Hayvansal Protein mi Bitkisel Protein Mi?

Her çeşit protein kas geliştirmek için aynı derecede fayda sağlar mı? Bu makalede bu sorunun cevabına bilimin ne dediğini bulacaksınız. Öncelikle bu soru kime sorduğunuzada bağlıdır. Birçok vejetaryen bu sorunun cevabı olarak bitkisel proteinleri gösterecektir. Vücut geliştirmecilere sorarsanız, bitkisel protein kaynaklarını seçmenin komik olacağını düşünebilirler. Pekala hangisi haklı şimdi bu sorunun cevabına bakalım.

 

Protein Nedir ve Kas Geliştirmek İçin Neden Önemlidir

Protein, vücudun temel yapı taşları olan amino asitler olarak bilinen daha küçük molekül zincirlerinden oluşan bir bileşiktir. Protein tüketildiğinde vücut onu oluşturan parçalara (aminoasitler) böler ve daha sonra emilerek yeni protein moleküllerini oluşturur.

Yeni oluşturulan bu proteinler kaslar, bağlar, tendonlar, kıllar, organlar ve cildin yanı sıra çeşitli hormonlara, enzimlere ve yaşam için gerekli olan diğer kimyasalların yapımında kullanılan hammadde görevini görür. Vücut bunların hepsini yapmak için 21 aminoasite ihtiyaç duyar ancak bu amino asitlerin 9 tanesini tükettiğimiz gıdalardan alabiliriz.

Bu 9 temel amino asit, esansiyol amino asitler olarakta bilinir. İşte bu temel amino asitler şunlardır.

  • Lösin
  • İzolösin
  • Valin
  • Lizin
  • Metionin/Sistein
  • Fenilalanin/Tirozin
  • Treonin
  • Triptofan

Protein tüketmenin temel nedeni, vücudun yapması gereken her şeyi yapabilmesi için vücuda gerekli olan amino asitleri sağlamaktır. Yeterli protein tüketmeyen insanlar, yaşları arttıkça kas kütlesini hızlı kaybedecektir çünkü vücutları yağsız kütleyi korumak için gerekli besin maddelerini karşılayamaz.

Düzenli olarak antreman yapan kişilerin vücudun protein ihtiyacının arttırmasının temel nedeni budur. Dokulara zarar verilir ve tamir edilmesi için fazla aminoasit ihtiyacı vardır.

 

Protein ve Kas Gelişimi İlişkisi

Bir proteinin amino asit profili, içerdiği her bir aminoasit türünün ne kadarının parçalanacağı ile ilişkilidir. Bazı proteinler, bazı aminoasitlerden çok daha fazlasını içerir ve bu da onları kas gelişimi açısından iyi veya kötü yapar.

Yani, daha fazla miktarda esansiyel aminoasit içeren proteinler, özellikle de lösin bakımından zenginse daha az olanlara göre daha fazla kas büyümesine teşvik eder.

Proteinin nitel yönleri vardır bunlar: vücutta ne kadar iyi sindirildiği, emildiği ve işlendiğidir. Vücut bir proteini sindirmesi, emmesi ve işlemesi ne kadar kolay olursa, kas gelişimide bir o kadar kolay olur.

Hayvansal ve Bitkisel Protein Arasındaki Fark

Birçok hayvansal ve bitkisel proteinlerin arasında büyük farklılıklar vardır. Birincisi amino asit profilleridir. Örneğin, 275 gram kırmızı et ve broki arasındaki esansiyel amino asitleri karşılaştıralim.

 

Gerekli Amino Asitler Kırmızı Et Brokoli
Histidin 0,975 0,48
İzolösin 1,391 0,643
Lösin 2,431 1,05
Lizin 2,583 1,099
Metionin 0,796 0,309
Sistein 0,394 0,228
Treonin 1,221 0,716
Triotofan 0,201 0,269
Valin 1,516 1,018

 

Görüldüğü üzere miktarlar yakın bile değil. Sadece 4 gram ette bulunan temel amino asitleri tüketmek için bol miktarda brokoli tüketilmesi gerekir.

Bu diğer birçok bitki proteinleri içinde aynıdır. Bitkisel proteinler, hayvansal proteinin temel amino asit miktarının yanından bile geçemezler.

Kas geliştirmek için temel amino asitlerin tüketimi oldukça önemlidir, çünkü alımının yetersiz olması gelişimi yavaşlatacaktır.

Dahası araştırmalar, günlük en az 3 gram lösin tüketiminin kas büyümesini en üst düzeye çıkarmak için ideal olduğunu ileri sürmektedir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir