Vücut Geliştirme İçin En İyi 4 Supplement

supplement-rehberi

Supplement endüstrisi, yüksek etiket fiyatına değmeyecek aşırı etkisiz ürünlerle doludur. Spor salonunda yaptığınız antremandan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olmak için bilimsel olarak kanıtlanmış en iyi 4 kas takviyesi hakkında tavsiyelerimizi sizlere paylaşacağız. İşte takviyeler: 

 

1.Kreatin (Kreatin Monohidrat)

Kreatin yağsız kas artışına izin vererek en büyük ve güçlü kas gruplarında vücudun daha fazla güç ve büyüme uygulayabilmesine olanak tanır. Kreatin konusunda dolaşan birçok yanlış bilgi var. Her şeyden önce önemli bir not, kreatin üzerinde araştırmaların büyük bir kısmı belirli bir türe ( Kreatin Monohidrat) dayanır. Bu bileşiğin üstün formudur ve diğer türler çoğunlukla etkisiz/abartılı takviyeler grubuna girer. Monohidrat araştırılmış en etkili formdur.
Kreatin vücutta doğal olarak bulunan bir kimyasal maddedir. Maksimum yoğunluk antremanlarında kasların daha fazla miktarda aşırı yük almasını sağlar.

Aşırı Yük ile ilgili Makale: https://sporarkadasi.com/progressive-overload-nedir-uygulama-bicimleri/

Powerlifter ve kas liflerini hedef alan hareketlere odaklanan sporcular için en faydalı supplement biçimidir. Peki vücudunuzun yağsız kas kütlesi oluşturmasına nasıl yardımcı oluyor?
Bunun cevabı, kaslarınız güçlenirse ve aşırı yükleme(daha ağır antreman) arttıkça, vücudunuz daha fazla tepki gösterecek ve hipertrofi(kas büyümesi) olarak tepki verecektir. Kreatin, kas liflerinden daha fazla kuvvet uygulanmasına olanak tanır buda her harekette kademeli olarak daha fazla ağırlık kaldırma anlamına gelir.

Daha ağır tekrarlar + artmış antreman hacmi + progressive overload = daha fazla kas büyümesi

Kreatin, maksimum hipertrofiyi ve tutarlı aşamalı aşırı yüklemeyi sağlar. 

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin hem antremandan önce hemde antreman sonrası kullanılır. 

Kreatin Detaylı Anlatım : https://sporarkadasi.com/kreatin-nedir-hangi-icerigi-en-etkili/

2. Beta – Alanin

Beta-Alanin, kapsamlı performans avantajları sayesinde son birkaç yıldır atletler ve vücut geliştiricileri arasında popülerlik kazanmıştır. Beta-alanin, kas karnozin seviyelerinin yükselmesine neden olur, bu da yüksek yoğunluklu antremanlarda belirgin bir artışa neden olur.  Klinik araştırmalar, karnozinin sadece güç, dayanıklılık seviyelerini ve iyileşmeyi arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda yağ kaybını ve kas büyümesini de arttırdığını düşündürmektedir. Beta-Alanin, performans avantajı sağlayan bir santraldir.

Beta- Alanin Nasıl Kullanılır?

Etkili bir beta alanin dozu aldığınızdan emin olmak için, antremandan önce en az iki gram ve antreman sonrası bir iki gram daha alabilirsiniz. 

3.Whey Protein

Vücudumuz kas geliştirmek için proteine ihtiyaç duyar. Whey proteinde bulunan amino asitler, vücudunuzun protein sentezini başlatmasına ve yoğun antremanlardan hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.  Yorucu bir antreman ardından, çok hızlı bir şekilde sindirilecek ve önemli miktarda BCAA ( dallı zincirli amino asit) içeren protein kaynağı tüketilmelidir. Whey proteini hızlı sindirilir ve biz dizi BCAA içerir ve bu da antreman sonrası protein kaynağı olarak ideal bir yer alması durumuna geldi.

Whey proteini çok daha hızlı sindirilir, tavuk, balık ve kırmızı ette bulundan bütün protein formları yerine, antremandan hemen sonra tüketmek kas geliştirmek için mükemmel katalizördür. Aynı zamanda bir proteinin kas büyümesi ve onarımı başlatmada ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek için iki önemli bileşen olan net protein kullanımı ve biyolojik değer sıralaması çok yüksektir.

Whey Protein Nasıl Kullanılır?

Antreman sonrası takviye olarak kullanılmalıdır, optimum büyüme ve iyileşme için whey protein en az 25 gram tüketmek kas geliştirmek için iyi olacaktır. Bu, vücuda büyüme ve onarım için kullanabileceği hız sindirim proteini sağlar. Whey protein gün boyunca tüketilebilir ve günlük protein alımını karşılamanıza yardımcı olacaktır.

 Whey Protein Detaylı Anlatım : https://sporarkadasi.com/whey-protein-faydalari/

4. Sitrülin Malat

Sitrülin malat, kan akışında nitrik oksidi arttıran güçlü bir takviyedir. L- Arginin’in kan plazma düzeylerini arttırmada aslında L- Arginin’in kendisinden daha etkilidir. Güçlülük ve dayanıklılığı arttırmasının yanı sıra kas ağrısını ve yorucu antremanların gerekli dinlenme süresini azaltmada etkilidir. Ayrıca kaslardaki kan akışını arttırdığı ve antreamn sırasında kas kapasitesini arttırdığı bilinmektedir.

Sitrülin Malat Nasıl Kullanılır?

Ağırlık antremanından yaklaşık 30-45 dakika önce 8 gram sitralün malat(2:1) tüketin. Çoğu takviyede, yüksek maliyetinden dolayı çok az katkı maddeleri içerir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir