Plank Hareketinin Vücuda İnanılmaz 7 Faydası

plank egzersizi

Vücut ağırlığı egzersizleri, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak formda kalmayı sağlayan pratik ve basit kas geliştirme hareketleridir. Plank, asla modası geçmeyecek bir vücut ağırlığı egzersizidir ve yapabileceğiniz en etkili vücut hareketlerinden biridir. Çünkü kısa zamanda yapılır ve etkili sonuçlar verecektir. Şimdi plank hareketinin faydalarını inceleyelim.

 

Core Kaslarını Geliştirir

Çekirdek kaslarını veya çekirdek gücünü oluşturmaya yardımcı olacak çok sayıda blog ve site var. Çoğu site, çekirdek kaslarının gerçekte ne olduğunu açıklamayı ve geliştirilmesinin neden önemli olduğunu ihmal eder.

Çekirdek kaslarını açıklanması oldukça kolay olduğundan bu detay oldukça şaşırtıcı gelebilir. Çekirdek kasları, göğüs kası ve karın kası arasında bulunan bir dizi kastır ve çoğu hareket biçiminde kullanılır. Kollarınızda veya bacaklarda bulunmamasına rağmen, çekirdek kasının kuvveti bir uzuvdan diğerine aktarmaya yardımcı olabilir veya etkilerini arttırmak için kol veya bacak kaslarının yanında kullanılır. Güçlü bir çekirdek kası, hareket etme ve daha fazla egzeriz yapabilme yeteneğinde büyük bir iyileşme sağlayacaktır.

Ayrıca karın kasları sırt ve omurgayı desteklemek için önemlidir ve bu nedenle sakatlıkların önlenmesinde önemli yardımı vardır. Ancak en etkili bir şekilde kullanılabilmesi için çekirdek kaslarını geliştirmek için çok zaman harcamak gereklidir.

Kısacası, plank egzersizleri tüm vücuttaki kaslarınızı büyük ölçüde iyileştirebilir.

 

Plank Hareketinin Birçok Faydası

Kendinizi bir plank egzersiz pozisyonunda tutarak, biceps, boyun ve omuz kaslarınızın da çalıştığını ve gerildiğini fark edecebilirsiniz. Bu onların birikimini ve gelişimini de teşvik ediyor. Gelişmiş omuz kasları press hareketlerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Plank hareketi sırasında, kendinizi kollarınızın üstünde ve pazıların üstünde tutarsınız ve böylece kol kasları ton kazanır ve gelişim sağlar. 

Bacaklarınızı ve kol kaslarınızı geliştirdiği gibi, plank pozisyonunda durmak için kalçalarınızdaki kaslardan da destek sağlanarak gelişime yardımcı olur. Bir başka faydası ise fazla zaman almamasıdır. Günde sadece 10 dakika harcayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Hergün Plank Hareketi Uygulamanın Vücuda Etkileri

1.Çekirdek Performansını Geliştirir

Plank hareketi tam olarak karın kasları için ideal bir egzersizdir, çünkü transvers abdominus, rektur abdominus, dış oblik ve glutes dahil olmak üzere tüm ana çekirdek kas gruplarını çalıştırır. Her bir kas grubunun güçlendirilmesinin önemi, kendi amaçlarına hizmet ettikleri için göz ardı edilmemelidir. Bu kas gruplarını güçlendirirseniz fark edeceğiniz sonuçlar:

  • Transvers abdominis: Daha ağır kiloları kaldırma becerisini arttırmıştır.
  • Rectus adbominis: Özellikle atlama ile ilgili spor performansını arttırır. Bu kas grubu ayrıca six pack görünümünü size vermekle sorumludur.
  • Oblik: Sabit yana bükülme ve bel bükme için kapasiteyi geliştirir.
  • Glutes: Sırtı destekleyerek güçlü ve düzgün sonuçlar elde etmeye yardımcı olur.

2.Sırt ve Omurgada Sakatlık Riskini Azaltır

Plank yapmak, kas geliştirmeye izin verirken bir yandan da omurga ya da kalçalara fazla baskı uygulamamanızı sağlayan bir egzersiz türüdür. Düzenli olarak plank yapmak, sırt ağrısını önemli ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kaslarınızı güçlendirir ve özellikle sırtınızın etrafındaki bölgelerde sırtınızın tamamı için güçlü bir destek sağlar.

3.Genel Metabolizmayı Arttırır

Plank egzersizi tüm vücuda meydan okumak için mükemmel bir yoldur, çünkü her gün daha fazla kalori yakmaya zorlar. Bu hareketi yaparak güçlendirdiğiniz kaslar, hareketsiz olduğunuzda bile daha fazla enerji yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, işten önce veya sonra 1-10 dakikalık bir ev egzersizi yapmak, sadece artmış bir metabolık hız sağlamakla kalmaz ve aynı zamanda metabolik oranın gün boyu yüksek kalmasını sağlayacaktır.

4.Duruş Bozukluklarını Düzeltir

Plank hareketi, postür kaslarında büyük bir etkiye ve iyileştirmeye sahiptir. Bu güçlü bir duruşu beraberinde ve çok sayıda yararı beraberinde getiren harika bir haberdir. İyi bir duruş, kemiklerini tutar ve doğru hizada birleştirir. Bu da hem kemikleriniz hem de eklemlerinizin daha iyi korunacağı ve daha sağlıklı olacağı anlamına gelir. Sırtınızın ve omurganızın doğru konumda olmasını sağlar ve böylece daha az sırt ağrısı çekersiniz.

5.Genel Dengeyi Geliştirir

Tek ayak üzerinde durduğunuzda, bir kaç saniyeden fazla dik duramayacağınızı hiç hissettiniz mi? Bu sarhoş olduğunuzdan kaynaklı değildir bunun nedeni karın kaslarının ihtiyacın olan dengeyi vermek için yeterince güçlü olmamasıdır. Dengelerinizi yan taraflar için olan plank varyasyonlarını yaparak, her türlü spor aktivitesinde performasınız arttırabilirsiniz.

6.Esneklik Kazandırır

Esneklik, düzenli olarak plank yapmanın önemli bir avantajıdır, çünkü bu egzersiz biçimi tüm arka kas gruplarınızı(omuz, kürek kemiği, köprücük kemiği) genişletip uzatır, aynı zamanda hamstringleri, ayak kemiklerini ve ayak parmaklarını da uzatır.

Plank Hareketi Nasıl Yapılır?

1.Yeri itme pozisyonuna girin.

2.Dirsekleri 90 derece bükün ve vücudunuzu ön kollarınız üzerinde tutun.

3.Gövdenizi düz ve sert ekstra olarak vücudunuzda sarkma ve bükülme olmadan ayak parmaklarınıza doğru düz bir çizgide tutun.

4.Kafa yere bakmalıdır.

5.Pozisyonu olabildiğince uzun süre uygulayın.

6.Nefes almayı unutmayın.Nefes alıp verin ve yavaşça, düzenli olarak nefes verin.

7.Formunuz acı vermeye başladığında hareketi bitirin.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir