Şok Diyetler Zayıflamada Ne Kadar Etkilidir?

Şok diyetler son zamanlarda oldukça popüler bir duruma gelmiş durumda. Kısa süre içerisinde kilo verme konusunda etkili olan bu diyet, sağlığı ne kadar etkilidir?

Uzmanlar dengeli ve yeterli beslenme konusunda yetişkin kişilerinde alınan toplam ve günlük enerjinin yüzde 60’ını karbonhidrat, yüzde 35’i yağlar, yüzde 12’sinide proteinli ürünlerden sağlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Kişinin boyu, yaşı ve cinsiyetine uygun olan ve ideal kilosunu koruması adına harcanan enerjinin, alınan enerji ile dengeli bir şekilde olması gerekmektedir.

Yani kısaca söylemek gerekirse eğer harcanan ve alınan enerji arasında dengesizlik oluşursa bu metabolizmaya olumsuz yönde etki eder ve zayıflama konusunda da pek bir etkisi olmaz. Ayrıca bu olumsuz durum kalp damar sorunlarına bile neden olabilmektedir. Örnek ile açıklamak gerekirse eğer yüksek yağlı düşük karbonhidratlı diyetler ile ihtiyaç dışında alınan yağlar, vücuttaki yağ doku oranının artışına neden olmaktadır. Yetersiz karbonhidrat alımında ise hipoglisemi, bayılma ve halsizliğe neden olabilir.

Diyette Karbonhidrat Dengesine Dikkat Edilmeli

Karbonhidratlar kompleks ve basit karbonhidrat olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Meyve şekeri, sütteki şeker, basit karbonhidratlar, çay şekeri, nişasta içeren besinler, yulaf, ekmekler ve kuru baklagillerde kompleks orasında yer almaktadır.

Basit karbonhidratlar içerisinde yer alan şekeri diyetten çıkarmak, tek başına ne sağlıklı olma konusunda nede ideal ağırlığa ulaşmanın formülü değildir. Bu bakımdan Dünya Sağlık Örgütü günlük şeker tüketiminin, toplam enerji alımının yüzde 10’nun üzerine çıkmadığı sürece de sağlık açısında bir sorun teşkil etmediğini belirtmiştir. Yani basit bir açıklama ile günlük ortalama 2000 enerji ihtiyacı olan bir kişinin, günlük 200 miktarının 50 gram kadarı şekerden alınması gerekmektedir.

Tek Yağ Değil Farklı Gıdalarda Tüketmek Gerekir

Zeytinyağı, tereyağı ve Ayçiçek yağı gibi yemeklik yağlar farklı çeşit yağ asitleri içermektedir. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için tek bir yağ yerine farklı yemeklerde farklı yağlar kullanarak dengeli ve yeterli derecede beslenmiş olursunuz. Yani sarma ve sebzeli yemeklerde zeytinyağı omlet gibi besinlerde ise tereyağı kullanarak farklı farklı yağların tüketimini yapmak daha sağlıklı ve dengeli olacaktır.

Gıdalar İyi Veya Kötü Olarak Sınıflandırılmamalı

Gerek zayıflamak için gerekse de sağlıklı vücut ağırlığını dengede korumak için dengeli ve yeterli beslenmek ve aktif hayat sürmek daha faydalı olacaktır. Gıdalar ile alınan günlük toplam enerji, harcanan enerjiden çok fazla ise uzun dönemde şişmanlık hatta obeziteye kadar gidebilen riskli bir

süreç oluşur. Ancak diyet yapmak isteyenlerin en büyük yaptığı hatalardan biriside sırf zayıflamak uğruna bazı besinleri hayatlarından çıkarıp bu şekilde daha çabuk kilo vereceklerini düşünmekteler ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Zayıflamak yerine metabolizmanızın sistemi bozulur ve sağlığınızı tehdit edici sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu nedenlerden ötürü bir besin sırf diyet yapılıyor diye hayatınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Günlük ihtiyaç duyulan karbonhidrat, protein ve yağlar dengeli bir şekilde ve çeşitlendirilerek alınması gerekmektedir.

Detoks diyet, şok diyet ya da belirli bir besin gurubunu tüketmek yerine bireyin yaşı, sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, cinsiyete ve yaşam tarzına göre besin tüketmek daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir