Düzenli Egzersizin Faydaları Nedir?

Düzenli egzersiz yapmak, kilo vermenize yardımcıdır ve ek olarak kas geliştirerek hedefinize daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Başarılı ve kalıcı kilo kaybı söz konusu olduğunda, iyi beslenme savaşın sadece bir parçasıdır. Egzersiz birçok sağlık koşulunu önlemeye yardımcı olur, stres azaltır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

Ne kadar egzersiz yeterli?

İyi bir antreman programı oluşturmak için kaliteli bir spor salonuna gitmeniz veya pahalı ev ekipmanı satın almanız gerekmez. Fiziksel aktivite sayılan günlük aktiviteler şunları içerir:

  • Ev temizlemek
  • İşten eve yürümek
  • Asansör yerine merdivenleri kullanmak
  • Alışveriş yapmak

Kalbinizi çalıştırmak ve önemli miktarda kalori yakmak için ter atmanızı sağlayacaktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) haftada en az iki saat ılımlı aerobik aktivite tamamlanması için sağlıklı yetişkinleri teşvik etmektedir. Orta derecede aerobik aktivite, tempolu yürüyüş, eliptik bir makine veya yüzme turları gibi pek çok egzersiz formunu içerir. Alternatif olarak, koşu veya bisiklet gibi haftada bir saat 15 dakika kuvvetli aerobik aktivite yapabilirsiniz.

Egzersizleri hafta boyunca yaymak en iyisidir. Çoğu günlerde 30 ila 60 dakika arasında aerobik aktivite yapmak iyi olacaktır. CDC, en az haftada iki kez ağırlık antremanları veya yoga gibi güç antrenmanı yapmanızı önermektedir.

 

Egzersiz seçenekleri

düzenli egzersiz

Aerobik faaliyet için birçok seçeneğiniz var. Örneğin şunları yapabilirsiniz: Yürüyüş, bisiklet sürmek ,koşmak, yüzmek, dans etmek, paten sürmek, kayak yapmak, basketbol oynamak, voleybol oynamak, futbol oynamak,tenis oynamak.

Bölgenizde aerobik dersleri, yoga stüdyoları veya karate dojolarınıda arayabilirsiniz. Egzersiz söz konusu olduğunda, herkes için bir şeyler vardır.
Bir mükemmel seçenek, yaygın olarak kullanılabilen yürüyüştür. Düşük etkili doğası eklemlerinizi nazikçe uyarır ve her yerde yapabilirsiniz. Yürüyebilirsiniz: mahallenin çevresinde, yerel alışveriş merkezinde, öğle yemeğinde, tatilde iken, uçağa binmek için beklerken…

Yürümek, genellikle iyi kolesterol olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerini artırabilir. Ayrıca, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol düzeylerinizi veya kötü koleterol azaltabilirsiniz. Yürüme kan basıncınızı düşürür, tip 2 diyabet riskinizi düşürür ve ruh halinizi artırabilirsiniz.
Yürüyüşe çıkarken, rahat ayakkabılar ve hava şartlarına uygun kıyafetler giydiğinizden emin olun. Geceleri yürüyüş yapıyorsanız, sürücüler sizi karanlıkta görmelerine yardımcı olmak için yansıtıcı malzemelerle giymeyi tercih edin. Isınma için beş dakika yavaş yürümeye başlayın, kaslarınızı gerginleştirmek için uzun adımlara konsantre olun. Isınma zamanını doldurduğunuz da, hızlanmaya başlayabilirsiniz. En iyi yarar için, nefes almadan konuşmanızı sağlayan bir hızda yürüyün. Yavaşça beş dakika boyunca yürüdükten sonra yürüyüşün sonunda vücudunuzu soğutun ve daha sonra gerin.

Antreman programına çok hızlı başlamak sakatlık gibi bir soruna neden olabilir ve başarısızlık için sizi itebilir. Sağlam bir spor tabanı inşa ederek, geçici bir aşamadan ziyade egzersizi hayat boyu süren bir alışkanlık haline getirme olasılığınız artar.

 

Egzersizin Faydaları

Düzenli egzersizin pek çok faydası vardır:

 

Kilo kaybı

Kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Düzenli egzersiz bunu yapmanıza yardımcı olur. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, o kadar çok yiyecek tüketmeniz gerekir. Tek başına yemek seçeneklerinizden 500 kaloriyi ortadan kaldırmak yerine, günlük diyetinizden 250 kaloriyi kesebilir ve spor salonunda diğer 250 kaloriyi çalışabilirsiniz. Menüden bir çanta cips çıkararak ve eliptik makineyi 30 dakika boyunca kullanmak basit olabilir.
Aerobik aktivite kalori yakmak için harika bir seçenektir, fakat güç antrenmanı da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kas kütlenizi arttırarak metabolizmanızı da arttırırsınız. Yağları kasla değiştirdiğinizde vücudunuz istirahat halindeyken daha fazla kalori yakar.

 

Artan enerji seviyeleri

Düzenli egzersiz sayesinde kana düzenli oksijen taşımı sağlanacak, dokularınıza besin maddeleri gelecek, kardiyovasküler sisteminiz gelişecek ve dolaşımınız artacaktır.

Bir süre egzersiz rutinini izledikten sonra, kalp ve akciğerlerinizin için çalışmanız gerekmez. Bu, gününüzde size daha fazla enerji verebilir.
Egzersiz de uyku kalitesini artırır. Size daha iyi bir gece dinlenip güne başlamak için kendinizi hazır hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Hastalıkların Önlenmesi

Genel olarak düzenli olarak egzersiz yapanlar daha sağlıklıdır ve daha az hastalanırlar. Düzenli egzersiz, aşağıdakileri içeren birçok sağlık sorununu önlemenize ve yönetmenize yardımcı olabilir: yüksek tansiyon, kolon ve göğüs kanseri dahil olmak üzere kanser, tip 2 diyabet, şişmanlık ..

Aktivite seviyelerinizi arttırarak, vücudunuzdaki kan dolaşımınızı iyileştirir ve koroner arter esnekliğini geliştirirsiniz. Bu, iyi kan akışını teşvik eder ve kalp krizi de dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı riskinizi düşürür. Egzersiz ayrıca vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını da artırır. Bunlar, hastalıklara neden olabilecek patojenlerle savaşan hücrelerdir.

 

Duygu Durum Geliştirme

İster hızlı tempolu bir dönme sınıfı ya da rahatlatıcı bir zihin-beden yoga egzersizi tercih edin, egzersiz stres atmanıza ve daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni fiziksel aktivite, endorfin de dahil olmak üzere kendini iyi hissettiren beyin kimyasallarının salınmasını uyarır. Bu kimyasallar, birçok insanın egzersiz sonrasında yaşadığı sözde “koşucunun yüksekliği” yaratır. Kaslarınızı kullanmak, stresin eşlik ettiği gerginliği azaltmanıza yardımcı olabilir.

Egzersizinizden sonra, kendinizi daha az vurgulanmış, daha odaklanmış ve daha iyimser hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Düzenli fiziksel aktivite de güveni artırabilir. Depresyonu önlemeye bile yardımcı olabilir. Örneğin, bir Duke Üniversitesi Tıp Merkezi çalışması, belirli insanlarda majör depresyon semptomlarının hafifletilmesi için ilaç olarak 30 dakikalık bir yürüyüş ya da haftada üç defa hafif tempolu yürüyüşün etkili olabileceğini buldu. İlaç tedavinizin rutini değiştirmeden önce daima doktorunuzla konuşun.