Kas Geliştirmek için En İyi Protein Türü

protein

Esansiyel amino asitler, kasların anahtar yapı taşlarıdır lösin ile birlikte doğrudan kas büyümesini uyarırlar. Bu nedenle araştırmalar, bir öğünün lösin içeriğinin sonuç olarak ortaya çıkan protein sentezinin miktarını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Diğer bir deyişle yüksek lösin içeren yemekler, düşük lösin içeren yemeklere göre daha yüksek bir kas oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu kriterlere en iyi uyan gıdalar yağsız etler( kırmızı et, tavuk ve hindi), süt, balık, yumurta, soya, pirinç, badem ve fasulye gibi besinlerdir.

Tahmin edildiği gibi bu listede bir çok hayvansal ürün bulunmakta, ancak iyi bir protein seçimi yaparsanız, bol miktarda vejetaryen veya hatta vegan olarakta kas oluşturabilirsiniz. Bir çok kişi bitki proteinlerinin eksik olduğunu ve bu yüzden kas geliştirme becerisine sahip olmadığını söylüyor, ancak araştırmalar bu düşüncelerin aksini söylüyor. Bitki eksik değildir, ancak bazıları sindirilemez ve çok iyi absorbe edilemez ve bazıları esansiyel amino asitler açısından ve özellikle lösin içeriği bakımından kas geliştirmek için uygun seçenekler sunamaz.

Örneğin, 275 kalorili brokoli size 1 gram lösin sağlayacaktır, oysa ki aynı kalorideki kırmızı et 2.5 gram lösin verecektir. Ayrıca bitki proteinlerinin hayvan proteinleri kadar emilmez olduğunu da biliyoruz, ancak yine de, yemek planlamasında akıllıysanız et ya da hayvansal ürünleri tamamen hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Hayvan proteinleri seçeneğine bakılırsa en iyi seçenek yumurta, whey protein, kazein, bezelye ve pirinç eğer amacınız kas oluşturmak ise tek favorim whey proteindir. Çünkü neredeyse saf protein, sindirimi ve emilmesi inanılmaz derecede iyi ve özellikle esansiyel aminoasitler ve lösin açısından zengindir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir