Eklem Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

eklem-agrisi-neden-olur

Zahmetli veya ağrılı eklemler en sevdiğiniz etkinliklerden veya egzersizlerden uzak tutabilir. Ulusal olarak yapılan bir ankette yetişkinlerin yaklaşık üçte biri 30 günlük döngü içinde eklem ağrısı yaşıyor ve ortak sorun yalnızca yaşlandığında daha yaygın hale geliyor. Eklem ağrısı veya rahatsızlık, eklemi çevreleyen tendon veya ligamanların hasar görmesinin sonucu veya hatta artrit ile ilişkilidir. Eklem ağrısı ağrı bölgesinde oluşan iltihaplanma ile bağlantılı olma ihtimalide vardır. Tedavinin nihai amacı, ağrı ve iltihabı azaltmak ve eklem fonksiyonunu korumaktır.

İltihap, vücudun zararlı uyarılara karşı doğal bağışıklık savunmasıdır. İltihap başladıktan sonra, o bölgenin iyileşme süreci de devam eder. Özellikle, vücudun beyaz kan hücrelerinden gelen kimyasal maddeler vücudunuzu yabancı maddelerden korumak için serbest bırakılır ve bu da bölgeye gelen kan akışını artırır. Artan iltihaplanma maddesi sayısı, eklem tahrişine ve eklem astarının şişmesine neden olur.

Ağrılı eklemleriniz ile mücadele etmek için acıyı engelleyip bunlara yardımcı olan ve sevdiğiniz fiziksel aktivitelere katılmak için yoluna devam etmenizi sağlayacak 6 temel adım sağladık.

 

Eklem Ağrısı Tedavi Yöntemleri

1.Aktiflik ve Düzenli Egzersiz

Aktif kalma ve hareket halindeyken eklem ağrısı veya sertliğinin önlenmesine yardımcı olabilir. Küçük bir egzersiz ve düzgün ısınma, çok büyük fark yaratabilir. Güçlü fiziksel aktivite yapmadığınız halde, iş yerindeki bir masanın arkasında veya TV izlerken pozisyon değiştirmeniz, sağlıklı eklemleri koruyabilir. Düzenli olarak egzersiz yapanlar için, egzersizlerinizi, eklem ağrı sınırı içinde hareket etmenize ve acıyı arttırmamak veya başka sakatlıklara neden olmamak için düzenlemeyi unutmayın. Düzenli egzersiz uygulayarak eklemleriniz daha güçlü ve esnek hale gelecektir.

 

2.Terapi

Eklemlerinizde ağrı hissetmeye ilk başladığınızda, etkilenen bölgeye bir buz koymak ağrıyı gidermek için harikalar yaratabilir. Boğaz ağrısı ya da ağrılı bölgeye soğuk hava uygulandığınızda, o bölgedeki kan akışını düşürecektir. Kan akışı azaldığında, karşılık olarak o bölgedeki şişmeyi azaltacaktır. Acının başlangıcında doktorlar, etkilenen bölgeyi her saat yaklaşık olarak 15 dakika veya gün boyunca sık olarak buz koymayı önerir. Ertesi gün bölgeyi günde yaklaşık 4 ila 5 kez 15 dakika buz koymanız gerekir.

 

3.Diyet Değişiklikleri

Enflamatuar gıdalardan kaçınma önemli bir adımdır. Yüksek derecede işlenmiş gıdalar vücuttaki iltihap artışına neden olabilir. Gluten, trans yağ ve şekerlerdeki yüksek dozlarda gıda enflamasyona neden olabilir ve sonuç olarak daha fazla ağrı yaşanabilir. Antienflamatuar gıdaları telafi etmek için diyetinizi ayarlamak, ağrıyı önlemek ve sağlıklı eklemleri destekleyecek kıkırdak ve bağlarınızı oluşturmak için gerekli besin maddelerini sağlayacaktır.

 

4.Gıdalar

Sağlıklı bir diyet sürdürmenin yanı sıra -vücudunuzun doğru takviyeleri almasını sağlamak ayrıca eklem ağrısı ile uğraşırken muazzam miktarda yardımcı olabilir. Eklemlerin akışkanlığı, dolaşımı ve bağların onarımına, oksijenli kan tedarik etmeye yardımcı olan bileşenlerle beslenilmelidir. Zerdeçal da diğer birçok önemli avantajların gizli kahramanıdır.

 

5.Hidroterapi

Sıcak veya sıcak su terapisi, kan akışını uyararak eklem ve kas üzerindeki basıncı hafifletir. Ilık bir banyo, sıcak bir havlu veya bir ısı pedi alarak günde yaklaşık 4-5 kez 15 dakika boyunca etkilenen bölgeye uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Örneğin: Etkilenen bölgeye 15-20 dakika boyunca ısıtılmış bir ped uygulayın ve daha sonra aynı süre boyunca soğuk bir buz paketini uygulamaya başlayın. Eklem ağrısı ve iltihap ile savaşmanın bir başka yolu, tuz ile sıcak bir banyo olabilir. Magnezyum ve diğer önemli sülfatlar vücudunuzun tamamında emilecek, iltihaplanmayı azaltacak ve iyileşme yolunda size yardımcı olacak.

 

6.Ağırlık Yönetimi

Aşırı kilo, eklem ve kemiklerin üzerinde istenmeyen stres ve gerginlik yaratabilir. Vücudunuzu tamamen değiştirmek zorunda kaldığınızı veya ideal ağırlığa ulaşmanız gerektiğini söylemiyoruz, ancak kiloda en küçük değişiklik bile büyük fark yaratabilir. Eklemlerinize ekstra stres yaşarsanız, zamanla hızlanan kemik bozulmalarına neden olabilir. Kilo kaybına katkıda bulunacak bir rutinin bulunması ideal bir çözüm olacaktır.

 

Eklem hareketliliği ile ilgili bir diğer büyük sorun Artrittir. Artrit eklemlerin kronik dejeneratif bir durumudur. Artritin iki ayırıcı şekli vardır: osteoartrit ve romatoid artrit. Osteoartrit bilinen bir nedeni yok ancak araştırmalar, yaşlanmaya ve kalıtımla ilgili olduğunu bulmuştur. OA vücudundaki eklemleri etkilerken, RA bilinmeyen bir nedeni olan kronik bir otoimmün hastalıktır. RA’da eklem astarında bir inflamasyon vardır. Derz dolgusu kalınlaşır ve eklem mobilitesini etkiler.

Artrit, insanların fiziksel aktiviteyi sınırlandırmak için en yaygın nedenlerinden biridir. Artritli birçok kişi daha az oturur, daha zayıf, daha az esnektir ve hareketsizliğin komplikasyonları nedeniyle gerekli olduğundan daha fazla ağrıya sahiptir. Ağrı, sertlik, yorgunluk ve zarar verme korkusu, artrit ile fiziksel olarak aktif olmasını zorlaştırabilir. Bununla birlikte, eklem iltihabı olan kişiler için uygun bir antreman programı çok önemlidir.

Araştırmalar, artritli birçok insanın düzenli egzersiz rejimine katılabilir olduğunu gösteriyor. Düşünülen ilk şeylerden biri gerilmedir. Hareket aralığını korumak ya da geliştirmek için günlük olarak uygulanan nazik, düşük yoğunluklu egzersizler çoğu terapötik egzersiz programının temelini oluşturur ve vücut geliştirme egzersizleri de önemlidir.

 

İkincisi, güç ve iklimlendirme olup esneklik egzersizlerinden daha etkilidir ve genellikle her gün yapılır. Bu ilave iş yükü kol, bacak veya gövde ağırlığının yer çekimine karşı kaldırılmasından veya daha fazla direnç için ağırlıklar, elastik bantlar veya ağırlık makineleri kullanılarak kaldırılmasından gelebilir. Kaslar, eklem ağrısını azaltmak için daha güçlü hale gelmek ve / veya daha uzun süre çalışma yeteneğine sahip olmak suretiyle yeni taleplere adapte olurlar.

 

Üçüncüsü, en önemlisi kardiorespiratuar egzersizdir. Bunlar, ritmik ve tekrarlayan hareketlerde vücudun geniş kaslarını kullanan aktiviteleri içerir. Aerobik egzersiz kalp, akciğer ve kas fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca kilo kontrolü, ruh hali ve genel sağlık için faydaları olan egzersiz çeşididir. Aerobik egzersiz örnekleri yürüme, yüzme, aerobik dans, su egzersizleri, bisiklet veya koşu bandı, kürek çekme makinesi gibi egzersizlerdir. Çimleri biçmek, yaprakları koparmak, araba yolunu süpürmek veya köpek gezdirmek gibi günlük aktiviteler yoğunluk seviyesine bağlı olarak aerobik bir egzersizdir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir