D Vitaminin İnanılmaz Sağlık Faydaları

d vitamini faydaları

D vitamininin sağlık yararları içinde, bebekleri desteklemek, kanseri önlemek, doğurganlığı arttırmak, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, kilo kaybını desteklemek, depresyonu azaltmak, daha güçlü kemikleri desteklemek, kas fonksiyonunu iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirilmek vardır.

D vitamini eksikliği birçok açıdan tehlikelidir. D vitamini eksikliği sadece kemiklerinizi zayıflatmaz, aynı zamanda diğer sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Bu yüzden doktorlar vücudunuzdaki D vitamini düzeylerini dengede korumayı önerir. Ayrıca, yağda çözünen bir vitamindir ve fosfat, magnezyum ve kalsiyum gibi mineral emilimi için büyük bir kaynaktır . Bu mucizevi vitamin, dokuları ve kas gelişimini güçlendirmek için yaygın olarak tüketilmektedir.

 

D vitamini nedir?

D vitamini, güneş ışığı vitamini olarak da bilinir. Burada, vücudunuz doğal olarak güneşe maruz kaldığında ürettiği için yiyecek veya takviyelerden her zaman D vitamini elde edemeyeceğiniz ilginç bir gerçektir. Çok sayıda insanın daha az güneşe maruz kalmasından dolayı D vitamini eksikliğine maruz kaldığı bilinmektedir. Bunun eksikliği, sizi çeşitli şekillerde etkileyebilir ve genellikle kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet ve raşitizm gibi göz korkutucu hastalıklarla sonuçlanır. D vitamini eksikliğinin dişlerinizi zayıflattığı ve bazen de sık kemik kırıkları ile sonuçlandığı doğrudur. Bu nedenle, ne yediğinizi izlemek ve bol miktarda D vitamini içerdiğinden emin olmak önemlidir.

 

D vitamini kaynakları

  • Bol miktarda D vitamini almak için ana kaynak güneştir.
  • Güneşe maruz kaldıklarında hayvanların vitamin D ürettiği bilinmektedir.
  • Diyetinizde bir bardak takviyeli yağsız süt unutulmamalıdır .
  • Yumurta ve tavuk , D vitamini tüketiminin en basit kaynağıdır.
  • Konserve ton balığı da ideal bir kaynaktır.

 

Vitamin D’nin İnanılmaz Sağlık Faydaları

1.Bebekler için D vitamini

D vitamini, bebeklerin sağlığı için gerekli bir vitamindir. Günlük 2.000 Ünite (IU) verilen bebeklerin, arteriyel duvar sertliğine meyil etmeyenlere göre daha az olduğu bulunmuştur. Çocuk uzmanları, egzama, atopik dermatit ve astım gibi çocukluk hastalıklarına karşı onları koruyarak bebeklere sık sık D vitamini uyguladılar . D vitamininin de glukokortikoidlerle ilişkili anti-enflamatuar etkileri geliştirdiği söylenir. Steroide dirençli astımdan muzdarip insanlar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

 

2.Kanseri Önler

Bazı çalışmalara göre, tüm vitaminler arasında, vitamin D hücre kontrolü ve sağlık konularında en önemli vitamindir. Bazı çalışmalar, hormonal olarak aktif bir D vitamini olan kalsitriolün, kanserle ilgili semptomları yerinde tutmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. Yeni kan damarlarının üretimini yavaşlattığı, kanser hücrelerini yok ettiği ve hücre metastazlarını ve proliferasyonunu azalttığı bilinmektedir. Romatoid artrit , Alzheimer hastalığı , hipertansiyon, multipl skleroz , otizm, astım şiddeti vb. Gibi diğer yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabileceği için D vitamini eksikliği göz ardı edilmemelidir .

 

3.D Vitamini Doğurganlığı Arttırır

İnfertilite, insanların yüksek stres ve depresyon seviyelerini geliştirmelerine yol açan zorlu bir komplikasyondur. Son zamanlardaki bir çalışmaya göre, vitaminle doldurulan beslenme gereklidir, ancak herhangi bir biçimde D vitamininin düzenli olarak alınması daha da önemlidir. Doğurganlık sorunları ile mücadele eden D vitamini düzeylerini artıracaktır.

 

4.Kardiyovasküler Sağlık için

Sağlıklı bir yaşamın sağlıklı bir kalbe bağlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin kalp ile ilgili tıbbi sorunlara yakalanma şansının% 40 daha fazla olduğunu iddia etmiştir. Bu riskleri azaltmanın basit ama etkili yolu, vücudunuzdaki uygun seviyeleri korumaktır.

 

5.Kilo kaybı için D vitamini

Bir çalışmaya göre, D vitamini eksikliği kilo problemleri yaratabilir. Düşük kalorili bir diyet tüketen obez insanlar için günlük D vitamini takviyesi gereklidir. Bu dozaj, enerji seviyelerini arttırır, yorgunluk ve baş dönmesini önleyerek, kilo verme yolculuğunu daha az stresli hale getirir. Enerjik bir vücutla, kilo kaybını garanti ederek daha fazla fiziksel aktivite yapabilirler. Diyetisyenlerin çoğu, D vitamini tüketmenin, vücudunuzu aktif ve sağlıklı tutmak için de önemli olan besin maddelerinin daha iyi emilmesinde yardımcı olabileceğine karar verir.

 

6.Depresyonunu azaltır

D vitamininin duygu durum arttırıcı olarak çalışabileceğini öğrenince şaşıracaksınız. Kapsamlı bir araştırmadan sonra, uzmanlar depresyonun kontrol ettiğini ve D vitamininin sıra dışı bir eksikliğinin anksiyeteye neden olabileceğini bulmuşlardır.

 

7.Tip-2 Diyabet İçeren D Vitamini

Tip-2 diyabet, yetişkinlerde ve çocuklarda da yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Bu durum göz korkutucudur, çünkü diyabetin gözlerinizi veya kalbinizi olumsuz etkileyebileceği ihtimali her zaman vardır. Ayrıca, iyi miktarlarda alınan D vitamini, Tip-2 diyabetine neden olan faktörlerle savaşabilir.

 

8.Daha Güçlü Kemikler İçin

Diş veya kemik ağrısını sık sık yaşarsanız, d vitamini bakımından zenginleştirilmiş besinler tüketmeniz gerekir. Kemikleri sadece daha güçlü tutmakla kalmaz, aynı zamanda kemik yoğunluğu için de kalsiyum ve diğer besinleri emer. 

 

9.Kas Fonksiyonunu İyileştirir

Kaslarınızı güçlü ve yeterli derecede çalışır durumda tutmanıza yardımcı olur. Fakat kas büyümeniz yavaşsa sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumu zenginleştiren bir diyet programı ile geliştirebilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirir, kas gelişimini destekler ve vücudunuzun doku bakımı için gerekli olan tüm gerekli besinleri emmesini sağlar.

 

10.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sisteminizin enfeksiyöz bakterilerle savaştığı açıktır. Viral enfeksiyonları önlemek için güçlü bağışıklık sistemini korumak son derece önemlidir. D vitamini enfeksiyonları önleme potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir ve uzmanlar vücuttaki kanserli hücreleri savaşma kabiliyetini zaten onaylamışlardır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir