Şansal Büyüka: “Muslera farkıyla Galatasaray”

 Şansal Büyüka: “Muslera farkıyla Galatasaray”
Okunuyor Şansal Büyüka: “Muslera farkıyla Galatasaray”

Galatasaray’ın bir maçın ikinci yarısında bu kadar bunaldığını, bu kadar zorlandığını, adeta “Çanakkale geçilmez” savunması yaptığını ilk defa gördüm.

Galatasaray için her sezon, baharla birlikte “Av mevsimi” başlar. Bu sezon da bahar göründü, Galatasaray ava çıktı.

Kanıta gerek yok ama Alanya maçı bir daha gösterdi. Bu ülkenin en azılı hırsızı bile, “Muslera kilidi”ni zor açar. Hatta açamaz. Açılmıyor zaten…

Savunmada sorun yok. Canavar gibi iki stoper; Luyindama ve Marcao… Arkalarında bekleyen Donk… Zaaf yaratmayan bekler.Mustafa sadece son vuruşların değil, kıvraklığın, çabukluğun, etkili pas atmanın adamı olduğunu gösterdi.

Takımın başında zaten şampiyonluk yolunda gide-gele, bu yolu ezbere bilen, kariyerli, etkisi ve lobisi güçlü Fatih Terim var.

Bu kadar baskı yiyen futbolla, ayakta kalabiliyor, kaleni gole kapatabiliyor, ligin en zor deplasmanından galibiyetle dönüyorsan, bu sezon sonu için işaret fişeğidir.Burun farkıyla bitecek. Buna burun farkı demekten daha çok, “Muslera farkıyla Galatasaray” demek daha doğru, daha gerçekçi olur.

VAR tembelliği hakemleri çok kötü sarıp sarmaladı. Son örnek Alanyaspor-Galatasaray maçı; Zorbay Küçük geçen hafta çok bariz hata yapıp Nwakaeme‘ye direkt kırmızı gösteremedi. Ödül olarak 7 gün sonra haftanın maçına verildi. Umut‘un ceza alanı içinde Onykuru‘ya müdahalesi penaltı… Nasıl görmezsin? Hadi görmedin, VAR hakemine niye teslim olursun, neden gidip bakmazsın?

Babacar‘ın, Luyindama‘nın kaşını patlatan tabanı, istem dışı olsa bile “banko” kırmızı kart… Veremezsin, çünkü bir hafta önce Nwakaeme’ye veremedin. Üstelik bu pozisyonda VAR’a mı ihtiyaç var? Görmek isteyen her göz, bunun banko kırmızı olduğunu görür. Her kararı VAR verecekse, sahada sizin ne işiniz var? Saha kenarından Fatih Hoca, el-kol hareketleriyle saydırdıkça saydırdı. Görmedin mi?

Zorbay Küçük dua etsin, Galatasaray kazandı. Galatasaray kaybetseydi, Zorbay Küçük şu karlı kış günlerinde 3-5 hafta “kızak” tatiline çıkardı.

Galatasaray’ın yeni golcüsü Mustafa Muhammed için, “Bafetimi Gomis’i solladı” diye yazıp konuşmaya başladık. Dün bir, bugün iki… Aceleniz ne? Durun biraz… Mustafa iyi golcü, kabul; ama Türkiye’de 29 golle, gol kralı olmuş, en fazla gol atan yabancı oyuncu unvanını kazanmış Gomis‘i bu kadar çabuk harcamayın. Mustafa şöyle 20 golleri bir bulsun, ondan sonra konuşalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın