Polifenol Nedir ve Vücuda Faydaları

Polifenoller

Polifenoller son yıllarda oldukça haberlere ve araştırmalara konu olmuştur bu maddeyi hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için nasıl kullanacağınız hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz bu makale tam size göre.

Kahve, yeşil çay, kakao tozu, yapraklı yeşillikler ve hatta bazı baharatlarda bulunan polifenoller, anti-inflamatuar ve antioksidatif özelliklerle alakalıdır. Dolayısıyla çeşitli yağ yakıcı özellikleri ve spor sonrası kas iyileştirmeleri için alternatif besinlerdir.

 

Polifenol Nedir?

Polifenoller, tükettiğimiz çeşitli gıdalarda doğal olarak oluşan bir bileşik sınıfıdır. Polifenoller kimyasal bileşimine dayanarak alt sınıflara ayrılırlar. Daha önce duymuş olabileceğiniz polifenollerin bazı alt sınıfları: Quercetin, flavonoid ailesinin bir üyesidir; stilbenler arasında, kırmızı şarapta kalp-sağlıklı bileşik olan resveratrol gibi bileşikler bulunur.

Antreman performansına gelince, polifenollerin başlıca rolü bir antioksidan olarak hareket etmektir. Egzersiz, kas hücrelerine hasar verir ve yıkıcı serbest radikalleri dolaşım sistemine bırakır. Kontrol edilmeden bırakıldığında, bu oldukça reaktif moleküller hücrelere ve çeşitli bedensel süreçlere zarar verebilir. Antioksidan polifenoller serbest radikalleri daha kararlı moleküllere dönüştürerek etkisiz hale getirir. Bu nedenle, eğer bu güçlü bileşiklerle desteklerseniz, genel radikal hasarları azaltarak ve daha hızlı toparlanmayı teşvik eden serbest radikallerin oksidatif hasarını azaltabilirsiniz.

 

Hasarın ve İyileşmenin Dengelenmesi

Antremanda çalışılan kaslar iki ayrı ama aynı zamanda ilgili hasar dalgası yaşarlar. Birincil hasar, direnç egzersizi olarak da bilinen yüklü hareketle kas liflerine uygulanan stresin doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hasarı takiben kas lifleri, serbest radikaller adı verilen ve çevreleyen hücrelere daha fazla hasar verebilen, bu hücreler birincil zarar görmese bile kimyasallar salarlar. Bu ikincil hasar olarak bilinir.

İlk bakışta ikincil hasar kötü görünebilir. Yine de bir stres faktörü olmadan adaptasyon olamaz. Bu nedenle güç, boyut ve performans oluşturma hedefi, hasarı en aza indirmek değil, hasar ve kurtarma arasındaki dengeyi optimize etmektir. Önceki araştırmalar, belirli polifenol türleri ile takviyenin, toplam antioksidan kapasitesini artırabileceğini ve vücudun artan oksidatif strese tolere edebilme kabiliyetini artırdığını gösteriyor. Bu, mutlaka iyileştirilmiş performansa tercüme edilmezken iyileşme hızını ve kalitesini de etkiliyor.

Çok yoğun bir rekabet dönemine girerseniz ve tamamen dinlenip iyileşemiyorsanız, polifenol takviyesi iltihaplanmayı en aza indirger ve vücudunuz bir sonraki rekabetine veya antreman yoğunluğuna hazırlanmasına izin verilir.

 

Polifenoller ve Vücut Bileşimi

Polifenoller konusunda en iyi söz vücut kompozisyonunun iyileştirilmesidir. Polifenol takviye etkisini değerlendiren çalışmaların çoğu kateşinler olarak adlandırılan flavonoidlerin belirli bir alt tipinin kullanımına odaklanmıştır.
Kateşinler öncelikle çaylar, kakao ve koyu renkli meyveler, örneğin böğürtlen, kiraz ve ahududu da bulunur. Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) gibi belirli kateşinler, popüler bir takviye olan yeşil çay ekstraktındaki aktif bileşiklerdir.
Vücuttaki kateşinlerin temel fonksiyonu, kısmen norepinefrin parçalanmasından sorumlu olan katekol-O-metil transferaz enzimini inhibe etmektir. Norepinefrin, yağ depolarının harekete geçirilmesinde çok yer almaktadır. Bu nedenle eğer norepinefrin korunursa, egzersiz yaptıkça vücudunuza güç sağlamak için yağ depolardan daha fazla enerji elde edebilirsiniz. Bu artıştan en iyi şekilde yararlanmak için egzersiz programınızdan önce EGCG’yi kullanın. Egzersizin neden olduğu norepinefrin artışları EGCG’ye verilen yanıtı artırmaya ve fiili harekete geçirme yerine yağın fiili kullanımını artırmaya yardımcı olur. Daha basit bir ifadeyle, serbest bırakılmış yağ depoları EGCG takviyesinin ardından kilitlenir ve yüklenir, ancak kullanılmaları gerekir veya tekrar depolanırlar.

 

Ne Kadar Tüketilmeli

Az miktarda kafein (50 miligram) ile aynı anda alınan 90 mg’lık EGCG bile, kateşin içermeyen bir içecekle karşılaştırıldığında enerji harcamalarını önemli ölçüde artırır. Ayrıca, EGCG’nin kafein alımından bağımsız yağ oksidasyon oranlarını artırdığı gösterilmiştir. Dolayısıyla, vücudunuzu iyileştirmek için yağ kaybını artırmak istiyorsanız, rutininize bir miktar polifenol takviyesi eklemeyi deneyin!