Tüm Vücut(Full Body) Antreman Programına Geçmeniz için 4 Neden

deadlift-nasıl-yapilir

Son 8 haftadır yeni tüm vücut antreman programını spor arkadaşım ile test ettim. Bu program tüm vücut antreman programından oluştu. Bu program sayesinde en kısa zamanda mümkün olan maksimum kas kütlesini kazandırdı.

Yıllar boyunca çok fazla antreman programı ürettim . Ve de full body antreman programını denemeye karar verdim. Sizlere söylemek zorundayım ki, kazandığım kas kütlesi şaşırtıcı. Şimdi size bu programı neden yapmanız gerektiğini açıklayayım.

Sebep #1 : Kaldırılan Kilolarda Artış

Bu antreman programında uyguladığım squat, bench press, bent over row ve deadlift haretlerini 4-6 set arasında ve 6-8 tekrar arasında yapmaya çalıştım. Bu programa başladığımda kaldırdığım kilolar çok kötüydü. Örnek verecek olursam squat hareketinde  set halinde 95 kilogram kaldırıyordum. Full body antreman programına başladıktan sonra 120 kilogram ile 4-6 seti çok rahat şekilde çıkarttığımı fark ettim ve bu mükemmel bir his verdi. Bunun nedeni kas üzerinde sürekli çalışmanızdır. Hafta boyunca ardışık günler boyunca ağırlık kaldırılması gerçekten işe yarıyor.

 

Sebep #2: Geri Kalmış Bölgelere Yoğunluk Sağlayabilirsiniz

Tüm vücut antreman programı haftada sadece 3 gün antreman yapmanıza olanak tanır. Bu sayede pazartesi, çarşamba ve cuma çalıştıysanız kalan günlerde geri kalmış bölgelere yoğunluk verebilirsiniz.

 

Sebep #3: Fazla Egzersiz Yapılmasına Gerek Yok

Spor salonuna gidip biceps kası için 3-4 hareket yapacağınızı varsayalım. İlk hareket sonrasında 3 ve 4 üncü hareketlerde biceps kasında yeterli enerji olmayabilir ve bu nedenle egzersizden alacağınız verim düşebilir. Squat ile bacak kaslarını aktive edersiniz, bench press ile göğüs kaslarına odaklanırsınız. Biceps, triceps veya hamstring için ayrı ayrı tek egzersiz yapabilirsiniz. Bu nedenle 6-8 seti olabilen en yüksek ağırlık ile yapmaya çalışıyorum.

 

Sebep #4: Büyüme Dönemleri

Tüm vücut egzersizlerini tanımlamanın en iyi yolu her zaman pump hissi verdiğidir. Neredeyse hafta boyunca ince bir pump hissi devam eder. Sabah uyanıyorsun ve halan vücudunda pump hissini hissiniz rahatlıkla hissedebilirsin. Kol antremanı sonrası koldaki 2 kat büyüme kadar olmasada fark edilir derecede büyük gözükecektir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir