Deadlift Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır

Deadlift, sırtınız, bacaklarınız ve bacaklarınız dahil olmak üzere çeşitli kas gruplarını çalıştıran güç egzersizidir. Üst ve alt vücuttaki kasları hedef alan sadece birkaç egzersizden biridir. Yaralanma riskini azaltmak için iyi formda deadlift yapılması, özellikle de sırtın beline indirilmesi zorunludur.

 

Hareketin Yapılışı

Deadlift genel olarak halterle yapılır ancak dambıl ile de yapılabilir. Sakatlıkları önlemek için ayaklarınızı kalça genişliğinde ayırın. Dizlerinizi bükerek çömelin ve dizinize bitişik olan barı kavrayın. Sırtınızı başlangıç konumunda düz tutmaya özen gösterin. Topuklarınızı yukarı doğru itin, bacaklarınızı uzatın ve bacaklarınızın önübe asılan bar ile tamamen dik duran bir pozisyona geçin. Hareket boyunca barı vücudunuza yakın tutun.

 

Sırt Kasları

Sırtta bulunan kaslardan olan erector spine, deadlift egzersizi sırasında çalışan ana kas gruplarındandır. Kaldırma sırasında bu kaslar gövdeyi uzatırken omurganızı ayağa kaldırırken geriye doğru çekmeye yardımcı olur.

Glute Kasları

Deadlift aynı zamanda kalça kaslarınızı, gluteus maximus’u da hedefler. Bu, vücudunuzun ortasından, uyluğun dışına çapraz olarak uzanan büyük kastır. Bir ucunda pelvik kemiğinize ve sakrumuna, diğer ucunda da uyluk kemiğine uyur. Gluteus maximus kası kalça ekstansiyonundan sorumlu olup, pelvik kemiğinizin üstünü deadlift egzersizi sırasında ayağa kalkar.

Bacak Kasları

Deadlift hem uyluğun önündeki kuadriseps’i, hem de uyluğun arkasındaki hamstringleri hedefler. Bununla birlikte, hamstrings sadece bu egzersiz sırasında stabilizörler olarak hareket eder; Quadriceps kasları birincil taşıyıcılardır. Onlar, bacağınızın ön kısmından aşağı doğru uzanan ve ayağınızın kemikleri olan tibianıza bağlanan dört kastır. Bu kaslar diz ekstansiyonundan sorumludur, diz eklemini durgunluk sırasında ayağa kalktığınız sırada düzleştirir.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir