Bir Kadıköy Alışkanlığı

 Bir Kadıköy Alışkanlığı
Okunuyor Bir Kadıköy Alışkanlığı

Aydın Türkmen’den Derbi Değerlendirmesi;

Fenerbahçe-Galatasaray derbilerinin rekabet gücüne, taraftarda yarattığı kalp çarpıntısına diyecek yok da, çok uzun zamandır oyun olarak futbolseverleri tatmin eden bir mücadele göremiyoruz.

Aslında Sarı-Kırmızılılar klasik oyun anlayışı ve klasik dizilişiyle sahadaydı. İlk dakikadan itibaren topa hakim oldular, çok pas yaptılar. 30’uncu dakikada Sarı-Kırmızılı 120, Fenerbahçe 60 isabetli pas yapmıştı. Peki pas yaptı da ne oldu? Özellikle ilk 45 dakika neredeyse net bir gol pozisyonuna giremedi takım… Elde rakibin olası baskısını kırma dışında pek de bir işe yaramadı. Düşünsenize kaleyi bulan ilk şut 52’nci dakikada geldi.

Fenerbahçe açısından da pek öyle baskılı oynayayım derdi yoktu. Erol Bulut, topu rakibe verip, sahasında bekleyip, kontratakla sonuca gitmeyi planlamıştı. Yani liderin tek gol planı rakibin defans arkasına atılacak toplar ya da kanat ortalarıydı.

Sonra Mısırlı’nın kumaşının ne kadar kaliteli olduğunu dosta düşmana ilan eden o akıl dolu vuruşu geldi. Çıldırtan denge bir anda bozuldu… Oyun tam da Galatasaray’ın istediği şekle dönüştü.

Fenerbahçe , can havliyle açıldı, bu da Galatasaray’ın hızlı ayaklarının aradığı kulvarı bulmasını sağladı. Ligin en iyi pas yapan takımı için golden sonra oluşan Fenerbahçe baskısını kırmak da zor olmadı. Hatta skoru artıracak önemli pozisyonlar da bulundu

Maçtan önce isimler değil, sistem kazanır demiştim. Öyle de oldu, Galatasaray Kadıköy’den lider döndü.

DERBİNİN DİKKAT ÇEKENLERİ

1.Mohamed: İlk derbisinde gol atmasından öte, pozisyon bilgisi, top saklama özelliği ve en önemlisi kafa hakimiyetiyle Galasaray’da fark yaratacağını gösterdi.

2.Muslera: Kırılma anı denilecek bir pozisyonda Samatta’nın ön direkteki kafasını muhteşem bir refleksle çıkardı. Takımın güven unsuruydu.

3.Taylan: Sıfır hatayla oynadı. Oyunun sigortasıydı. Hem defansta, hem de F.Bahçe’nin çıkmaya çalıştığı pozisyonlarda ‘Süper Kahraman’ rolünü üstlendi.

4.Sangare: Takımının en iyi ismiydi. Özellikle ilk yarıda hem hızıyla hem ortalarıyla Galatasaray’ın sol tarafını felç etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın