HIIT Kardiyo Uygulamanız İçin 7 İnanılmaz Sebep

hiit kardiyo

HIIT kardiyo antreman çeşidi, belli aralıklar ile yoğun aktivite patlamaları ve bu patlama sonrasında düşük tempoda aktiviteye devam etme arasında gidip gelme antremanı olarak tanımlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse, 1 dakika boyunca süratli koştuktan sonra 2 dakika yavaş yürüyüş sıralamasını kullanarak 15 dakika boyunca devam ederseniz etkili bir hiit kardiyo yöntemi uygulamış olursunuz. Etkili olması basit gelebilir ancak bilim böyle söylüyor. HIIT kardiyo uygulamanın kanıtlanmış faydalarını okumaya devam edin.

 

1.Verimli

HIIT yoğun bir program için ideal ve verimli bir antremandır. İsterseniz öğle yemeği molası sırasında bile uygulabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki 1 saat sabit kardiyo yerine 15 dakikalık periyotlar halinde 3 defa hiit kardiyo uyglamak daha fazla ilerleme sağlıyor. Sadece 2 hafta boyunca uyguladığınız taktirde dayanıklılık seviyeleriniz yükselmeye başlıyor.

 

2.Daha Fazla Yağ Yakabilirsiniz

HIIT antrenmanı sadece daha fazla kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda bu yoğun egzersizin etkisi vücudunuzun onarım döngüsünü hiper-sürücüye taşır. Yani HIIT antrenmanından 24 saat sonra bile daha fazla yağ ve kalori yakma seviyeleri devam ediyor.

 

3.Daha Sağlıklı Bir Kalp

Çoğu insan kardiyo yani anaerobik egzersizler sırasında tempolu kalp atışlarına ulaşmaya çalışmaz. Fakat bu doğru değildir. HIIT egzersizlerini yapılmasından sonra aynı tempoda devam edebileceğiniz egzersizleri süreklilik 2 kat daha fazla artacaktır.

 

4.Ekipmana Gerek Yok

Koşmak, bisiklete binmek, ip atlama ve kürek çekme gibi tüm HIIT egzersizleri için herhangi bir ekipmana ihtiyaç yoktur.

 

5.Kas Değil Kilo Kaybı

Diyet yapan herkes yağ ile birlikte kas kütlesi kaybetmemenin ne kadar zor olduğunu bilir. Sabit kardiyo uygulamak kas kaybına teşvik eder gibi gözükür ancak HIIT kardiyo uygulamak zor kazanılan kasların korunmasına izin verirken, kaybedilen kiloların çoğunun yağ depolarından gitmesini sağlar.

6.Metabolizmayı Hızlandırır

Artmış yağ yakma seviyeleri ve daha fazla kas korunmasına ek olarak, HIIT kardiyo egzersizlerini tamamladıktan 24 saat boyunca bile insan büyüme hormonunuz yüzde 450 ye kadar artar. Bu harika bir haber çünkü HGH sadece kalori yakımından sorumlu değil, aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatıyor.

 

7.Ciddi Zorlu

Bu bir dergi okurken veya arkadaşınızla sohbet ederken yapabileceğiniz bir egzersiz değildir. Çünkü çok kısa, ve tüm zaman boyunca çalışacaksınız. Acı çekiyor olabilirsiniz ancak kesinlikle sıkılmayacaksınız.

 

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir