Eğitim Felsefeleri…. Hangisi En İyisi ?

eğitim felsefeleri

Spor salonuna giden herkesin aynı amaç düşüncesi ile gittiği söylenemez. Bazılar sadece uyum sağlamak istemektedir, akıllarında herhangi bir fikir yoktur, diğerlerinin bir hedefi vardır. Daha büyük, daha güçlü, daha estetik veya üçünün herhangi bir kombinasyonunu isteyebilirler. İnsanların amaçlarını gerçekleştirmek için en yaygın kullandıkları eğitim felsefeleri vücut geliştirme, powerlifting, cardio ve strongman sayılabilir. Bunlara bir göz atalım ve hangisinin en iyi olduğuna karar verebilecek miyiz görelim.

 

Vücut Geliştirme

En popüler olan eğitim felsefesi vücut geliştirme ile başlayalım. Vücut geliştirmenin öncelikle temel amacı kas geliştirme ve iyi görünmektir. Çoğu vücut geliştirmeci öncelikle plaj kaslarını geliştirmeye diğer bir deyişle aynaya baktığınızda gözüken kaslara odaklanır.

Vücut geliştirme eğitimi felsefesinde, kas büyümesini en üst düzeye çıkarma yolu ve gelişim için çoğu aynı ilkelere başvurmaktadır ağırlıklar, tekrar aralıkları ve bir çok eğitim değişkenleri.

Vücut geliştirmenin daha sağlıklı hayat ve öz güven gibi olumlu faydaları vardır. Herkes iyi görünmek isterken bundan daha fazlası hayatta vardır. Mesela iyi görünen kaslar mutlaka işlevsel değildir. Vücut geliştirmenin bir dezavantajı plaj kaslarına odaklanarak vücudun çekirdeğini göz ardı eden birçok vücut geliştirme rutini aldığımız yararı ciddi olarak sınırlar. Ayrıca, egzersizler çeşitli kas gruplarını izole eder, bağımsız olarak çalışırlar. Bu da, gerçek hayat hareketlerimizi ve her gün yaptığımız vücut hareketlerine benzemez.

 

Powerlifting

Powerlifterların temel amacı güçtür. 300 kilo squatları zorlayan ve 20 kglık plakaları rahatlıklık barlarına takabilen temel amacı güç olan insanlar görmüşsünüzdür. Şimdi temel hedefiniz güç ise powerlifting harika bir felsefedir. Yine de bu eğitim felsefesinde birçok eksiklik vardır. Birincisi powerlifting 3 ana hareket üzerine odaklanır –Squat, Bench Press ve Deadlift-

Ayrıca yüksek ağırlıkları kaldırabilmek için muazzam miktarda beceri gerektirir ve sakatlanmalar kaçınılmazdır.

 

Kardio

Kardio eğitiminin temel amacı sağlık, dayanıklılığı arttırmak veya kilo vermek olabilir. Kardiyo çok popüler bir eğitim felsefesidir ve tek başına veya başka eğitim felsefelerinin bir parçası olarak dahil edilmiştir.Sağlığınızı geliştiren herhangi bir şey tabii ki iyi bir eğitim felsefesidir. Fakat kardio egzersizleri herkes için uygun mudur?

Tek başına bir eğitim felsefesi olarak iyi bir seçim değildir, çünkü başka bir eğitim felsefesi ile birlikte kullanıldığında gerçekten etkili olur. Bunun nedeni, kardio tek başına kasınızı kuvvetlendirmek veya güçlendirmek için yardımcı olmaz ve kasları güçlendirme, yapılandırma her eğitim felsefesinin bir parçası olmalıdır.

 

Strongman

Strongman ile amaç sadece güç oluşturmak değil aynı zamanda dayanma gücü oluşturmaktır. İşte bu yüzden bu fonksiyonel eğitim olarak da bilinir; çünkü hareketler bir derece hayatta neler yapabileceğimizi az çok yansıtmaktadır.Dev kütükler, muazzam traktör lastikleri, balyozlar ve diğer ağır tuhaf şekiller gibi şeylerle güçlü bir eğitim görüyorsunuz. Diğer eğitim felsefeleri gibi, strongman eğitiminde sağlıklı ve güçlü kaslar gibi pek çok fayda vardır. Öte yandan herkes için doğru değildir. Belli vücut türleri için gerçekten çok iyi bir eğitim sunuyor.

Bunlar bugün dışarda sergilenen eğitim felsefeleridir. Her birinin olumlu yönleri olsada, onunla birlikte dezavantajlarıda vardır.