Fenerbahçe’den VAR’la İlgili Tarihi Karar

 Fenerbahçe’den VAR’la İlgili Tarihi Karar
Okunuyor Fenerbahçe’den VAR’la İlgili Tarihi Karar

Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray derbisinde Ozan Tufan’ın VAR’dan dönen golü sonrası konuyla ilgili inceleme başlattı. Sarı-Lacivertliler konuyu Avrupa’ya taşımaya hazırlanırken. Dimitrios Pelkas ve Ozan Tufan’ın golleri örnek olarak gösterilecek.

Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray derbisinin ardından radikal bir karar aldı. Sarı-lacivertliler, ofsaytta topa ilk dokunma anı ve ofsayt çizgisinin hangi kamera açısından çekildiği gibi konularda inceleme başlattı.

VAR KARARI AVRUPA’YA TAŞINACAK

Derbi sonrası bu konuyla ilgili resmi siteden açıklama yapan kulüp, VAR skandallarının devam etmesi halinde konuyu Avrupa’ya taşıyacak. Fenerbahçe, özellikle topa ilk dokunma anının nasıl belirlendiğine dair yoğun bir mesai harcadı.

ÇİZGİ HANGİ AÇIDAN ÇEKİLİYOR

Bir saniye içerisinde 24 farklı karenin bulunduğu, bu karelerden herhangi birinin seçilmesinin ofsayt kararını tamamen değiştirebileceği fark edildi. Bunun dışında ofsayt çizgisinin çekilmesinde herhangi bir kaydırma yapılamayacağı görüldü.

Çizginin çekilmesinde sıkıntı yok çünkü bunu bir otomasyon programı yapıyor ancak çizginin hangi açıdan çekildiği ofsayt konusundaki kararı değiştirebiliyor.

PELKAS VE OZAN’IN GOLLERİ ÖRNEK

Yüzde 100 doğru karar için çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üzerinde bir kamera açısı gerekiyor. Pelkas (Gaziantep) ve Ozan’ın Galatasaray’ın -*8 iptal edilen gollerinde kamera açısı aynı hat üzerinde değil.

Fenerbahçe bu konuyla ilgili tespitler yapmaya devam edecek. Premier Lig ve Bundesliga’daki örnekler bu dosyaya eklenecek. Kalan lig maçlarında benzer bir durum yaşanırsa dosya Avrupa’ya taşınacak.

Konunun uzmanlarından Türkiye’deki VAR çizgisi uygulamasının standartlara uygun olup olmadığı sorgulanacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın