Lunge Hareketinin 7 İnanılmaz Faydası

LUNGE

Mükemmel bir vücuda sahip olmak istiyorsunuz, ancak ağır ağırlıkları kaldıramıyor musunuz? Size genel bir kondisyon verebilecek ve gücünüzü artırabilecek herhangi bir egzersiz rutini olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? O zaman tam olarak ne istediğinizi verebilecek bir egzersiz var. Ama bundan bahsetmeden önce,yaptığımız hataların ne olduğunu anlayalım.

Antreman yaparken, ana amacımız kaslarımızı tonlamak ve genel zindeliğe ulaşmaktır. Bununla birlikte, vücudumuzun rutin egzersizler sırasında görmezden gelmeye eğilimli bazı bölümleri vardır. Vücudumuzda kas bölgelerini çalışırken genellikle iç ve dış uylukları ihmal ederiz. Birçoğumuz bu kasların tonlanmasının önemini bile bilmiyoruz – her şeyden önce çok gizli kalıyorlar! Fakat bu kasları da tonlandırmak çok önemlidir. Bu kasların tonlanması sadece onları çekici bir görüntüye sokmakla kalmayacak, aynı zamanda kalça stabilitesini artıracak, atletik performansımızı artıracak ve genel uyluk kitlesine katkıda bulunacaktır. Ve bütün bunları başarmaya yardımcı olabilecek bir egzersiz lungedir.

Lunge yapmak, uyluk kasları geliştirir ve kalçaları güçlendirmek için harika bir yoldur. İki kas seti üzerinde yoğunlaşır; Biri kalça ekstansörlerinde ve ikinci diz ekstansörlerinde. Lunge hareketi, squat işlemine oldukça benzerdir. Bununla birlikte, lunge yapılırken, daha geniş bir hareket aralığı ve kaslarda daha iyi stres elde edilir.

 

Lunge Hareketinin Faydaları

1.Dengeyi Geliştirir

Lunge dayalı bir egzersiz, vücudun her iki tarafında da çalışır ve tek taraflı bir egzersiz yapar. Bu, kişinin vücudunun dengesini ve koordinasyonunu geliştirir. Squat ve deadlift gibi egzersizler asla benzer sonuçlar veremez.

 

2.İşlevselliği Arttırır

Lunge vücudu, işlevselliği birçok kıvrımı iyileştirecek şekilde eğitir. Ayrıca daha iyi bir vücut duruşu elde etmeye yardımcı olur.

 

3.Simetrik Tonlama

Lunge, vücudun göz ardı edilen kısımlarına yoğunlaştığından, simetrik olarak tonlanmış bir kasın elde edilmesine yardımcı olur. Lunge egzersiz, diğer egzersizlerin göz ardı ettiği vücut kısmına odaklanmaktadır.

 

4.Kalça Esnekliğini Artırır

Lunge, her gün yol aldığımız sedanter yaşam tarzı nedeniyle sıkılaşmaya eğilimli olan kalça fleksör kaslarının esnekliğini artırır. Germe egzersizlerinin yanı sıra , lunge kalça ve uyluk kaslarına esneklik kazandırmak için dikkat çekici bir yoldur.

 

5.Kalça Kaslarının Tonlanması

Düzenli egzersizlerimizde glute kasları çoğunlukla kullanılmamaktadır. Lunge gerçekleştirerek, aktivasyonlarına odaklanabilir ve bunları düzenli uygulamalarla harekete geçirebilir.

 

6. Geliştirilmiş Core Stabilitesi

Çekirdek kaslarınızın stabilitesini arttırmak istersiniz, lunge bunu yapmak için harika bir yoldur. Bu egzersizler, yukarı ve aşağı hareketleriyle çekirdek kasları güçlendirir.

 

7.Omurgayı Dinlendirir

Çoğu egzersiz şekli sırtınızı gergin bırakacak olsa da, lunge omurganıza dinlenme ve iyileşme sağlama eğilimindedir. Ağır egzersizler ve ağırlık antrenmanı yapıyorsanız, lunge omurganızı dinlendirmek için mükemmel bir yol olabilir.

Dambıl, vb. Ekipmanlarla uygulanabilecek diğer bazı lunge türleri vardır. Bununla birlikte, bu tür lunge tarzlarına geçmeden önce, temel formda pratik yapmanız ve ustalaşmanız önerilir. Bu sizi ve vücudunuzu diğer formlara hazırlar. Gerekirse, lunge hareketini doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak için profesyonel bir fitness uzmanından yardım ve eğitim alabilirsiniz.

Lunge böyle temel bir egzersiz gibi görünebilir! Ama gerçek şu ki, lunge, vücudunuza iyi bir tonlama sağlayabilir. Eğer egzersiz programınızı planlıyorsanız, lunge hareketini eklediğinize emin olun. 

Bütün bedenler farklıdır. İşte bu yüzden çeşitli vücut tiplerimiz için farklı egzersizlere ihtiyacımız var. Ancak lunge egzersizi neredeyse herkes için güzel sonuçlar verebilir. 

Antreman programınız lunge içeriyor mu? Lunge ile hangi kasları çalıştırıyorsunuz? İç uyluk kaslarını çalışmak ve tonlamak için başka hangi egzersizleri önerirsiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir