Şenol Güneş’ten çok konuşulacak sözler: Eldekiler bunlar!

 Şenol Güneş’ten çok konuşulacak sözler: Eldekiler bunlar!
Okunuyor Şenol Güneş’ten çok konuşulacak sözler: Eldekiler bunlar!

Galatasaray deplasmanından 2-1 mağlup ayrılan Beşiktaş’ta teknik direktör Şenol Güneş’in maç sonu açıklaması gündeme damga vurdu.

Mücadelenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Şenol Güneş, “İki takım için de kritik ve önemli bir maçtı. Biz kaybettik, rakibimiz kazandı. Zaman zaman geriye çekilince rakip avantajlı oldu. İkinci yarıya daha iyi başlamamıza rağmen golden sonra dağıldık” dedi.

Maç içerisinde sakatlıklar nedeniyle değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Güneş, “Oyuncu değişikliklerinin gereksiz ve zamansız olması da bizi etkiledi. İki bekin de sakatlanması, son bölümde hamle şansımızı azalttı. Fizik ve taktik olarak eksiklerimiz vardı. Kazanmak istediğimiz maçta kazanacak kadar oynamadık. Son bölümde rakip geri çekildi ama buna rağmen daha şuurlu oynamamız gerekiyordu, oyuncularımız fizik olarak düştü. Takımın genel oyuncu yapısına bakarsak daha umutluyum. Bugün oyun olarak olumsuz şeyler söylüyorum ama takımın daha iyi oynayıp maçlar kazanacağını, bu bölümü aşacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Güneş maçta yüzüne top gelmesi ile ilgili olarak o esnada bir sarsıntı yaşadığını ancak şu anda bir sorun olmadığını kaydetti.

‘FİZİKSEL EKSİKLİĞİ KABUL EDİYORUM AMA…’

Beşiktaş’ın fiziksel olarak sorunları olduğunu belirten Güneş, “Oyun başında çok tempolu oynarsınız, sonra düşersiniz ve hamle yaparsınız. Fakat genel olarak bir düşüş varsa sıkıntı. Gedson topla çok oynadı ama o da sonra düştü. Rakip öndeyken sahasından çıkarmamamız gerekirdi ama çıkardık. Bu baskıyı yapacak güç gerekirdi” ifadelerini kullandı.

Pas yüzdesinin de düşük olduğunu söyleyen Güneş, “Fiziksel eksikliği kabul ediyorum ama bir de pas yapma yüzdemizin daha fazla olması lazım. Topu rakibe verirseniz peşinden koşarsınız. Bazen 50 metre geriye gelmek zorunda kaldık. Biz savunmada kaldığımızda rakip bunu avantajlı kullandı. Hava topunda da eksik kaldık” dedi.

Rosier ve Umut Meraş’ın arka adalesinde sorun olduğunu aktaran Güneş, “Bu maçta 90 dakika çıkaramıyorsa başka bir problem var. Saha içinde 90 dakika dayanamıyorsa sorun var. Genel ve bireysel sorun var demektir. Kenarda kalan ve oynayan oyuncular fiziksel olarak eksikse genel sorun demektir. Önümüzde Serik Belediyespor ve Antalya maçları var. Şartlar ne olursa olsun kazanmalıyız” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ YARIDA KENDİNİ BİLEN BİR TAKIM VARDI AMA ARKASINDAN GOL GELDİ’

“Bu maçı da kazanabilseydik moral gücüyle tamamlayabilirdik. Takımda kırılma da var” diyen Güneş şöyle devam etti:

“Golden sonra düştük. İkinci yarıda rahattık, kendini bilen bir takım vardı ama arkasından gol geldi. Rakip skoru koruma adına savunmada duruyordu ama her çıktığında geldi. Önde etkili oyuncularımız var, bizim daha etkili olmamız gerekiyordu. Bugün biraz daha iyi oynasaydık, puanla ayrılabilirdik. Oyuncularımızın sakatlıkları var. Bireysel olarak da sıkıntı var. Tayfur ve Rosier’in daha önceki fiziksel durumuyla bugünkü bir değil. Daha sonra hamle yapacaktık, düşen oyuncuların yerine hamle yapamadık. Bütün bunlara baktığımızda asıl sorunun savunmada olduğunu düşünüyorum. Oyunu rahatlatan savunmadır. Geçen maçta ve bu maçta bunları gördük. Kademede durmayıp yakın markaja geçemezsen rakip de bunu değerlendirir.”

‘TRANSFER DÖNEMİ GELDİĞİNDE ELDEKİLER UYUM SAĞLAMIYORSA BAKACAĞIZ’

Devre arasında transfer yapıp yapmayacaklarına yönelik bir soruya Güneş, “Welinton, Montero, Saiss, Emrecan var elimizde. Durumlarına bakacağız. Eldeki oyuncuları değerlendirerek taşıyacağız, transfer dönemi geldiğinde ise eldekiler uyum sağlayamıyorsa, ona göre bakacağız. Oyuncu kalitesine inanıyoruz ama oyunda düşüklük olduğunu söylüyoruz. Takım kaybettiğinde düşüş oluyor. Bu maçı alsaydık belki oyuncuların güvenleri artacaktı. Kazanmak başka, kaybetmek başka duygudur” yanıtını verdi.

‘ATİBA ANTRENMANDA DAHA İYİYDİ, REDMOND FARK OLUŞTURAMADI’

Oyundaki hatalara değinen Güneş şöyle devam etti:

“Fiziksel anlamda sıkıntılar var, top kayıplarında sıkıntı var. İkili mücadelede toplar kazandık ama önemli noktalarda. Sahamıza gelen oyuncuları kimse karşılamıyor. Bunlar da pozisyon oluşturdu. Bunların hepsi hata. Atiba antrenmanda daha iyiydi. Orta sahada yorulan oyuncunun yerine girebilirdi. Dele Alli girebilirdi ama kullanamadık. Cenk yoruldu, Gedson yoruldu, ikisi de gayretliydi ama beklere oyuncu değiştirme hakkı kullanınca durum değişti. Biz ne olursa olsun savunmada kalmamalıyız. Savunmada kalan oyuncu gitmiyor. Yorgun olabilir, ama geride kaldığında da başarılı olman gerekir, o da yok. Sıkıntılar burada. Fiziksel düşüş vardı ve hücuma etki edebilecek Dele Alli vardı. O da fiziksel olarak tam hazır değil. Cenk çok zorladı kendisini. Muleka girdikten sonra pozisyona girdi. Redmond oyuna girince geçen maça göre fark oluşturamadı.”

‘SAVUNMADA ZAAFLARIMIZ DAHA FAZLA’

Fiziksel düşüşün hatalara sebep olduğunu kaydeden Güneş, sözlerine şöyle devam etti; “Josef iyi niyet ve gayretiyle bunu taşımaya çalıştı. Rosier bunu yapamadı. Hem oyunda iyi değildi hem de değişiklik yapınca bedeli ağır oluyor. Şu anda eldeki oyuncularla oynayacağız, transfere daha var. Şu anda en büyük sıkıntı, sağ ve sol stoperlerde. Orada bir hamle yapmamız lazım. Orta saha ve hücumdan daha önemli noktalar var. Takım oturacak, oyuncu verimini alırsak sorun yok, alamazsak değiştireceğiz. Savunmada zaaflarımız daha fazla.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın