Kreatin Nedir ve Hangi İçeriği En Etkili

 

Kreatin

Muhtemelen kreatinin emici olmayan birkaç takviyeden biri olduğunu duymuşsunuzdur ve bunların hepsi doğrudur. Spor beslenmesinin tamamında en çok araştırılan moleküldür ve yararları açıktır:

  • Kasınızı daha hızlı geliştirmenize yardımcı olur.
  • Daha hızlı ve daha güçlü olmanıza yardımcı olur.
  • Anaerobik dayanımı arttırır.
  • Kas yenilenmesini geliştirir.

 

Kreatin Nedir?

Kreatin, vücutta üretilen ve et, yumurta ve balık gibi besinlerde oldukça yüksek oranda bulunan bir moleküldür. Bu birkaç aminoasit L-arginin, glisin ve oluşan L-metiyonin ve neredeyse bütün hücrelerde mevcut olduğunu ve bir enerji rezervi olarak görev yapmaktadır.

Bunu hücresel enerjinin ( ATP ) üretildiği hücrenin yapabileceği miktarı artıran bir işlemi hızlandırarak yapar. Kreatinin büyük çoğunluğu kas hücrelerinde depolanır, bu nedenle de ilavesi, mukavemet ve güç ile anaerobik kapasitenin arttırılması için özellikle etkilidir.

 

Kreatinin Kas Geliştirmeye Etkisi

Kreatinin kasları daha hızlı geliştirmenize yardımcı olan birkaç yardımı vardır.

1.Daha Fazla Güç ve Kas Dayanıklılığı

Egzersizi zorlaştırırsanız, zaman içerisinde daha fazla kas kazanırsınız.

2.Daha Hızlı Kas Onarımı

Vücudunuz bir antrenmanın etkilerini ne kadar çabuk atlatırsa, bir sonraki antremana o kadar iyi gelir.

3.Hücresel Şişme

Araştırmalar kreatinin takviyesinin kas hücrelerinde tutulan suyun miktarını arttırdığını gösteriyor. Bu, kaslarınızın daha büyük gözükmesini sağlar ancak daha da önemlisi, azot dengesini ve hipertrofiyle ilgili  bazı genlerin ifadesini olumlu şekilde etkiler.

4.Kreatin, anti-katabolik özelliklere sahiptir.

Çalışmalar kreatinin zaman içindeki kas kazancında yardımcı olabilecek protein bozulma oranlarını azaltabileceğini göstermektedir. Ve en iyi yanı, kreatini takviye olarak kullanmanın bir yan etkisi yok. Böbrekleriniz için kötü olduğunu söylenmesi kategorik ve defalarca çürütülmüştür. Gördüğünüz gibi, güvenli, ucuz ve etkili olduğu için takviye olarak tüketmenizi önemle tavsiye ederim.

Mutlaka Göz Atın: https://sporarkadasi.com/en-iyi-supplementler/

Kreatin Çeşitleri

Takviye olarak almak istiyorsanız, hangi formların çalıştığını bilmeniz gerekir. İşte, makalenin bu bölümünde ele alacağımız şey budur.

 

Kreatin Monohidrat

Kreatin monohidrat, kreatin yararlarını gösteren çalışmaların çoğunda kullanılan formdur. Kreatinin altın standardı ve zamanla kanıtlanmış bir kazanan.

Kreatin Sitrat

Sitrik aside bağlı kreatin formu ve araştırmalar, kreatin monohidrattan daha fazla suda çözünür olduğunu, ancak emilim ve etkinlik açısından daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kreatin Etil Ester

Vücuttaki kullanılabilir kreatine geri dönmesi beklenen bir kreatin formudur. Genellikle kreatin monohidrattan daha iyi emilim özelliklerine sahip olarak pazarlanır, ancak araştırmalar, aslında monohidrattan daha az etkili olduğunu gösterir.

Bunun nedeni bir zamanlar kreatin etil ester vücuda girdiğinde, “kreatinin” olarak bilinen aktif olmayan bir maddeye dönüştüğüdür.

Sıvı Kreatin

Basitçe likide asılı kalan bir kreatinin (genellikle monohidrat) bir şeklidir. Çalışmalar, kreatin monohidrattan daha az etkili olduğunu gösteriyor, çünkü birkaç gün boyunca bir solüsyonda süspanse edildiğinde, kreatin inaktif madde kreatinine dönüşüyor.