Kinoa Tüketmeniz İçin İnanılmaz 11 Neden

kinoa faydalari

Kinoa sağlık yararları, kilo kaybını teşvik, iltihapla mücadele, kardiyovasküler sağlığı destekleme, cilt durumunu iyileştirme, şeker hastalığını yönetme, anemi tedavisi ve sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Diğer faydalar arasında metabolizmanın iyileştirilmesi, hasarlı doku ve hücrelerin onarılması, sağlıklı saçların desteklenmesi ve nemlendirici olarak işlev görmesi yer alır.

Kinoa bir kahvaltı seçeneğinden daha fazlasıdır. Beslenme uzmanları sunduğu süper sağlık faydalarından dolayı bu süper yiyeceği devamlı önermektedir. Bu besini günlük rutininize katın ve genel refahınız için harikalar yapmasına izin verin.

 

Kinoa nedir?

Kinoa, amaranth ailesine ait bir çiçekli bitkinin yenilebilir tohumudur. Yaklaşık 5000 yıl önce Peru, Şili ve Bolivya’da evcilleştirilen tam tahıl bir besindir. Şimdi, dünyanın en çok tüketilen gıdalarından birisidir. Kırmızı, beyaz ve siyah renkli kinoayı pazarlardaki un ve pullarıyla birlikte bulabilirsiniz. Kinoa, diyet lifi yüksek ve kalori bakımından önemli ölçüde düşüktür. İçinde yeterli miktarda karbonhidrat da barındırır, bu da dengeli tüketildiğinde vücuda zarar vermez.

 

Kinoanın Besin Değeri

 • Diyet lifi 12 g
 • Karbonhidrat109 g
 • Kalsiyum 9 mg
 • Folat 313 mcg
 • Demir 8 mg
 • Magnezyum335 mg
 • Manganez 5 mg
 • Niasin 6 mg
 • Protein24 g
 • Fosfor777 mg
 • Potasyum 957 mg
 • Riboflavin 5 mg
 • Selenium4 mcg
 • Tiamin6 mg
 • Vitamin B6 8 mg
 • E vitamini 1 mg

 

 

Kinoanın İnanılmaz Sağlık Faydaları

1.Bu Kilo Kaybı Teşvik

Kinoa, hem çözünür hem de çözünmez olan yüksek lif içeriğine sahiptir. Kilo vermek için yeni yapılmış bir kasede kinoa tüketebilirsiniz. Kinoadaki lif artan iştahı sınırlandıracak ve sonunda sizi daha az vücut ağırlığına neden olacak şekilde dolu tutacaktır. Aynı zamanda gün boyunca enerji seviyenizi dengeleyen genel vücudunuzu güçlendirmek için çalışan çeşitli besinlerin bir güç merkezidir.

 

2.Anti-inflamatuar

Beslenme uzmanları, günde en az bir kinoa  porsiyonunun kullanılmasını önermektedir. Birçok anti-inflamatuar özellik içerir. Ayrıca tahıl, vücudunuzdaki çeşitli iltihaplarla mücadele ettiği bilinen etkili bir bütirat üretir. Vücudunuzda doğal olarak bulunan bir inflamatuar hormon olan homosistein seviyelerini korumak için yeterli düzeyde B vitamini alabilirsiniz.

 

3.Kardiyovasküler Sağlık için

Kinoa, ateroskleroz ve koroner kalp hastalıkları ile ilişkili riski önleyen kötü kolesterol seviyelerini hafifletmek için doğal bir kaynak haline gelebilir. Bunun haricinde, kalbin aniden kalp damar problemlerine düşmesini önlemek için düzenli olarak ihtiyaç duyduğunuz oleik ve alfa-linolenik asit miktarını elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, kalp hastalarının birinci basamak olarak doktorlarına danışmaları tavsiye edilir ve bu bağlamda ev çarelerini tercih etmemelidir.

 

4.Cilt Durumunu Artırır

Cildiniz sadece sağlıklı besinlere ihtiyaç duyar. Beslenme uzmanları düzenli olarak kinoa tüketiminin cildinizin durumunu iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Cilt pigmentasyonuna katkıda bulunan faktörlerle mücadele etmek için gerekli olan enzimler, tirozinaz, niasinamid vb. Ile yüklüdür.

Ayrıca, akne sorunlarının tedavisi söz konusu olduğunda besinler de faydalıdır. Sağlıklı besinler akne izlerini tedavi etmeye yardımcı olur ve onların tekrarlanmasını önler. 

Tek bir kinoa porsiyonundan bol miktarda A vitamini vardır . Güzellik uzmanları, yaşlanma sürecini geciktirmek için A vitamini ile zenginleştirilmiş gıdaların kullanılmasını önerir. Vitaminlerin düzenli olarak tüketilmesi kırışıklıkları, serbest çizgileri ve yaşlılık lekelerini engeller. Kinoa ‘da bulunan besinlerin de cildin elastikiyetini arttırdığı bilinmektedir ve sebum üretimini hafifletebilir.

 

5.Diyabet için

Kinoa, minimum glisemik indeksi olduğu için kesinlikle diyabetli insanlar için süper bir besindir. Aynı zamanda tip II diyabet riskini engelleyen sayısız amino asit barındırır. Dahası, amino asitlerin kan dolaşımınızdaki şekeri düzenlediği de söylenir ve bu da kinoa’nın diyabetli insanlar için yararlı olmasını sağlayan şeydir. Bununla birlikte, yüksek kan şekeri seviyesi durumunda kendi kendine ilaç kullanmayın ve hemen doktorunuza danışmalısınız.

 

6.Anemi tedavisi

Anemi, ani yorgunluğa ve baş dönmesine katkıda bulunduğu için hafife alınmamalıdır. Aneminin ardındaki temel neden demir eksikliğidir. Beslenme uzmanları, anemi tedavisi sırasında kinoanın tüketilmesinin yararlı olabileceğini öne sürmektedir. Bir fincan pişmiş kinoa, günlük ihtiyacınızın% 15’ine karşılık gelen 3 mg demir içerir. Düzenli demir tüketimi aneminin etkin bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, vücudunuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin bir parçası olan hemoglobin üretmek için gerekli olan bir riboflavin santralidir. Aynı zamanda kanınıza etkili bir şekilde oksijen aktarmanıza yardımcı olur.

 

7.Sindirim Sağlık İçin

Beslenme uzmanları,sağlıklı bir diyet ile sindirim sorunlarını tedavi edebileceğinizi belirtti. Kinoa bu konuda güçlü bir seçenek olabilir. Günlük tüketildiğinde, tahılda bulunan diyet lifi sindirim sisteminizi uyarmaya başlar. Sonuç olarak, ince bağırsağınız çeşitli mide rahatsızlıklarını önleyen besinleri emer. Ayrıca, diyet lifleri kalın bağırsağınızda kabızlığı önlemek için de gereklidir.

 

8.Metabolizmayı Geliştirir

Kinoada bulunan mineraller ve vitaminler metabolik hızınızı arttırmak için gereklidir. Metabolizmanız iyi işlediğinde, iştah artışı ve kilo vermeye yardımcı olur.

 

9.Hasarlı Dokular ve Hücreler İçin

Kinoada yeterli düzeyde lisin bulabilirsiniz. Besinler, çeşitli sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur, gençleştirici dokular ve hücreler bunlardan biridir. Vücudunuzun organları ve dokuları hasar gördüğünde, göz korkutucu hastalıkların riskleri artar. Bu yüzden beslenme uzmanları, tüm vücudunuzdaki dokuları ve hücreleri güçlendirmek için kinoa tüketimini önermektedir.

 

10.Saç Kökleri İçin

Protein, çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için bolca ihtiyaç duyduğunuz ana besinlerden biridir. Saç köklerinin durumunu iyileştirmek için protein ve diğer bileşenleri kinoadan toplayabilirsiniz. Saçınızın folikülünü incitmeden besleyen doğal ve yumuşak bir kaplama sağlar. Kinoada bulunan protein çeşidi, saçlarınızı güçlendirmek için çalışan birçok amino asitli bir güç merkezidir. Ayrıca, bitki bazlı proteinler de yüksek kaliteli saç bakım ürünlerine dahil olmak üzere geniş ölçüde ekstre edilir. Bununla birlikte, beslenme uzmanları kuru ve hasar görmüş saçları canlandırmak için bitkisel protein yüklü gıdaların tüketilmesini tavsiye etmektedir

 

11.Nemlendirici olarak çalışır

Buna inanmayabilirsiniz, ancak sıcak bir kinoa kasesinin düzenli tüketimi bir nemlendirici olarak çalışır. Saç derisinde nemi tutan fosfor, demir, kalsiyum ve çinko içeren besinler içerir ve sonuçta kepek, kuru ve kaşıntılı kafa derisine daha az yatkın olursunuz.

 

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir