Bitter Çikolatanın 11 Sağlık Faydası

bitter çikolata faydaları

Bitter çikolatanın sağlık faydaları arasında, psikolojik sağlığın desteklenmesi, göz sağlığını ve kan dolaşımını desteklemek bulunur. Ek olarak iyi bir anti-oksidan kaynağı olan, kardiyovasküler sağlığı destekleyen ve öksürüğü tedavi eden sağlık faydaları bulunmaktadır. Diğer faydaları arasında tokluk hissi vermek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ruh halini geliştirmeyi içerir.

 

Bitter çikolata nedir?

Çikolata sevenler, uzun vadede sağlıkları üzerinde olumsuz bir etki yaratmadan, onlar için gerekli besin kaynağı olabileceğini öğrenmekten mutluluk duyacaktır. Beslenme uzmanları,% 70 -% 80 kakao ile yapılan çikolatanın tüketilmesinin genel sağlığınız için faydalı olduğunu öne sürmektedir. Bu çeşitlilikten dolayı, minimum miktarda tereyağı, şeker ve diğer koruyucuları tüketiyor olacaksınız.

Üstelik, diğer şeker çeşitlerini ya da yüksek şeker içeriği ve kilo alımına ve çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunan kaloriler içerdiğinden çikolatalı tatlılar yemekten kaçının. Böylece, kakao ve bitter çikolata, psikolojik sağlığınızı iyileştirmek için birlikte çalışır.

 

Bitter Çikolata’nın Besin Değeri

100 gramlık bitter çikolatadan oluşan bir parça, aşağıdaki besinleri içerir.

  • Bakır % 89
  • Diyet lifi 11g
  • Demir % 67
  • Magnezyum % 58
  • Manganez % 98
  • Fosfor % 33
  • Potasyum % 22
  • Selenyum % 11
  • Çinko % 22

 

Bitter Çikolatanın 11 İnanılmaz Sağlık Faydası

1.Psikolojik Sağlığı Güçlendirir

Buna inanamayabilirsiniz ama bitter çikolata tüketmek psikolojik sağlığınızı iyileştirebilir. Gerildiğinizde sinirleri yatıştırmaya yarayan bol miktarda besin içeren bir güç merkezidir. Umutsuzluk halinde bir bitter çikolata parçasını seçebilirsin. Yüksek stres ve anksiyete seviyelerini azaltarak durumunuzu rahatlatacaktır.

Dahası, çalışmalar, genellikle bitter çikolatayı tüketen insanların bilişsel yeteneklerini artırdığını göstermiştir. Ayrıca çeşitli işlevleri gerçekleştirmenize yardımcı olan konsantrasyonu geliştirmek için lezzetli bir kaynaktır.

 

2.Göz Sağlığı İçin

Bilim adamları, bitter çikolatanın genel göz sağlığınızı iyileştirme potansiyeline sahip harika bir yiyecek olduğunu ortaya çıkardı . Zayıf görme için yararlıdır. Bitter çikolata göz enfeksiyonlarının da görülmesini engelleyebilir.

 

3.Kan Dolaşımı İçin

Bitter çikolata, kan dolaşımını kolaylaştıran çeşitli mineral ve vitaminlerin bir güç merkezidir. Beslenme uzmanları düzenli olarak yeterli miktarda bitter çikolata tüketmenin kan damarlarınızı güçlendirebileceğini öne sürmektedir. Ayrıca vücudunuzdaki kan basıncını nötrleştirmek için sağlıklı bir kaynağıdır.

Çalışmalar zararlı kolesterolü temizlemek için yeterince güçlü olduğunu göstermiştir; Ancak, bu konuda daha fazla inceleme devam etmektedir. Bu arada, diyabetiniz varsa fazladan bitter çikolata yemekten kaçınmanız önemlidir.

 

4.Enerji Artırıcı Olarak Çalışır

İçinde hafif kakao içerikli bir bitter çikolata parçasını tüketerek enerji seviyenizi hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Bunu günlük rutininize dahil etmek, ani yorgunluğa katkıda bulunan faktörleri ortadan kaldıracaktır. Ayrıca sert antremanlardan önce küçük çikolata parçası tüketebilirsiniz. Ancak, sürekli yorgunluk ve baş dönmesi durumunda, ciddi bir sağlık sorununun bir belirtisi olabileceğinden bir doktora gözükebilirsiniz.

 

5.Ağız Sağlığı İçin

Bunu çelişkili bulabilirsiniz, ancak çalışmalar, bitter çikolatanın daha iyi ağız sağlığına yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Diğer çikolata türleri daha zararlıdır çünkü bitter çikolata gibi teobromin içermezler. Theobromin diş çürümesiyle mücadele potansiyeline sahip bir bileşendir. Besleyici, ağız sağlığınıza zarar veren bakterilerle savaşabilir. Şüphesiz, bitter çikolata ağız sağlığınızı iyileştirebilir, ancak sık sık diş hijyenini tercih etmeyi unutmamalısınız.

 

6.Anti-Oksidanların Kaynağı

Antioksidanlar ile zenginleştirilmiş, bitter çikolata, genel refahınız için harikalar yaratabilir. Antioksidanların, toksinler, kimyasallar, bulaşıcı bakteriler, serbest radikaller ve hatta kanserli hücreler gibi çeşitli sağlık açısından zararlı faktörleri hafifletdikleri bilinmektedir. Ayrıca serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi de önleyebilirler. Bu hücreler vücutta farklı tipte kanserler üretebilir. Bu nedenle, bitter çikolata tüketmek vücudunuzun kansere ve diğer zayıflatıcı hastalıklara bağlı semptomları temizlemesini önleyebilir, bu da aynı zamanda erken olgunlaşmayı da içerir.

 

7.Kardiyovasküler Sağlık için

Beslenme uzmanları az miktarda bitter çikolatanın tüketilmesinin kalp sağlığınızı iyileştirebileceğini önermektedir. Doğru kan akışına izin verme gibi işlevlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Damarlarınızdaki kan pıhtılaşmasını, iltihap ve hücre hasarını önleyebilir. Ancak, her şeyin ılımlılık içinde en iyi çalıştığını unutmayın. Ayrıca, günlük rutininize koyu çikolata eklemeden önce kardiyoloğunuza danışmanız daha da iyi olacaktır.

 

8.Öksürük Tedavisi

Sürekli öksürükler gerçekten endişe vericidir. Bu durumu küçük bir bitter çikolata kullanarak önleyebilirsiniz. İçinde bulunan bileşen teobrominin, öksürüğünüzü neden olduğu iltihap ile birlikte kontrol ettiği söylenir.

 

9.Tokluk Hissi

Düzenli olarak tükettiğinizde, size yeterli enerji sağlayarak saatlerce tok tutacaktır. Bu nedenle, evde bir parça tutmak akıllıca bir fikirdir. Aniden açlık durumunda yemek pişirmeden önce veya sağlıklı bir atıştırmalık olarak biraz tüketebilirsiniz.

10.Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çalışmalar, bitter çikolatanın bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini kanıtladı. İç ve dış zarar verici faktörlerin zararlı etkilerinden korumak için çalışan bir antioksidanlardır. İkincisi, bağışıklık sisteminizin hücrelerini zayıflatmaya yetecek kadar güçlüdür ve sonuç olarak, hastalığa neden olan bakterilere, enfeksiyonlara, toksinlere ve serbest radikallere karşı gelmektedir. Bunun dışında, bitter çikolatada bulunan diğer bileşenler de bağışıklık sisteminizin durumunu iyileştirmek için işlev görür.

 

11.Ruhunuzu Geliştirin

Ruh halinizi geliştirmek için lezzetli bir kaynak olabilir . Çalışmalar, fenetilamin ile dolu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bileşiğin endorfin saldığı bilinmektedir. İkincisi, ruh halinizi iyileştirmek için iyi hissetmenize ve olumlu bir zihin çerçevesine sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, birçok çalışma, stres hormonlarının içinde bulunan özelliklere bağlı olarak bitter çikolata tüketerek kontrol edilebildiğini kanıtlamıştır.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir