Testosteron Seviyesini Doğal Yollarla Arttırın

1.Intermittent Fasting

Testosteron.svg

Doğal testosteron güçlendiricilerin ilki intermittent fasting. Bu düzen testosteronun yaklaşık yüzde 200 ile 400 arasında arttırıldığı gözlemlendi. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, büyüme hormonu düzeylerinin 24 saat boyunca hiçbir kalori tüketmeyen erkeklerde başlangıç ​​değerinden yüzde 2.000 arttığını ve büyüme hormonu düzeylerinin testosteron ile alakalı olduğunu kaydetti.

Intermittent Fasting temelde kahvaltı atladığınız anlamına gelir ve yemeklerinizi daha yakın bir şekilde yersiniz. Günde üç öğün yemek yiyeceksiniz: biri öğlen, biri saat 3’te ve son öğün saat 6 civarında. Bu organlarınızın dinlenmesine, özellikle de karaciğerinizin dinlenmesine izin verir ve doğal olarak dengelenen hormonlar, özellikle de testosteron için çok önemlidir.

 

2.Antreman

testosteron-kur

Testosteronu ve HGH’yi doğal olarak arttırmak istiyorsanız, antreman programınıza HIIT egzersizi ile birleştirin. Haftada en az üç gün, ideal olarak haftanın en az üç günü spor salonuna gidin ve ağırlık çalışın. Hamstring, sırt, omuz ve göğüs gibi daha büyük kas gruplarıyla ağır kiloları 6-12 tekrar aralığını maksimum miktarda kas uyarımına yardımcı olacaktır.
Antreman programlarına ek olarak, antremanlarınızı HIIT kardiyo ile birleştirmek, HGH’yi artırmak için en iyi kombinasyondur. Aslında, HIIT kardiyo sadece T-seviyelerini arttırmakla kalmaz, testosteron seviyenizi yükseltir ve düşüşünü önleyebilir. HIIT kardiyo, vücudunuzun depolanmış şekerini (glikojen) yakmak için kısa bir süre için azami gayretinizin yüzde 90-100’ünde egzersiz yapmayı ve bunu iyileşme için düşük bir etki dönemi izlemeyi içerir.
Bu, vücudunuzun hayati enerji depoları yerine geçmek için sonraki 36 saat boyunca yağ yakmasına neden olur. T-seviyenizi arttırmaya ek olarak, 3-9 kat daha fazla yağ yakmanıza, dinlenme kalp hızınızı düşürmenize, kan basıncınızı düşürmenize, dolaşımı arttırarak beyninizi genç tutmanıza ve lenfatik sistemi stimule ederek detoksifikasyona yardımcı olabilir.



 

3.Sağlıklı Yağlar

Üçüncü adım, diyetinize bir sürü sağlıklı yağ eklemektir. Düşük testosteronlu erkeklerin çoğu abur cubur yiyecekler ve çok fazla karbonhidrat tüketir. Bu boş kalorileri atmak ve sağlıklı yağları tüketmek zorundasınız. Erkeklerin sağlıklı yağ alımını azalttığında, androstenedion, testosteron ve serbest testosteronun serum konsantrasyonlarında azalma olduğunu biliniyor.

Sağlıklı yağ üç kategoriye ayrılır. Bir numara sağlıklı doymuş yağ. Doğal doymuş yağlarla ilgili doğru tür olduğu takdirde iyi gelir. Sağlıklı doymuş yağ, hindistancevizi yağı ve keçi sütü kefir, yoğurt ya da çiğ keçi ya da koyun süt peyniri gibi fermente edilmiş süt ürünlerinde bulunur. Bununla birlikte, konvansiyonel sütten kaçının çünkü testosteronunuzu yavaşlatacaktır.
İhtiyacınız olan diğer yağ türü sağlıklı omega-3 yağ asitleridir. Fayda açısından zengin somonu haftada birkaç kere tüketmek veya kaliteli bir balık yağı takviyesi eklemek çok güzeldir. Keten tohumları ve cevizler, omega-3‘leri aldığınızda düşük testosteron için de mükemmeldir.
Son olarak, tekli doymamış yağlar doğal testosteron destekleyicileri olabilir. Bir avokado ya da bazı zeytinyağı ve bademleri tüketmek, doğal olarak testosteron seviyenizi artırmanıza yardımcı olan bu sağlıklı yağların elde edilmesine yardımcı olur.

 

4.Karaciğer Detoks

Doğal testosteronu güçlendirmek için bir sonraki adım, karaciğeri temizlemek için atılım yapmaktır. Karaciğeriniz testosteron seviyeleri için çok önemlidir. Karaciğeriniz en iyi şekilde çalışmadığında, testosteron çıktısınızı etkiler. Çünkü karaciğer, 17 β-hidroksil testosteron grubunu birleştiren bir enzim tutar.

 

5.Stres Azaltma

Düşük testosteronlu erkeklerin çoğunda, hayal kırıklığı, affedilmezlik, öfke ile mücadele ederseniz, bu şeyler zamanla testosteron seviyenizi düşürür. Kronik stresin yaşam kalitenizi arttırmanın yollarından biridir. Zihinsel ve fiziksel stres oldukça terapatik olabilir ve beden için aslında gereklidir. Sorun, kronik olarak vurgulandığında ve vücudunuzun kortizole (“stres” hormonu) kesintisiz pompaladığı durumda sıkışıp kaldığı durumdur.

Hormonlar ve Davranış dergisinde yayınlanan 2010 yılı bir araştırmada, araştırmacılar “çift-hormon hipotezini” klinik olarak değerlendirdiklerinde bunu önermişlerdir.  Kortizol arttıkça, testosteron da tepki verdi, ancak kısa süre sonra kortizol başlamadan daha düşük bir seviyede tepki verdiğini keşfettiler! Bu, testosteron seviyenizi yükseltmek için stresin bastırılması için yollar bulmak istediğiniz anlamına gelir.

 

6.D vitamini

d vitamini

Testosteronun düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilecek en önemli besleyicilerden biride D vitaminidir. 2011’de Hormone ve Metabolic Research dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçları, D vitamini takviyesinin, aşırı kilolu erkeklerde doğal olarak testosteronu % 30 oranında artırdığını açıkladı. Bu oldukça heyecan vericidir, çünkü araştırmalar D vitamininin kanseri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğunu da gösteriyor!

D vitamini eksikliği belirtileriniz varsa, testosteron seviyenizi kesinlikle düşürecektir. Yani güneşte vücudunuzu detoks etmek ve her şeyden önce önemli olan D vitamini almak için güneşte 20-30 dakika dışarı çıkmak gereklidir. Dünyadaki her şeyi yapabilirsiniz, ancak D vitamin seviyeleri doğru değilse, testosteron düzeyleriniz düşük kalacaktır.

Yardımcı olabilecek birkaç ek, ginsengi gibi kortizolü düşüren adaptogenik otlar içerir. Ginseng sağlıklı testosteron seviyelerine fayda sağlar. Aslında, Hong Kong Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, ginseng’in sıçanlarda testosteron düzeylerini arttırdığını, bunun bir diğer doğal testosteron güçlendirici olduğunu ortaya çıkardı.

 

7.Şeker Alışkanlığını Bitir

Hormon seviyelerinizi normalleştirmek ve doğal olarak testosteronunuzu yükseltmek isterseniz, yapmanız gereken ilk şey şeker alışkanlığına derhal son vermektir.
Örneğin, İşlenmiş tahıllar ve şekerlerden zengin bir diyet yediğinizde, kan şekeri seviyeleri kronik olarak yükselir.

Kan şekeri seviyelerinin düzensiz kalmasına yardımcı olmak için, pankreasınız insülin üretmek için fazla mesai yapmaya başlar ve şekerin kan dolaşımından hücrelerinize taşınması enerji için metabolize olur.Sonuç olarak, hücreleriniz uzun süre insülin ile karşılaşırsa, insülin direnci geliştirirsiniz ve bu da tip II diyabete neden olur.

Diyabet geliştikten sonra vücudunuz doğru testosteron seviyelerini gerektiği gibi üretemiyor ve ADA, diyabetlilerin, yukarıda bahsettiğim semptomlardan herhangi birini geliştirmeye başlaması durumunda T düzeylerini doktorları tarafından kontrol edilmesini öneriyor. Bu adımları izleyebiliyorsanız, testosteron seviyelerinizi doğal olarak artıracak harika sonuçlar elde edersiniz.

 

8.Kaliteli Uyku Alın

Yeterince uyumak ve doğru zamanlarda testosteron seviyesini yükseltmenin en etkili doğal yollarından biridir. Çoğu kişi her gece yaklaşık 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Vücudunuzun sirkadiyen ritmi kendiliğinden her gece kendini ayarlar ve düşük T seviyelerini önleyebilecek genel hormon dengesine katkıda bulunan kortizol gibi kimyasallar çıkarır.

 

9.Alt Vücut Yağ Yüzdesi

Kilo kaybının doğal olarak artmış testosteron ile öngörülebilir ve doğrusal bir ilişkisi olduğunu biliniyor. Testosteronda insülin direncinin ve kötü uyku alışkanlıklarının etkilerini göz önüne alırsanız, bunlar obezite ile yakından örülmüş oldukları için mantıklıdır. Bu sayının özünde, uykusuzluk, obezite, şeker hastalığı ve sayısız hormon bozukluğu ile bağlantılı olan diyetinizden işlenmiş şekerleri kesmektir.