Kas Gelişimi Nasıl Olur?

Spor salonunda antremanlar sırasında bir çok kas çalışır ve büyür. Bu yazı da kasların nasıl büyüdüğünü tartışacağız.

Kalp kası gibi farklı kas türleri olmasına rağmen bizler iskelet kasları hakkında konuşacağız. İskelet kasları, kas liflerini oluşturan ipliğe benzeyen miyofibriller ve sarkomerlerden oluşur. İnsan vücudunda 650 adet iskelet kası bulunmaktadır ve motor nöronlardan sinyal aldığında kasılır. Motor nöronları kaslarınızı kontrol eder ve sinyaller göndererek güçlenmesi mesajını verir.

 

Kas Gelişimi Fizyolojisi

Antreman yaptıktan sonra, vücudunuz hasar görmüş kas liflerini onarır ya da kas liflerini bir araya getirerek kas protein iplikçikleri yada miyofibrilleri oluşturan hücresel bir prosesle değiştirir. Bu onarılmış miyofibriller kas hipertrofisini(büyümesini) yaratmak için kalınlık ve sayı olarak artışa geçer. Kas protein sentezi oranı, kas protein parçalanma oranından daha fazla olduğunda kas büyümesi oluşur. Bununla birlikte, antreman sırasında protein sentezi oranı yüksek olmaz bunun yerine dinlenirken yüksektir.

Peki kas hücrelerine gerçe kas nasıl eklenir?

Küçük hücreler bölgeye girer ve kaslarınız için kök hücreler gibi davranır. Bölge aktif edildiğinde, kas hücrelerine daha fazla kas lifi eklenmesine yardımcı olurlar ve dolayısıyla doğrudan miyofibrillerin(kas hücreleri) büyümesine katkıda bulunurlar. 

Kasları Büyüten 3 Mekanizma

Doğal kas geliştirmede ilerlemenin altında yatan ilke sürekli kaslara daha fazla strese karşılık verme yeteneğidir. Bu stres kas büyümesi ile ilgili önemli bir bileşen olup homeostazı bozmaktadır. Stres ve ardından homeostazdaki bozulma kas büyümesine neden olan üç ana mekanizmaya neden olur.

1.Kas Gerilimi

Kas büyümesini üretmek için, vücudunuzun veya kaslarınızın önceden uyarıldığı düzeyden daha yüksek strese girmeniz gerekir. Bunu yapmak için gittikçe ağırlaşan antremanlar yapmak zorundalıktır. Kas üzerindeki bu ek gerilim, motor nöronların ve küçük hücrelerin aktivasyonunu içeren büyüme faktörlerine izin vererek kasın kimyasında değişikliğe neden olur. Kas gerilimi, motor nöronlarının kas hücreleriyle olan bağlantısını en belirgin biçimde etkiler.

2.Kas Hasarları

Herhangi bir antreman sonrasında kendinizi yorgun hissettiyseniz, kas hasarlarını yaşamışsınız demektir. Bu lokal kas hasarı, küçük hücreleri harekete geçirmek için harekete geçen iltihap molekülleri ve bağışıklık sistemi hücrelerinin salınmasına neden olur.

3.Metabolik Stres

Antreman sırasında kaslarınızda yanma veya pump hissine ulaştıysanız metabolik stresin etkilerini hissedersiniz. Metabolik stres, kas etrafında hücre şişmesine neden olur, bu da kas hücrelerinin büyüklüğünü zorunlu olarak arttırmadan kas büyümesine katkıda bulunur. Kas glikojen eklenmesi, bu da bağ dokusu büyümesine ve şişmesine neden olur. Bu tip büyüme, sorplazmik hipertrofi olarak bilinir ve insanların güç artışı olmadan daha büyük kas görünümüne sahip olmasının nedenlerindendir.

 

Hormonların Kas Gelişimine Etkisi

Hormonlar, küçük hücrelerin aktivitesinin düzenlenmesindeki rolü nedeniyle kas büyümesinden ve onarımından büyük ölçüde sorumlu başka bir bileşendir. Büyüme hormonu ve testosteron kas büyümesini teşvik eden en hayati mekanizmalardandır.

Testosteron, bu sporla uğraşan bir çok kişinin düşündüğü ana hormondur. Testosteronun protein sentezini arttırdığı, protein yıkımını engellediği, kök hücreleri harekete geçirdiği ve diğer anabolik hormonları uyardığı düşünülmektedir.

Büyüme hormonu da , protein sentezini arttırarak, glikoz alımını kolaylaştırarak, amino asitlerin iskelet kaslarda bulunan kök hücrelerini harekete geçirerek kas büyümesini düzenler.

 

Kas Gelişimine Dinlenmenin Etkisi

Vücuda yeterli dinlenme veya beslenme sağlanmazsa, anabolik süreci tersine çevirebilir ve vücudunuzu katabolik veya yıkıcı bir duruma sokabilirsiniz. Kas protein metabolizmasının, antremanlara verdiği tepki 24-48 saat sürer. Böylece, protein metabolizması ile bu dönemde tüketilen herhangi bir öğün arasındaki etkileşim diyetin kas hipertrofisi üzerindeki etkisini belirleyecektir. Unutmayın ki kaslarınızın cinsiyet, yaş ve genetik özelliklerine bağlı olarak ne kadar büyüyebileceği konusunda belirli bir sınır vardır. Örneğin, erkeklerin kadınlardan daha fazla testosteronu vardır, bu da daha büyük ve daha güçlü kaslar inşa etmelerini sağlar.

 

Kas Gelişimi Özet

Kasların parçalanması ve büyümesi için, kaslarınızı, vücudunuzun önceden uyarlanmış bir önceki eşikten farklı stres yaratarak adapte etmeye zorlamalısınız. Bu daha ağır ağırlıklar kaldırarak, egzersizlerinizi sürekli değiştirerek, daha fazla toplam kas lifine zarar verebilmeniz ve pump alırken kaslarınızı yorgunluğa itmeniz suretiyle yapılabilir. Antreman bittikten sonra, en önemli bölüm başlar, dinlenip kaslarınıza bol miktarda yakıt temin ederek yenilenebilir ve büyütebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir