitmiş bir adam 1 sezon sonra maaşından da yüzde 60 fedakarlık ederek, herhangi bir kiralama bedeli ödenmeden Türkiye’ye geldi?” gibi bir soru geliyor akla. Demek ki bazı negatif tarafları da olmalı ki kariyerinde böyle bir iniş yaşadı.

“ESKİ TİP ORTA SAHA”

Stil olarak biraz değişik, çok eşi benzeri olmayan bir oyuncu. Eski tip orta saha desek daha doğru olur aslında. Eski tip orta sahadan kastım şu; 80’lerde 90’larda yaratıcı orta saha iseniz çok süratli olmanız gerekmiyordu. Kafanız çalışıyorsa, zekiyseniz, topu takım arkadaşınızın ayağına atabiliyorsanız yaratıcı orta sahaydınız ve özeldiniz.

Futbol bu kadar atletik değilken, her takım 115-120 koşmuyorken yeterliydi yaratıcı orta saha olmak için. Zaten futbolda yavaş yavaş bu tarz oyuncuların sayısı azaldı. Orta saha oyuncularından dinamizm, atletizm beklenmeye başlandı. Pjanic’te bu yok, atlet bir oyuncu değil.

“O KADAR İYİ Kİ, ATLET OYUNCU OLMAYA GEREK DUYMADI”

Pjanic, kariyerinin hiçbir döneminde atlet bir oyuncu olmadı, olmak zorunda da değil aslında. Çünkü o kadar harika bir oyun görüşü, o kadar harika bir vizyonu var, ayağı o kadar yumuşak ki, o kadar kumaşı iyi ki atlet oyuncu olmaya da gerek duymadı.

“İYİ FRİKİKÇİ, ARAYA İYİ TOP ATIYOR”

Bosna Milli Takımı’nda otomatik oynuyor zaten 18 yaşından beri. Roma’da Juventus’ta anahtar oyuncuydu, hep oynuyordu. İyi frikik atıyor, araya iyi top atıyor. Bu özellikler onu belli bir notkaya kadar getirdi, ama belli bir noktaya kadar…

“PJANİC BUNA HİÇ İHTİYAÇ DUYMAMIŞTI”

Belli bir noktadan sonra artık futbol, orta saha oyuncusu da olsan, yaratıcı da olsan biraz atlet olmanı istiyor, biraz koşmanı istiyor, oyunu iki yönlü oynamanı istiyor, dinamik oynamanı, top kazanmanı istiyor. Pjanic de hiç buna ihtiyaç duymamıştı kariyeri boyunca ve bu istendiği anda cevap veremedi buna.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın