K Vitamininin 11 İnanılmaz Sağlığa Faydası

k vitamini faydalari

K vitamini sağlık açısından inanılmaz yararlıdır. Bakıldığında bu vitamin, kalp sağlığı, kemik sağlığı, kemik yoğunluğunun korunması, adet kanamasının azaltılması ve kanserin önlenmesi gibi faydalarla doludur. Diğer sağlık faydaları arasında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, diş sağlığının sağlanması, artrit ve osteoporozun önlenmesi, daha hızlı yara iyileşmesi ve vücudun genel bağışıklığının iyileştirilmesi yer alır.

Vitamin eksikliği vücudunuzun sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu makalede, K vitaminin vücudun genel sağlığı sürdürmek için gerçekleştirdiği iç süreçlerle nasıl yardımcı olduğu anlatılmaktadır.

 

K vitamini için Gıda Kaynağı

 • Yeşil yapraklı sebzeler % 443 tavsiye edilen değer
 • Lahana% 100 günlük değerden fazla
 • Bürüksel Lahanası % 98 günlük değer
 • Soğan % 100 günlük değeri üzerinden
 • Fermente süt ürünleri% 10 günlük tavsiye edilen değer
 • Salatalık% 61 günlük değer
 • Brokoli% 58 günlük değer
 • Kuru erik65 5 Günlük değer
 • Ham ıspanak% 121 günlük değer
 • Sığır Ciğeri Porsiyon başına% 60 günlük değer
 • Porsiyon Tavuk % 43 günlük değer
 • Kivi% 23 günlük değer
 • Avokado% 18 günlük değer
 • Yeşil Bezelye% 17 günlük değer
 • Maydanoz% 137 günlük önerilen değer

 

Neredeyse tüm yeşil yapraklı sebzeler ve etler aslında iyi bir K vitamini kaynağıdır. Sağlıklı beslenmek için daha fazla işlenmemiş gıdalara öğünlerinizde yer verin.

 

K vitamini 11 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Her bir vitaminin vücut için kendi yararlarına sahip olduğunu hatırlamak gerekir.

 

1. Kalp Sağlığı

Vitamin K, arterlerin kireçlenmesinin önlenmesinde hayati bir rol oynar. Kanın doğru şekilde akması için arterlerin rahat ve sertleştirilmemiş olması gereklidir. Kalsifikasyon veya atardamarlardaki kalsiyum birikimi, kalp krizine ve kalbin etrafına doğrudan bağlı olan arter sertleşmesine neden olabilir. K vitamini aslında kalsiyumu arterlerden dışarı çıkarmaya yardımcı olur. Vitamin K-2 özellikle bu işlemi gerçekleştirmede iyidir; Bu formdaki vitamin bağırsaklarınızda üretilir.

2. Sağlıklı Kemikler

Vitamin K, vücuttaki kemik yapısının bütünlüğünün korunmasında genellikle kalsiyumdan daha güçlü olarak kabul edilir. Vücutta yeterli bir emilim ve kalsiyum kullanımını teşvik eder. Çoğu süt ürünü, kemikleri oldukça sağlıklı tutabilen kombinasyon olan K vitamini ve kalsiyum içerir.

3.Kemik Yoğunluğu Korunması

K vitamini genel kemik sağlığı için çok önemlidir ve ayrıca yaşla ilişkili kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatır. Çalışmalar, düzenli olarak K vitamini tüketen kişilerin, diğerlerine göre yaklaşık % 25 oranında daha az kemik yoğunluğu kaybı yaşadıklarını göstermektedir.

4.Adet Döngüsü ve Kanama

Adet semptomları ağrılı olabilir ve sık sık aşırı kanamanın sonucu olabilir. K vitamini vücuttaki hormonları düzenler ve rahatlama sağlamak için kan akışını azaltır. Ayrıca ağrı ve krampları büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

5.Kanser Önleme

Kanser ölümcül bir hastalıktır ve tedavisi hastalığın kendisinden çok daha ağrılıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzını ve K vitamini alımınızı birleştirmek en iyi yoldur. Vitamin K, bilim adamları tarafından kansere bağlı inflamasyonu azaltmak için gözlemlenmiştir ve ayrıca karaciğer kanserinden muzdarip hastaların stabilize edilmesine yardımcı olmuştur. Kolon, prostat ve cilt kanseri semptomları üzerinde güçlü önleyici etkileri vardır; Hasarlı hücreleri tamir etme kabiliyeti, hücrelerin tamir edilmesine yardımcı olduğu için pıhtılaşmanın ötesine geçer.

6.Bilişsel İşlevlerin Geliştirilmesi

Beyin hücresi zarları, sadece K vitamini ile çalışan proteinlere bağlı olan sfingolipid metabolizmasını yürütür. Bu vitamin, beynin biyolojik olarak mevcut moleküllerin bir parçası olduğu için tamamen işlev görmesi için gereklidir.

7.Diş Sağlığı

K vitamini dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir. K vitamini dişlerde ve diş çürümelerini önlemek için son derece gerekli olan kemik mineralizasyonunda yardımcı olur. Vitamin K diş çürümesine neden olan asitlerin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

8.Artrit ve Osteoporozu Önlemek

K vitamini doğada antienflamatuardır ve bazı durumlarda yeterli kan dolaşımına yardımcı olur. Bağırsak bakterisinin bir parçası olan VitaminK-2, vücudun iltihaplanmayaneden olan toksinlerden uzak durmasına yardımcı olur . Bu kalite, K vitamininin kemik koruma özellikleri ile birlikte, özellikle de menopozdan muzdarip kadınlarda eklemleri artrit ve osteoporoz gibi hastalıklardan korur.

9.Daha Hızlı Şifa

K vitamini, keşfinden beri, bir pıhtılaşma etkisi yaratarak yaraları iyileştirme kabiliyetini göstermiştir. Hücreleri biriktirirken ve cildi onarırken daha hızlı iyileşmeyi sağlar. Neredeyse gözyaşlarını ciltteki düzeltme işlemini gerçekleştirir ve hızlı bir şekilde yaraları iyileştirir. K vitamini eksikliği olan kişiler iyileşmede gecikme yaşayabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir.

10.Bebeklerde Kanama Önleme

Kanamaya yakalanma riski olan bebeklere K vitamini enjekte edilir. Astım ve diğer solunum rahatsızlıklarına yatkın kemikleri olan bebeklere de K vitamini damlası dozları önerilir.

11.Daha Sağlıklı Bağışıklık

K vitamini, içte sindirim ve kardiyovasküler sisteminizi koruyarak ve çalıştırarak vücudun içinde çalışır. Yeterli sindirimi teşvik ederek ve birçok kronik hastalığın şansını ortadan kaldırarak bağışıklık kurar. Bağışıklık gereksiniminin artması gereken kişilere K vitamini açısından zengin gıdalar tavsiye edilir.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir