UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ”İsviçre Sistemi”

 UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ”İsviçre Sistemi”
Okunuyor UEFA Şampiyonlar Ligi’ne ”İsviçre Sistemi”

UEFA Şampiyonlar Ligi, klasikleşen formatını yenilemek için ‘İsviçre sistemi’ denilen yeni bir modeli getirmeyi düşünüyor.

UEFA, bu yeni sistemi 2024’ten itibaren kullanmak için mart ayında oylama yapacak. Kurallara ve anlaşmalara göre şu an kullanılan sistem en az 2024’e kadar devam edecek. 2024’ten 2033’e kadar ise yeni sistem kullanılacak.

Buna göre 1 takım, 10 farklı rakibe karşı 10 grup maçı oynadıktan sonra tur atlayacak. Bu sistemin temel amacı, büyük takımları normalden daha fazla birbirleriyle grup aşamasında karşılaştırmak olarak belirlendi. Böylece, TV reytingleri ve pazarlama gelirleri de artırılmış olacak.

İsviçre sistemi şöyle işleyecek. 36 takım yer alacak ve bu takımlar 4 ayrı torbaya ayrılacak. Grupta 10 maç oynanacak. Tüm maçlar farklı takımlara karşı oynanacak. Ülke ayrımı olmayacak.

1 ülkeden takım sınırlaması en fazla 4 iken, yeni sistemde 5 veya 6 olacak. Avrupa’nın 5 büyük liginden 5’er veya 6’şar takım alındıktan sonra, kalan katılımcılar şöyle belirlenecek; UEFa kulüpler sıralamasına göre 2 takım alınacak. Bu 2 takım Şampiyonlar Ligi’nde olmayan ancak kulüp puanında en üstte yer alan iki takım olacak. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi’ne takım gönderemeyen ülkeler arasından en iyi puana sahip olan ülke 1 takımı direkt gönderecek.

Kura çekimi şöyle gerçekleşecek. 1. torbadaki bir takım, 1. torbadan 2, 2. ve 3. torbadan 3, 4. torbadan 2 takımla oynayacak. 2. torbadaki bir takım, 1. ve 4. torbadan 3, 2. ve 3. torbadan 2 takımla oynayacak. 3. torbadan bir takım, 1. ve 4. torbadan 3 takım, 2 ve 3. torbadan 2 takımla oynayacak. 4. torbadaki bir takım, 1. ve 4. torbadan 2, 2. ve 3. torbadan 3’er takımla oynayacak. Oynanacak tüm maçların sonunda tek bir puan durumu oluşacak.

9 ila 24. sıra arasındaki takımlar eleme maçları oynanacak. 9. sıradaki takım ile 24. sıradaki takım, 10. sıradaki takım ile 23. sıradaki takım şeklinde eşleşmeler belirlenecek. Buradan turu geçecek 8 takım, UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’na kalacak.

Son 16 turundaki eşleşmeler de sıralamaya göre belirlenecek. 1. sırada bitirecek takım, 16/17. sıra eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak. 2. sırada bitirecek olan takım, 15/18. sıra eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak. Takımlar, oluşan turnuva ağacı sonrası finale kadar çift maç eleminasyon sistemiyle devam edecek. Final yine tek maç olacak.

Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli, İsviçre sistemine dair gelen soru üzerine, “İstikar prensibine bağlı kalmak üzere birçok farklı görüş ortaya atıldı. 2024/25’ten itibaren ortalamanın kabul edeceği yeni bir sisteme geçiş yapılacak.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın