Ne Sıklıkla Karın Antremanı Yapılmalıdır?

karın kası

Karın kaslarının doğrudan çalışma gerektirip gerektirmediği sorusu, sıklıkla tartışılan bir şeydir. Cevap, antreman hedeflerine bağlı olarak değişebilir, ancak estetikliği temel bir odak noktası haline getirdiyseniz ve karın kaslarınının tamamen görünür olmasını istiyorsanız, evet izole edilmiş karın kası antremanları kesinlikle önemlidir.

Genel bir düşünce yapısına göre squat ve deadlift gibi popüler bileşik egzersizler karın kasını çalıştırır. Ancak gerçek şu ki, bu hareketler rectus abdominus’u çoğu insanın düşündüğünden çok daha küçük bir derecede uyarmaktadır.

Eğer baklava görünümündeki six-packlerin tam potansiyeline ulaşmasını istiyorsanız, izole karın kası hareketlerini doğrudan antreman programınıza eklemelisiniz. Unutulmamalıdır ki triceps kası için sadece bench press veya biceps için sadece row hareketleri yeterli olmaz ve karın kası da bu kaslardan farklı değildir.

Sadece karın kası antremanları, karın kasının görünür bir şekle gelmesi için yeterli değildir. Karın kaslarının görünür olabilmesi için yeterli seviyede düşük vücut yağ oranı olmalıdır. İzole karın kası egzersizleri, göbek bölgesinden yağ yakmaz. Antremanlarda göbek yağının altında bulunan karın kasları çalışılır. Vücutta belirli bir bölge odaklı yağ kaybetme yolu yoktur. Karın yağından kurtulmanın tek yolu, antreman programı, kardiyo ve beslenmenin uygun bir kombinasyonu ile toplam vücut yağ oranında azaltmaya odaklanmaktır.

Eğer genel vücut yağ oranı çok yüksekse karın kasları üstte bulunan yağ tabakasının altında gizli kalacaktır.

 

Ne Sıklıkla Karın Antremanı Yapılmalıdır ?

Asıl meselemiz, en iyi sonuçarı elde edebilmek için ne kadar sıklıkla antreman yapılması gerektiğidir. Çoğu soruda olduğu gibi, karın kası antreman eğitimi sıklığı çok zor bir soru değildir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu konuda benim tavsiyem şudur:

Antreman sıklığınız diğer kas gruplarında olduğu gibi olmalıdır. Tipik bir vücut geliştirici için bu haftada 1-3 kez anlamına gelir. Haftada 2 kez yapılacak karın kası antremanı çoğu zaman tatlı nokta olarak kalacaktır.

Bütün egzersizlerde olduğu gibi, karın kaslarıda antremanlara diğer kas grupları gibi aynı şekilde cevap verecektir. 8-12 tekrar aralığında birkaç farklı egzersizin yüksek kaliteli setini yapmak yeterli yoğunluk seviyesini sağlayacaktır. Bazı insanların yaptığı gibi 25, 50 veya 100+ tekrardan oluşan, setleri kullanarak antreman yapmaya gerek yoktur. Yeterli bir yoğunluk seviyesi, progressive overload ve dinlenme günlerini pas geçmeyerek kaliteli bir karın kasına sahip olabilirsiniz.

Gerçekten size şunu söyleyebilirim, daha sık antreman yapmaya, daha geniş egzersiz çeşitliliği yapmaya veya diğer kas gruplarına göre çok farklı antreman türleri uygulayarak aşırı kaçmaya gerek yok. Eğer eksik bir bölgeniz olduğunu düşünürseniz, o bölgeye ekstra yoğunluk katmak iyi olacaktır. Ancak bu durumda, karın kası antreman sıklığınızı geçiçi olarak haftada 3, 4 veya daha fazla sayıya çıkarabilirsiniz.

Başlangıç aşamalarında odak noktanız, öncelikle ve her şeyden önce, genel bir beden ve güç temeli oluşturmak olmalıdır.

Mutlaka Göz Atın : https://sporarkadasi.com/belirgin-karin-kasi-ve-antreman-programi/

-Özet- Ne Sıklıkla Karın Kası Antremanı Yapılmalıdır?

Eşit bir şekilde başlayarak, tüm kas gruplarını çalıştığınız gibi aynı antremanları aynı frekansta yaparak başlayın. Haftada 2 kez çalışmak çoğu insan için iyi bir başlangıç rehberidir.

Daha sonra, karın kası bölgenizde bulunan zayıf bölgeleri belirleyip, o bölgeye göre antreman sıklığını arttırmak daha faydalı olacaktır.

Sonuç olarak ne sıklıkla karın antremanı yapılması gerektiği sorusu basit bir sorudur çünkü karın kasları da diğer kas grupları gibi çalışılmalıdır. 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir