Close Grip Bench Press Nasıl Yapılır?

Close Grip Bench Press

Bench press hareketinin mükemmel bir egzersiz olduğunu tüm vücut geliştirme camiası bilmektedir, bu hareketle bağlantılı olan close grip bench press(yani yakın tutuş) hareketi de harika bir varyasyondur. Bu hareket farklı kasları büyütmenize ve çok yönlü mükemmel bir fizik elde etmenize olanak tanıyacaktır. Şimdi hareketin anlatımına geçelim.

 

Close Grip Bench Press Nasıl Yapılır?

Avucunuz dışara bakacak şekilde barı kavrayın. Elleriniz omuz hizasından biraz daha yakın olmalıdır. Sırtınızı sabit şekilde tutun ve ağırlığı alın.

Kollarınız vücudunuza hafif değecek pozisyonda ağırlığı göğsünüze indirin . Nefes alın ve ardından nefes vererek barı yukarı doğru başlangıç pozisyonuna getirin ancak dirseklerinizi tam kilitlemeyin. İstenilen tekrar sayısı kadar yapılıp bir seti tamamlayabilirsiniz.

Bu hareketi ilk defa yapacak olanlar ağırlık konusunda dikkatli olmalıdır çünkü zor bir harekettir ilk denemede boş barla çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

 

Close Grip Bench Press Nereyi Çalıştırır

Close grip bench press öncelikle triceps kaslarını hedef alır ve triceps boyutunu arttırmada etkilidir. Triceps antremanlarında bir çok sporcu izole hareketlere odaklanır ancak close grip bench press bunların aksine birçok kas grubunu çalıştırır. Triceps kaslarınızın boyutunu arttırıyorken ayrıca vücudunuzda ön deltoidler ve iç göğüş kaslarınıda çalıştırır. Çok fazla kas grubunu içeren egzersizler her zaman izole egzersizlerden daha fazla gelişime neden olur.

 

Close Grip Bench Press Faydaları

Normal bench presste çalışan başlıca kaslar göğüs, triceps ve omuzlardır. Triceps kaslarınızı güçlendirmek ve gerektiği kadar önem vermek bench press hareketini yaparken kaldırdığınız ağırlık miktarını arttıracaksınız.

Ve bu hareket,  izole triceps hareketlerine göre daha fazla ağırlık kullanmanıza olanak sağlar. Bunun sayesinde, vücudunuz güçlenecektir. İzole hareketlerden farklı olarak, close grip bench press hareketinde triceps, omuz ve göğüs kaslarınızdan yardım alır ve bu ağır kiloları kaldırmanızı sağlar. 5-8 tekrar aralığında yaparsanız, belli bir süre sonrasında belirgin bir güç artışı sağlayacaksınız.

Bu egzersizi yapmak oldukça kolaydır ve hareketi yapma talimatlarını uyguladığınız taktirde mükemmel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Daha büyük triceps, daha büyük göğüs, daha büyük siz!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir