Engin Baytar’dan Cüneyt Çakır itirafı…

 Engin Baytar’dan           Cüneyt Çakır itirafı…
Okunuyor Engin Baytar’dan Cüneyt Çakır itirafı…

Süper Lig’de Galatasaray , Trabzonspor, Rizespor, Gençlerbirliği , Rizespor, Gençlerbirliği gibi takımlarda forma giyen eski futbolcu  Engin Baytar konuştu. Engin Baytar, Beşiktaş-Galatasaray derbisi, Fenerbahçe’nin Mesut Özil transferi ve birçok konuda önemli sözlere imza attı.

İŞTE ENGİN BAYTAR’IN DİLİNDEN; 

”Şu an takımlar dip dibe oynuyor, heyecan biraz daha yüksek. Fazla kopukluk yok. Her hafta liderin değişebileceğini düşünüyorum. Büyük takımlar diğer takımlara nazaran puan farkını açmış değil. Bir iki takım arasında olmaktansa liderlik savaşı 5-6 takım arasında olması daha güzel ve heyecanlı. Oynanan futbol pek göze hoş gelmiyor ama taraftar etkisi yok. Futbolcu için taraftarın olması çok önemli”

ATEŞLİ FUTBOLCU GRUBU YOK 

Benim zamanımdaki gibi hırslı futbolcu kalmadı. Hatta hiç yok. Ateşli oynayan futbolcu grubu yok. Daha çok maddiyatın konuşulduğu zamanların içindeyiz. Bu da üzücü. Çünkü oynayanlar ve izleyenler açısından seyir zevki yok. Avrupa’ya gittiğimiz zaman hiçbir başarımız yok. Görünen köy kılavuz istemez. Maddiyatın çok önde tutulduğu bir dönemin içindeyseniz futbol anlamında başarı beklemek çok saçma olur. Bunun en güzel örneklerini de Avrupa’ya giden takımlarımızda gördük. Ne kadar gerilediğimizi. Bundan sonra umut ediyorum ki maddiyat değil de daha çok saha içerisinde oynanan oyuna yoğunlaşırsa hepimiz için daha iyi olacak. Hem oynayan hem izleyen için.

MESUT İNŞALLAH GELİR

Mesut Özil’i tartışmam bile çok büyük bir futbolcu. Arsenal, Real Madrid… Futbolculuk yönünden konuşulmaz ancak bu kadar uzun süre oynamadan transfer olursa ki umarım transfer olur, ülkemiz için harika olur, uzun zamandır oynamayan bir futbolcunun gelip Türkiye Ligi’nde oynaması onun için ne kadar etkili olacak, eski performansında olmayacağını düşünüyorum çünkü çok maç eksiği var. Ama o maç eksiğini çok çabuk kapatabilecek bir futbolcu.

TÜRKİYE LİGİ ZOR

Türkiye’de oynamak gerçekten kolay değil. Gelmesine çok sevinirim ama kendi açısından nasıl olur zaman gösterir. Çok eleştiri olabilir. Başarılı olursa eleştiri olmaz ama tam tersi olursa ona da hazırlıklı olması lazım. Bence bunun bilincindedir ama Türkiye biraz daha zor bir yer.

GÜZEL FUTBOL OYNUYORLAR

Bu bir süreçti. Sergen hocanın başarılı olduğu dönemler ve başarısız olduğu dönemler de vardı ancak Beşiktaş’ın yeni kurulan bir kadrosu yok. Yeni gelen oyuncuların sürece ihtiyacı vardı. Bunu sağladılar ve meyvesini almaya başladılar. Önemli olan ileri dönük ne verecekleriydi. Beşiktaş’a baktığımız zaman göze hoş gelen bir futbol oynuyorlar.

ŞAMPİYONLUK FAVORİM BEŞİKTAŞ

Ben Alanyaspor’u çok beğeniyordum. İyi başladılar ama düşüşleri başladı. Bütün sezon aynı performansta oynamak mucize olur. Önemli olan kötü oynanan maçta puan veya puanlar almaktır şampiyonluk yolunda. Beşiktaş kötü başladı ama iyi gidiyor. Sanıyorum bundan sonra da iyi gidecek ama kötü oynayacağı maçlar tabii ki olacaktır. Oradan puan almaları önemli. Buradan galip gelirlerse eğer bana göre Beşiktaş en büyük şampiyonluk favorisi sezonun.

FENERBAHÇE ÖZGÜVEN KAZANMALI

Fenerbahçe’ye nazaran daha az transfer yaptılar ama Fenerbahçe son maçlarda iyi. Fenerbahçe bunu bütün sezona yayabilecek mi o önemli. Beşiktaş gibi bunu kontrol altına alabilecekler mi acaba? örnek vermek için takım ismi verdim tabii. Beşiktaş bir adım önde. Çünkü Fenerbahçe çok güven vermiyor. Bugün iyi oynarsa yarın kötü oynayabiliyor. İstikrarı yok. Son haftalarda takım olduğunu hissettirmeye başladı ama ben acaba diyorum bu maçlarda mı böyleydi yoksa haftaya tekrar tökezleyecek mi? kendi taraftarına güven vermesi lazım. Yoksa kadro açısından bütün takımlara nazaran en geniş kadro Fenerbahçe’de. Alternatifli kadrosu var. Fenerbahçe’nin bu özgüveni kazanması lazım. Yine de Beşiktaş’ın bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

FATİH HOCA VARSA POZİTİF YANSIR

Bu ilk defa olan bir şey değil. Önceki süreçlerde de kaotik olaylar yaşadı Galatasaray. Onlar böyle durumlardan çok daha güçlü çıkabilecek bir yapıya sahip. Derbiye birkaç gün var. Bu kaotik durumu kapatırlar mı bilmiyorum ama bir soru işareti olacak Pazar günkü maçta. Negatif mi pozitif mi yansıyacak Pazar günü göreceğiz ama bence Fatih hocanın olduğu yerde bu pozitif yansır.

BENİM ZAMANIMDA KAOS YOKTU

Bu işlerin içinden nasıl çıkacağını senelerdir iyi bilen bir insan. Çok abartı görmüyorum bu durumu Galatasaray’ın yapısında var bu. Bunun içinden güçlü bir şekilde çıkacaktır ama Galatasaray. Benim oynadığım dönemlerde pek böyle kaos durumları yoktu. Ufak tefek oluyordu ama üstesinden gelinecek durumlardı. İyi döneme denk geldim ben.

ANTRENÖRLÜK YAPMAK İSTİYORUM

Antrenörlük kursuna gitmeyi düşünüyorum. Tekrar futbolun içinde olmayı istiyorum. Ne görev verirlerse futbolun içinde yapmak isterim. Tabii kısmet. Ancak önceliğim antrenörlük kursuna gidip lisansımı almak.

SERGEN YALÇIN TÜRKİYE’DE TEK 

Kendimi çok yetenekli görmedim ama çok hırslıydım. Saha içerisinde oynadığım kulüp için elimden geleni yapmaya çalıştım her zaman. Bence yetenek anlamında Sergen Yalçın’dır Türkiye’de tek. Hayranlık duyduğum bir futbolcu. Fatih Tekke keza aynı şekilde. Ben çok mücadele ediyordum. Hem defansif hem ofansif oynuyordum. Türkiye’de iki yönlü oynayan çok futbolcumuz yok ama benden daha iyileri var şu anda.

SERGEN YALÇIN TÜRKİYE’DE TEK 

Kendimi çok yetenekli görmedim ama çok hırslıydım. Saha içerisinde oynadığım kulüp için elimden geleni yapmaya çalıştım her zaman. Bence yetenek anlamında Sergen Yalçın’dır Türkiye’de tek. Hayranlık duyduğum bir futbolcu. Fatih Tekke keza aynı şekilde. Ben çok mücadele ediyordum. Hem defansif hem ofansif oynuyordum. Türkiye’de iki yönlü oynayan çok futbolcumuz yok ama benden daha iyileri var şu anda.

‘HAKLI HAKSIZ ÖNEMLİ DEĞİL’ 

Bu konularda da haklı veya haksız olman kimseyi ilgilendirmiyor. Görüntü ilgilendiriyor. Kendimi ifade edemedim bana o imkan tanınmadı. Geldi geçti bitti artık. Bu görüntünün var olması beni üzüyor sadece. Kızılabilir ama benim orada verdiğim tepki çok yanlıştı.

HAKEMLER VAR AMA ONLARI YÖNETENLER..

İş hakemler değil ki. Hakemler baktığınız zaman emri kulu. Herkes hakemleri eleştiriyor. Onlar ne yapsın. Hakemler var evet ama hakemleri yönetenler de var. Bu kadar yüklenmek doğru değil ama göz önünde olanlar onlar, düdüğü ağzına getirip kararı veren hakemler mi bunu bir düşünmek lazım. Göz göre göre bu kadar hata ve VAR sistemi var. Bu sistemin olup da hala yanlış karar verenler varsa burada bir durup düşünmek lazım. Düdüğü çalan hakemler evet ama acaba ona o düdüğü çalan kendisi mi ona bir bakmak lazım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın