Dumbbell Bench Press Hareketi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar ?

Dumbbell Bench Press Hareketi göğüs kasları için yapılan harekettir. Düşük ağırlıklarla daha kolay göğüs kası yapabilmesiniz sağlar. Dumbbell Bench Press göğüs kasları dışından hem omuzlara hemde triceps kasalrına etki eder. Seviyenize göre dambıl ağırlıkları ile yapılan bu çalışma olmazsa olmazlar arasındadır. Başlanğıç hareketi oalrakta tercih edilen Dumbbell Bench Press Hareketi ileriki seviyelerde farklı şekilleri ile antremanlarınız içinde olacaktır.

Egzersizin Detayları
ANA KAS GRUBU Göğüs
EGZERSİZ TÜRÜ Güç
GEREKLİ EKİPMAN Dambıl
KUVVET TÜRÜ İtme (İki Taraflı)
DENEYİM SEVİYESİ Başlangıç
ETKİ ETTİĞİ DİĞER KASLAR Omuzlar, Triceps

Dumbbell Bench Press Hareketi Nasıl Yapılır ?

Dumbbell Bench Press hareketini video ve resimlerle daha net anlaycaksınız ama biz yazılı olarakta belirtelim. Atlmamanız ve dikkat etmeniz gereken noktalar var. Dumbbell Bench Press hareketi için kaldırabileceğiniz dambıllarınızı alıp salondaki herhnagi boş bir sehbaya geçiniz hatta geçmede.

Dumbbell Bench Press Hareketi

 • Öncelikle dambıllar elinizdeki iken sehbaya oturduğunuzda dizlerinizin üzerinde dambılalrı rahat kaldırabileceğiniz şekilde tutun.
 • Sehbaya uzandıktan sonra yukarıdaki resimde gösteriken 1 numaralı tutuş pozisyonuna geliniz. Buarada dikakt etmeniz gerek en önemli unsur dambılların birbirine değmemesi ve kolarınız tam 90 derece olması. Aralarında birkaç santim boşluk oalcak şekilde tutunuz.
 • Dambılları indirirken yavaş ve hissederek indirin ve nefes alın.
 • Dambılları iterken nefes verin ve yavaş değil normal veya bir tık üstü sertlikte itebilirsiniz.
 • Ayaklarınızı yere sabit tutun ve alt gövdenin set boyunca hareket etmesine izin vermeyin.
 • Tekrar sayınız size ve yapabildiğiniz sayılara kalmış artık ama ideali 3*12 de olaur veya 12-10-8 tekrar şekilde bir set de yapabilrisiniz.
 • Setler bittikten sonra sehbaya oturur posziyona gelince dambılalrı yere bırakın. Yatar pozisyonda hareket biter bitmez atmayın. Bu size zarar verecek bir ortam oluşturabilir.

Dumbbell Bench Press Hareketi Nedir

Dumbbell Bench Press Hareketi Nedir

Dumbbell Bench Press Hareketini Bayanlar Nasıl Yapar ?

Dumbbell Bench Press Hareketini Bayanlar

Dumbbell Bench Press Hareketini ile daha düzgün ve güzel göğüs kaslarına sahip olacaksınız. Eğer spor salonundaki görevli veya kendi hazırladığınız antreman porgramlarındaki göğüs ksımında Dumbbell Bench Press yoksa bunu yavaş yavaş listenize eklemenizi öneririz.

Dumbbell Bench Press Hareketinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kesinlike tüm hareketlerde olduğu gibi bu harekette de ısınmadan direk fazla ağırlıklara girmeyin.
 • Kaldıramayacağınız ağırlıklarda bir arkadaşınızın yanınzda durmasını isteyin ve son setlerde set sayınızı azaltamdan destek alark bitirin.
 • Kesinlikle setinizn bitince direk dumbılları atmayın, kendinizi sakatlayabilirisiniz.
 • hareketi çok hızlı bir şekilde yapmayın yedire yedire ve hşssederek yapın.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir