Kemik Erimesi (Osteoporoz) Durdurmanın Yolları

Birçok insanın kemik yapısı hakkında bilmediği ilginç şey, kemiklerin sabit bir akış halinde olmasıdır. Osteoblast adında kemik oluşturan kemik hücreleri bulunurken, osteoklast olarak adlandırılan diğer kemik hücreleri kemiğini parçalamaktadır. 30 yaşından önce, yeterli miktarda kalsiyum tüketen ve fiziksel aktivite sahibi sağlıklı kişiler, kemik yıkımına kıyasla daha fazla kemik üretimine sahiptir. Bununla birlikte, 30 yaşın üstünde olanlar kemik üretimi üzerinde daha fazla kemik yıkımına sahip olma eğilimindedir.

 

Kemik Erimesi (Osteoporoz ) Nedir?

Birçok kişi yaşlandıkça etkileyen bir husus kemik erimesi, yani kemiğin veya gözenekliliğin zayıflamasıdır. Kemik erimesi, kemik yapımı ve kemik yıkımı arasında dengesizlik olduğunda oluşur. Yaşlandıkça, dolaşımdaki hormonların düşük seviyeleri (östrojen ve testosteron), genetik faktörler ve fiziksel hareketsizlik de dahil olmak üzere bu dengesizliğe çeşitli faktörler katkıda bulunur. 30 yaşından önce yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alsanız bile ileri evre kemik kaybı önlenmez. Bununla birlikte, vücuda önerilen miktarda kalsiyum ve D vitamini sağlama avantajları, yetişkin bir yaşamın geleceği için güçlü kemik temelini en üst düzeye çıkarmaya imkan verecektir. Dünyada 100 milyon kişinin osteoporoz (80 milyon kadın ve 20 milyon erkek) olduğu tahmin edilmektedir.

 

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Önlemek

kemik erimesi 2

Yaşamın ilk 30 yılında güçlü, en yoğun kemiklerin yapılması ve yetişkinlikte kemik kaybının miktarını azaltmak için en iyi savunmadır. Yetişkinlikte osteoporoz gelişimini yavaşlatmada yardımcı olacak birkaç yaşam tarzı faktörü şunlardır:

  1. Ağırlık ve kas güçlendirme hareketleri içeren egzersizler.
  2. Diyet, güneş ve takviye yoluyla yeterli miktarda D vitamini almak.
  3. Vücudunuzun kemiklerdeki kalsiyumu almaması için yeteri kadar kalsiyum tüketin.
  4. Vücudunuza K vitamini tedarik etmek için yeşil yapraklı sebzeleri diyetinize ekleyin.
  5. Önceden oluşturulmuş A vitamini miktarını sınırlayın. Bu kolayca emilen hayvansal kaynaklardan türetilir ve bu nedenle aşırı yapma olasılığı vardır.
  6. Diyetinize koyu renkli meyveler ve sebzeler gibi bitkisel kaynaklardan türetilen, su bazlı ve aşırı dozlama şansı olan karoten olarak da bilinen pro-vitamin A’yı vücuda daha az emici olduklarından ekleyin.

Yaşlandıkça, günlük rejiminize fiziksel egzersiz eklemek giderek daha da önem kazanmaktadır. Kemiklerin stresini kemik yoğunluğunu ve mukavemetini arttırarak yanıt vererek kemiğin gözenekliliğini arttırdığı için ağırlıklara ve strese kemiklere uygulanan egzersizleri uygulamalısınız.

Kilo verme egzersizleri şunları içerir: Yürüyüş, koşu, vücut geliştirme egzersizleri, spor, merdiven çıkmak veya günlük fiziksel aktiviteler. Bu faaliyetler vücudun tüm kemiklerine stres uygulamaz bu ihmal edilmiş kemikleri de hedef alan diğer egzersiz türlerini de dahil etmek önemlidir.

Bildiğiniz gibi D vitamini, kemik sağlığının korunmasından sorumludur. Kan seviyeleri düşmeye başladığında vücut çeşitli şekillerde tepki verir. D vitamini aktif formuna dönüşmesini teşvik eder ve böylelikle idrar içindeki kalsiyum kaybını en aza indirgemek için bağırsaklara giderek kana daha fazla kalsiyum emilimini ve böbrekleri teşvik eder. Çalışmalar D vitamininin ve kalsiyumun kombinasyonunun osteoporoz ve kemik kırıklarını önlemeye yönelik faydaların arttığını göstermiştir.

Vitamin K, kemik sağlığında da önemli bir role sahiptir. Kalsiyumun düzenlenmesine yardımcı olur ve kemik oluşumunu teşvik eder. Düşük seviyedeki dolaşımdaki K vitamininin kemik yoğunluğunun düştüğü gösterilirken, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi yoluyla artmış bir vitamin K alımı, kemik sağlığının biyokimyasal ölçümlerinde iyileşme göstermektedir. Brokoli, Brüksel lahanası, koyu yeşil marul, yeşillik veya lahana sebze başına günde bir veya daha fazla porsiyon almak erkekler için 120 mikrogram ve kadınlar için 90 mikrogram günlük önerilen hedefi karşılamak için yeterlidir.

Son olarak, osteoporoz gelişme riskini azaltmak için akılda tutulması gereken diğer birkaç şey, kafein alımını sınırlamanın yanı sıra diyetinizde yeterince protein ve A vitamini tüketmektir. Çoklu vitaminler alarak ve günlük olarak kalsiyum tüketin D vitamini ve K vitaminini içeren besin kaynakları yiyip içmeye başlayın.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir