Protein Nedir ve Kilo Artışı Sağlar mı ?

protein

Protein nedir? Bunun cevabı çok miktarda gerekli olan, tüketilen gram başına kabaca 4 kcal enerji sağlayan makro besleyici bir besindir. Bu makro besin tüm kas dokusunun yapı taşıdır ve hücre onarımında, kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesinde ve amino asit havuzlamada yardımcı olur. Vücutta amino asitler olarak depolanır. Protein sentezi için gereken 20 amino asit, 9 zorunlu ve 11 zorunlu olmayan amino asit vardır. Esansiyel amino asitler, günlük diyette bulunması gereken asitlerdir. Esansiyel olmayan amino asitler, vücudumuzun doğal olarak ürettiği amino asitlerdir. Glutamin amino asidi, bazı literatürde şartlı olarak gerekli görülen bağışıklık sisteminin sağlığını desteklemektedir.Birçok soru öncelikle proteinin tüketimini kapsamaktadır. Ele alınması gereken temel soru “proteinin toz takviyeleri sizi yağlı hale getirir mi?” Cevabı sadece hayır! Profesyonel görüşümde ve yıllarca süren bilimsel araştırmalara dayanarak, proteinin toz formu eklenmesi tek başına birisini yağlı yapmaz. Bir sporcu ya da genel vücut geliştirme sporcusunun peyniraltı suyu izolatı, peynir altı suyu konsantresi, kazein ya da vegan proteini gibi bir takviye kullanmasının herhangi bir zararı yoktur. Takviyeler sadece tavsiye edilen günlük ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda çoğu çalışma, antrenman sonrasında protein tozu desteğinin iyileşme, hücre yenilemesi ve kas hipertrofisi ya da kas gelişimi için en iyi olduğunu göstermektedir.

 

Peynir altı suyu proteini tozu, proteinin en iyi biyoyararlanımı ve protein sentezi için gerekli olan 20 amino asidi içermektedir, böylece onu komple bir protein yapmaktadır. Peynir altı suyu proteini izolatı, proteinin en hızlı absorbe edici formudur ve optimal antrenman kazanımı ve iyileşmesi için antrenman sonrası 30 dakika içinde kullanılmalıdır. İlave olarak egzersiz sonrası iyileşme için mükemmel bir tercihtir. Kazein proteini, protein tozunun daha yavaş absorbe edici bir şeklidir ve uyurken gece boyunca vücudu anabolik tutmaya yardımcı olması için uyumadan önce alınır. Kazein proteini, yavaş absorpsiyon oranına bağlı olarak, RDA protein desteğini karşılamaya yardımcı olmak için gün boyunca desteklenebilir. Vegan proteini, vejetaryanlar için tercih edilen bir türdür glütensizdir, bezelye ve pirinç proteinini birleştirerek mevcut en iyi protein kaynaklarından biridir.

İnsanları kilo alıp ağırlaştıran nedir? Bu sorunun cevabı çok basit. Kalorilerin girişi ile kalorinin çıkışı, kilo alımı, kaybı veya bakımı belirler. Diyetin esas olarak karbonhidrat, yağ, protein veya standart 60:20:20 diyet olsun, yakılandan daha fazla kalori tüketilirse kilo artışı fark edilir. Alt satırda, takviyeler tek başına birisinin kilo almasına ya da yağ almasına neden olmaz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir