Sivilce Azaltmak İçin Spor

sivilce-nedir

Egzersizlerin sivilce azaltabileceği fikri genellikle antreman sırasında terleme etkisiyle açıklanmaktadır. Bazı sivilce uzmanları, terleme etkisinin vücuttan toksinleri attığına, böylelikle sivilce oluşumunda azalmaya yardımcı olduğunu söylemektedir.

 

Hormon Profili

Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi hayatınızdaki önemli değişiklikler sırasında cildinizin dolaşmasını sağlayacak bir hormon akışı yaşarsınız. Özellikle aşırı kilolu ve erken hormonal değişikliklere maruz kalıyorsanız risk altındasınız, sonuç yaygın ve göze çarpan bir sivilcedir. Egzersiz, kilo kontrolü yoluyla hormonlarınızı düzenler. Böylece hormonal yan etkiler azaltılır. Egzersizin büyük bir tedavi olmasını beklemek yerine akne üzerinde olumlu bir etkisi olması için uygun bir diyetle birleşmesi gerekiyor. Sivilce oluşturabilecek yiyecekler ve içeceklerden mümkün oldukça uzak durulması gerekir.

 

Stres Azaltma

Spor salonunda bir saat geçirmek stres seviyeniz için harikalar yaratabilir ve akne seviyenizi düşürebilir. Sivilce alevlenmeleri sıklıkla kandaki artmış kortizol düzeylerinden kaynaklanır. Kortizol yağ bezlerinizi aşırı üretime yönlendirerek sivilceli bir ten rengini ortaya çıkarabilir. Stres seviyenizi düşürmek için egzersiz yaparak sivilcelerinizi iyileştirmek için kortizol seviyelerini tutabilirsiniz.

 

Karşı Üretken Etkiler

Egzersiz sivilcenizi olumlu etkilerken spor salonunda ve sonrasında zayıf hijyen alışkanlıklarınız varsa sivilcenizi daha da kötüleştirebilir. Toplumsal egzersiz ekipmanlarının çeşitli parçalarına dokunup sonra cildinize dokunmak bu bakterileri yayar ve gözenekleri tıkar. Antreman sırasında dışarı attığınız ter de sivilceye neden olabilir, özellikle egzersiz giysileriniz tarafından emilir ve cildinizde kalırsa. Antreman sonrasında duş almamak, cildinizi ılık, nemli ve bakteriler için ideal bir yere bırakabilir. Ve antremanda kullandığınız giysilere özen gösterip her defasında farklı giysiler seçin.

 

Akne Önleme

Sivilce azaltmak için egzersiz yapmak mümkün olan en iyi hijyeni gerektirir. Makineyi kullanmadan önce topluluk egzersiz makinelerini daima antibakteriyel mendil ile temizleyin. Sonra, yüzünüze dokunmaktan kaçının ve ellerinizden ziyade ter atmak için bir havlu kullanın. Doğal kumaşlardan yapılmış egzersiz giysilerini giyerek daha iyi dolaşım sağlayın ve cildinizden nemden kurtulun. Antreamanı bitirdikten sonra, duş almaya ve temiz, daha berrak bir cilt için aşırı ter ve yağ emmek için ilaçlı bir vücut yıkama sabunu kullanın.