Uygulanmayan 6 Kol Çalışma Stratejisi

Bu spor ile uğraşan çoğu kişinin kollarını ne kadar sevdikleri göz önüne alındığında, birçok kol kası egzersizlerinin onlarca yıl önce keşfedildiğini tahmin edebiliriz. Neyse ki sizin için kol çalışma taktikleri ve yeni egzersizler bitmiyor.

Aynı kullandığınız ekipmanlarla sadece birkaç basit değişiklikle kollarınızı daha da büyütebilirsiniz.

 

1.Hareketi Tam Anlamıyla Uygulayın

Öncelikle size bir hareketi uygularken doğru formdan uygulamanız gerektiğini söylemeliyim. Eğer hareketi doğru formdan yapmaktan kaçarsanız kas fiberleri tam anlamıyla aktive olmaz. Spor salonunuzda birçok kişi görmüşsünüzdür ağır plakalar ile çalıştığını sanırken alt sırt ya da bacaklardaki oynamaları fark etmişsinizdir. Haddinden fazla ağırlık ile çalışırsanız bu komik duruma sizlerde düşersiniz.

Eğer bu şekilde uygularsanız olucaklar şunlardır.

  • Kasın gerilim altındaki zamanını kısaltırsınız, çünkü ivmeden yararlanırsınız.
  • Ağırlığı yavaş, kontrollü bir şekilde indirmediğiniz için gerginlik içindeki sürede azalacaktır.
  • Çalıştığınız kaslara odaklanamazsınız, çünkü ağır kiloları kaldırmak için mücadele edeceksiniz.
  • Daha fazla kas aktivite olduğu için kolunuzda biriken kanı diğer yerlere dağıtır.

 

2.Kablo Makinesi

kol çalışma

Bütün egzersizlerde temel alacağımız tek şey kaldırma ve indirme süreleri iyi ayarlamaktır. Bu egzersiz için en önemli şey azami zorluk noktasını veya durduğunuz yeri değiştirme şansını size bırakmasıdır.

Bu hareketten yararlanabilmek için, kabloyu en düşük konuma getirin ve bir Z bar veya düz bar takın. Kablo açısı kabaca 45 derece olana kadar geri adım atın. Bu açı yakalanınca maksimum gerilim elde edeceksiniz ve en üst noktada zayıf olduğunuz kaslara yoğunlaşma ihtimaliniz artacaktır.

Ve 8-12 tekrar aralığında çıkarabileceğiniz ağırlık seçin. Her set arasında ağırlığı ayarlamanız gerekebilir.

 

3.Low Cable Face-Away Biceps Curls

kol çalışma

Araştırmalar gösteriyor ki, egzersiz çalışırken kaslarınızı germek kas boyutundaki kazanımları arttırmanın en etkili yollarından biridir. Bununla birlikte birçok biceps egzersizi etkili bir şekilde uygulamadığını gösteriyor. Bununla birlikte bu egzersiz bu konudaki eksiği tamamlıyor.

Aşağıda durmuş bir veya iki kablo tutacağını tutun başınız dışarı bakarken çevirmeleri uygulayın. Kuvvet ivmesini bu egzersizde uygulayamayacağınız için düz olduğu alt kısmında oldukça zorlanabilirsiniz.

 

4.Biceps Curl Machine

kol çalışma

Biceps curl makinesi, serbest ağırlıklar veya kablolar gibi tek bir yük vektörüne bağımlı olmayan bir sistem ile tasarlandığı için tüm hareket aralığında tutarlı bir dirence sahiptir. Bu aynı zamanda gerginliğe daha çok fazla zaman verir, çünkü kolunuz alt veya üst konumda dinlenme şansına sahip değildir.

Elbette hareket aralığındaki farklı noktalarda maksimum kuvvet açısı oluşturmak için serbest ağırlıklar veya kablo kullanarak kolunuzu çalıştırabilirsiniz. Ancak kusursuz bir gerilim ve kasılma istiyorsanız bu egzersiz şüphesiz çok kaliteli bir seçenektir.

 

5.Thumb-Side Rotating Biceps Curls

kol çalışma

Kollarınız dirseklerinizi esnetmezler. Bir dambıl veya kabloyla çalışırken verimli bir çalışma uygumak istiyorsanız dumbell curl uygulamanız gerekebilir. Düz bir şekilde tuttuğunuz dambılı hareketi uygularken iç tarafını omuzlarınıza çarptırmaya çalışın.

 

6.Biceps 21s

kol çalışma

Biceps 21s old-school eski vücut geliştircilerin bir tekniğidir. Bu egzersiz ile  kası uzun süre gerilim altında tutabilirsiniz.