Kilo Kaybı için Zayıflama Yöntemleri

kilo kaybı

Bazı ipuçları kilo verme yolunda sürekliliği sağlamak için sizlere yardımcı olabilir. Sonuçta herkes benzersizdir ve her kişi kilo kaybı yöntemlerine farklı şekilde yanıt vermektedir. Herkes için geçerli, kusursuz bir diyet olmamasına rağmen, başarı stratejiler mevcuttur.

 

Değişimi Sürekli Kılın

Kilo vermenin ve bu kaybın devam ettirilmesinin yaşam boyu devam gerektirdiğini kabul etmelisiniz. Bir diyete odaklanmak yerine, sağlıklı yaşamı seçin. Bu diyeti bir yaşam tarzı haline getirmeye çalışın.

İnsanlar yalnızca kilo verme amacına odaklandıklarında, genellikle bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda hayatlarına yön vermezler. Veya bu hedefe ulaşıldığında ne yapılması gerektiği hakkında bilgileri yoktur. Bunun yerine, sorunla baş etmenize yardımcı olan alışkanlık ve tercihlere bakın. Sağlıklı bir yaşam tarzına ve daha sonra sağlıklı bir ağırlığa odaklanın. Kalıcı alışkanlıklar için karar belirleyin. Taahhüdü yaptıktan sonra bir uygulama planı hazırlayıp başlayabilirsiniz.

 

Bazı Detaylara Dikkat Edin

“Tüm süt, şeker, et ve karbonhidratları kesin” ne pratik ne makul bir hedeftir. Belirsiz hedefler, sizi spesifik olarak olduğu gibi sorumlu tutamaz. Belirli hedefler olmadan, kilo kaybı düşüncesini kolayca tehlikeye atabilirsiniz. Hedeflerinizi de izleyebilmelisiniz. Bu, istediğiniz sonuçları elde etmek için olumlu değişiklikler yapmanızı sağlar. Ayrıca devam etmeniz içinde motive eder.

Örneğin, “Bu hafta egzersiz yapacağım” demek yerine, Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar akşam yemeğinden sonra 30 dakika boyunca dolaşmak gibi hedef belirleyin. “Ben daha fazla sebze yiyeceğim” demek yerine, yemeklere sebze eklemek gibi bir hedef belirleyin; pişmiş sebze püresi, bol sebzeli yemekler için planlar yapın.

Hedeflerinizi günlük olarak takip edin ve haftanın sonunda ilerleme durumunuzu değerlendirin. Ardından, başarınızı temel alarak hedeflerinizi değiştirin, artırın veya sürdürün. Ulaşılabilir küçük hedefler sizi odaklı, başarılı ve ileriye doğru ilerletecektir.

Hedeflerinizin başarılı olmanıza yardımcı olduğundan emin olmak için kendinizi düzenli olarak tartın ve ilerlemenizi takip edin. Haftada 1 ila 2 kilo kaybı makul bir miktardır, ancak egzersizlerinizin arasında ağırlık antremanlarını da eklerseniz bu daha yavaş olabilir. Kalori alımını izlerseniz, günlük ihtiyacınızdan 500 ila 1000 kalori daha az tüketmeye çalışın. Bu iyi bir kuraldır.

 

Porsiyonlarınızı İyi Ayarlayın

porsiyon kısıtlama

Büyük gözüken tabakları görmek hoş olabilir, ancak kilo kaybı ve genel sağlık çabaları için hiç bir faydası yoktur. Porsiyonunun yarısı, biraz meyve içeren sebzeler, tam tahıllı besinler için çeyrek boyutta ve sağlıklı protein için çeyrek boyutta olmalıdır. Fındık veya avokado gibi sağlıklı yağları ve düşük yağlı sütü besinlerinizin arasına ekleyin. Otururken yemeğinize odaklanın. Bu, ne kadar yediğinizin ve ne kadar tok hissettiğinizin farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

 

İpuçları ve Püf Noktaları

  • Daha küçük tabaklar ve servis kapları kullanın.
  • Ana yemeğiniz için bir meze edinmek bölümlerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Dikkatli olun bazı mezelerde yemekler kadar kalori bulunur.
  • Mümkünse gitmeden önce restoranın beslenme bilgisine bakın.
  • Bir sonraki yemekte bölümleri yönetmenize yardımcı olması için yemekten 15 ila 20 dakika önce bir bardak su için.
  • Kendinizi fazla aç bırakmayın. Bu aşırı yemeye yol açar.

 

 

Diyetinizi Tazelemek

Yeni yeme alışkanlıklarınızı kısıtlayıcı olarak görmemeye çalışın. Kalori alımınızı düşürebilir ve yine de diyetinize lezzetli gıdalar ekleyebilirsiniz.

İpuçları Ve Püf Noktaları

  • Maceracı olun ve fast food kızartmalarını haşlanmış patates ile değiştirin.
  • Tatlı isteğinizi meyvelerle tatmin edin. Dolu meyveler, tatlı ve protein dolu bir atıştırmalıktır.

 

Lif Bakımından Yoğun Besinler Tüketin

Bir Amerikan Klinik Beslenme Dergisi çalışması, lifin kilo alımına karşı koruyucu olduğunu buldu. Yüksek lifli gıdalar sindirmek daha uzun sürer, bu nedenle tam olarak daha uzun doymuş hissedeceksiniz. Artı, genellikle lif bakımından zengin olan birçok meyve ve sebze su içerir. Bu kalorisiz hacim sağlar. Çerezlerinize ve yemeklerinize eklemeniz gereken lif bakımından zengin gıdalar şunları içerir: yulaf ezmesi, fasulye ve diğer bakliyatlar, sebzeler, bütün meyveler, tam buğdaylı makarna, tam buğday ekmeği, yüksek lifli tahıllar, fıstık ve tohumlar..

 

Vücudunuzu Harekete Geçirin

Evet, kalori keserek kilo veriyorsunuz. Ancak vücut geliştirme rutinlerinizi de atlamamalısınız. Bu, etkisini artıracak ve sonuçlarınızı genişletecektir. Kalori yakmanın yanı sıra, bazı hastalıkların riskini de azaltır ve ömrünüzü uzatabilirsiniz. Geniş çapta kabul gören hedef günde 10.000 basamaktır. Net 30 dakikalık ılımlı fiziksel aktiviteyi haftanın her günü değil de bir çoğunda karşılayan insanlar kan basıncının düşmesine ve kilo kaybının artmasına fayda sağlayabilir.
Koşu veya bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizleri güç antrenmanı ve esneklik eğitimi ile birleştirdiğinizden emin olun. Bu üç bileşen, kalıcı fiziksel sağlık temelidir. Kardiyovasküler hastalıkları azaltabilir, kemik yoğunluğunu artırabilir ve esneklik artırabilirken ağrıları azaltabilirler.

 

Duraksamaları Takmayın

Kilo kaybı platoları en adanmış kişilerin başına bile gelir. Bir plato, metabolizmanız yeni düşük kilo ve yaşam tarzı değişikliklerine alıştıkça oluşur. Birkaç ay boyunca kesintisiz kilo vermenizden sonra, diyetinize devam etmeniz ve çalışmanız durumunda ilerlemenin durduğunu görebilirsiniz. Bu inanılmaz sinir bozucu olabilir.

Bu platoları kırmak için, kalori alımını daha da azaltmanız ve kilo vermeye başlamak için etkinliği artırmanız gerekecek. Günlük yemek planınızdan 200 kaloriyi kesmeyi deneyin. Ancak vücudunuzu 1.200 kalorinin altına uzun süre koymayın.

Daha da iyisi, egzersiz sürenizi 15 veya 30 dakika kadar artırın veya şiddeti artırın. Platolar herkese olur. Hedeflerinize ulaşmak için onları geçip gidebilirsiniz.