Selenyum Nedir ve Ne İşe Yarar?

selenyum nedir

Selenyum bazı gıdalarda, toprakta ve suda bulunan eser mineraldir. Nüfus son birkaç yılda katlanarak büyüdükçe tarım yapmak ve devam etmek oldukça zorlaşmıştır. Bilim, bitkileri daha hızlı büyütmenin ve aynı zamanda popülasyonlar için daha fazla besin sağlamak için toprak bozulması pahasına yeni yollar arayışına girmiştir. Bu durum bitkilerin ve diğer toprak yetiştirme ekinlerinin, eskiden sahip oldukları vitamin ve minerallerin tamamına sahip olmamasına yol açmıştır.

Yüksek yoğunluklu nüfusta bu elementin eksiklikleri giderek artmaktadır, bu da vücudumuzu çekirdekte etkileyen çok sayıda komplikasyona yol açmaktadır. Selenyum, Bor ve Magnezyum, bir ülke olarak yetersiz olduğumuz ilk 3 mineral arasındadır. Bunları tam anlamıyla tüketmek büyük bir şey gibi gözükmeyebilir veya büyük bir fark yaratacak gibi gözükmeyebilir, ancak vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için yeterli seviyeye sahip olduğu zaman ortaya çıkan sonuç önemlidir. Selenyum elementinin aşağıdaki 3 avantajı bu maddenin dikkat çekici hale gelmesini sağlıyor.

 

Kansere karşı savaşa yardımcı olur

Cornell Üniversitesi ve Arizona araştırmaları, Selenyum ve Krom ile elementlerinin takviye olarak tüketilmesi kanserin karaciğer, prostat, kolorektal ve akciğerlerde yayılmasını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Selenyum, glutatyona (son derece güçlü bir antioksidan) bağlar ve zarar gören DNA’nın onarım sürecinde çalışır ve bu da tümörlerin ve hücre mutasyonlarının büyümesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

 

Tiroid işlevini düzenlemeye yardımcı olur

Gelişmekte olan ve ergenlik döneminde olduğu kadar yetişkinlerde ve yaşlanan popülasyonlarda sağlıklı bir tiroid için iki önemli eser element olan iodin ve demir ile birlikte yeterli miktarda selenyum arzı gereklidir. Birçok çalışma, Selenyumun tiroid hastalıklarında takviye olarak tüketildiğinde antioksidan savunmalarını arttırmada etkili olup olmayacağını değerlendirmek için potansiyel faydalarını inceledi ve sonuç olumlu çıktı.

 

Güçlü bir anti-inflamatuar savunma mekanizması görevi görür

E Vitamini ile birlikte çalışıldığında, romatoid artrit, sedef hastalığı, lupus ve egzama koşullarını azaltmaya yardımcı olan bir katalizör olduğunu kanıtlamaktadır.

Avantajlar, makaledeki bu 3 anahtar paketin kapsamının çok ötesine uzanıyor. Selenyum tüketilmesi sağlık bakımından oldukça yararları vardır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir