Multi Joint Egzersizler ile Daha Çok Kas Geliştirin

multi joint egzersizleri-min

Ortak egzersizler, tüm vücudunuzun fiziksel olarak uyum sağlamasını ve tamamen işlevsel olmasını sağlar. Yapabileceğiniz bazı multi joint egzersizler step-ups, lunges, leg presses, dead lifts, push-ups and squats. Step-ups egzersizi sırasında alt vücut kasları çalışır. Leg press hareketi sırasında yoğun olarak quadriceps, hamstring, kalf ve glute kaslarını çalıştırır. Deadlift ise hem alt hemde üst bedeni etkili bir şekilde çalıştırır. Push-up yani şınav hareketi göğüs, omuz, sırt ve arka kol da bulunan kas kütlesini arttırır. Squat egzersizi genellikle quadriceps, hamstring, kalf ve glute kaslarına odaklanır. Kalça kaslarını geliştirmeye yardımcı olurlar.

 

Multi Joint Egzersizlerinin Faydaları

Multi joint hareketleri, vücut için izolasyon egzersizlerinden daha faydalıdır. Bunun nedeni, çeşitli yararlar sağlamak için eşzamanlı olarak çalışan vücutta çeşitli kasları çalıştırır. Ayrıca vücudun antreman sırasında izolasyon egzersizlerine kıyasla daha fazla kalori harcanamasına neden olur. Bunun nedeni, multi joint egzersizlerin neden olduğu yüksek metabolik hızdır. Yalın ve güçlü kas kütlesi geliştirmenize yardımcı olur. Bu sayede yağ yakma potansiyeli artar ve etkili bir kilo verme programıni destekler. Multi joint egzersizler sırasında sakatlık riski oldukça düşüktür. Bunun sebebi eş zamanlı aktivitide eklemler uyumlu şekilde güvenlidir. Ayrıca fonksiyonel ve fit bir vücut geliştirmenize yardımcı olur.

 

Multi Joint Egzersizlerinin Dezavantajları

Bununla birlikte, multi joint hareketleri vücudunuzun belirli bir alanını istenen düzeye getirmede başarısız olabilir. Bunun nedeni egzersiz sırasında bazı kasların diğer kaslara göre daha fazla yük taşımasıdır. Bu nedenle, multi joint hareketlerini izole hareketler ile tamamlamayabilirsiniz.

 

 

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir