Testosteron Seviyelerinin Vücut Geliştirmeye Etkisi

testosteron

Testosteron, vücut geliştirme ve kas üzerinde oldukça üzerinde durulan bir konudur. Temel gerçek şu ki testosteron kas geliştirme aşamalarını en üst düzeye çıkarmak için oldukça önemlidir. Günümüz tartışmalarında testosteronun kas gelişimi açısından rolü halen etkili şekilde konuşulmaktadır. Sentetik steroid kullanmadığınız sürece gerçek dışı kas büyümesi için testosteron düzeylerini önemli ölçüde arttırmanın hiçbir yolu yoktur.

 

Testosteron Nedir?

Testosteron, öncelikle erkeklerde testislerin Leydig hücrelerinde ve kadınlardaki yumurtalıklarda üretilen erkek hormonudur. Öyleyse testosteron neden bu kadar önemli? Vücudunuzun kritik işlevlerini düzenlediğinden ve etkilediğinden bu öneme sahiptir. Örneğin, vücut geliştirme konusunda daha fazla kas gelişimine yol açan protein sentezini artırmaya yardımcı olur. Testosteron ayrıca yağ yakmayı, kalp sağlığını, saldırganlığınızı ve bilincinizi arttırır.

Testosteron Kas Gelişimine Nasıl Yardımcı Olur?

Antremanlarda egzersiz yaparak kas liflerine zarar verilir ve vücut kas dokusunu yeni protein iplikçikleri ekleyip tamir ederek bu hasar üzerine tepki verir. Daha fazla protein ipliğinin eklenmesi, kasların daha büyük ve daha güçlü olmasına neden olur. Bu protein sentezi olarak bilinir. Testosteron, protein senteziyle sonuçlanan sinyalleri yükseltmek için kas hücrelerinin yüzeyindeki reseptörlere kendini bağlar. Dolayısıyla yeterli miktarda yoksa, vücudunuzun protein sentezi için sinyal verme kabiliyeti azalır. Testosteronun kas büyümesine yardımcı olan başka bir anabolik hormon olan Büyüme Hormonunu (GH) uyarmasını da unutmayın. 

Vücut Testosteronu Nasıl Buluyor?

Kolesterol testosteron üretmek için vücudunuzun birincil kullandığı maddedir. Kolesterol, DHEA ve progesteron gibi ara hormonlara ayrılır ve bunlar da sonuç olarak testosterona ayrılır. Unutmayın ki bu testosteron üretiminin ve parçalanmasının vücudunuzda meydana gelen kesintisiz bir reaksiyonudur. Testosteron seviyesi kesinlikle aynı seviyede sürekli kalmaz sürekli inişler ve çıkışlar olacaktır.

Aklınızda tutmanız gereken bir diğer husus, vücudun çok akıllı olduğu ve her şeyi sürekli izliyor olmasıdır. Yani, testosteronun düzeyi çok yüksek olursa, vücut bunu diğer kimyasal bileşiklere dönüştürmeye veya karaciğer, böbrek gibi organlarda parçalamaya çalışarak bu yükselişi durdurmak isteyecektir.

Testosteron Düzeyleri Nasıl Optimize Edilir?

Testosteronun kas geliştirmeye nasıl yardımcı olduğu hakkında genel bir anlayışa kavuştuğunuza göre, gün boyunca testosteron düzeylerini optimize etmenize yardımcı olacak birkaç farklı yolu anlatalım. Bunların testosteron düzeylerini en iyi duruma getirmenin doğal yolları olduğunu unutmayın.

  1. Vücut Yağ Oranı
   Saklanmış vücut yağı aromataz adı verilen ve testosterunu kadın hormonu olan östrojene dönüştüren bir enzim içerir. Ardından, sisteminizdeki bu ekstra östrojen vücudunuzun daha az testosteron üretmesine olur daha sonra vücudunuzun daha fazla yağ üretmesine neden olur ve bu döngü sürekli tekrar eder.

  2. Uyku
   Araştırmalar, uyku eksikliğinin sağlıklı genç erkeklerde testosteron düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir gece boyunca beş saat uyuyan birinin sadece bir hafta sonra testosteron seviyelerini % 10-15 oranında düşürdüğünü gösterdi. Bir gece boyunca yaklaşık 8 saat uyuyarak bunu kolayca önleyebilirsiniz.

  3. Ağırlık Çalışması
   Egzersizler, testosteron düzeylerini arttırır bu devamlı olarak kanıtlanmıştır. Bu düzeyleri yüksek seviyeler çıkarmak için haftada en az 2 kez spor salonuna gidin, uyarılan kas liflerini en üst seviyelere ulaşması için squat, bench press, deadlif veya overhead press gibi bileşik hareketleri uygulayın ve son olarak egzersizlerde seçtiğiniz ağırlıkların yoğunluk seviyesinin yüksek olduğundan emin olun.

  4. Yağlar
   Yağlar veya yağ asitleri testislerindeki hücreler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm hücrelerin zarlarına dahil edilir; daha önce söylediğim gibi testisler testosteronunuzun çoğunun üretildiği yerdir. Ne tür yağların tüketildiğine bağlı olarak, farklı yağlar hücrelerinin biraz farklı bir şekilde işlev görmesine neden olur. Doymuş ve tekli doymamış yağlar yemek, testislerinizdeki hücrelere daha fazla kolesterol taşınmasını tetikler.
   Şimdi daha önce bahsettiğimiz tepkiden, testosteronun üretiminde kolesterolün asal bir bileşen olduğunu hatırlayın. Dolayısıyla, hücrelerinizdeki kolestrol ne kadar yüksek olursa, testisleriniz o kadar üretecektir. İyi doymuş ve tekli doymamış yağ kaynakları, hindistancevizi yağı, badem ve zeytinyağıdır. İyi bir kural olan günlük kalorin alımının %20’sinin yağlardan olduğunu ve% 7’sinin doymuş yağlardan karşılanmalıdır. Unutmayın, yeterli miktarda yağ olmadan testosteronun üretimi kas kazanmanız için gereken yerde olmayacaktır.

  5. Alkol
   Düzenli alkol tüketiminin doğal testosteron düzeylerini düşürdü bilinmektedir, bu nedenle alkol alımınrlandırmalısınız.

  6. Stres
   Stres, vücudun testosteronun üretimini bastırmasına neden olan kortizolü serbest bırakır. Hayatınızda çok stres varsa, stres atmanıza yardımcı olan bir hobi bulmaya çalışın. 

  

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir