Amino Asit Çeşitleri ve Vücuda Etkileri

amino asit

Amino asitler, özellikle kas geliştirmek isteyen kişilere kas ve kuvvet oluşturma konusundaki yardımları ile bilinmektedir.

  • BCAA’lar kas dokusunun büyümesini ve onarımı için değerli yapı taşlarıdır.
  • L-arginin, kan akışını arttırır.
  • L-karnitin, yağ yakmayı arttırır ve yenilemeyi hızlandırır.
  • L-glutamin, kas hücrelerinde su tutma oranını arttırır ve hücre büyümesine yardımcı olur.

 

Hipertrofi Nedir?

Antreman programlarının neden olduğu hedef kas dokusunun kasıtlı olarak büyümesidir. Bir sporcu çeşitli egzersizleri kullanarak kas hipertrofisi yapabilir.

Hipertrofi, hücrelerin boyutunda artış ile kas büyüklüğünü arttırmaktır. Hiperplazi adı verilen benzer bir etki, hücre veya lif sayısındaki artışa neden olur.

Vücut hiperplazi ile antremana cevap verirse, yeni kas lifleri inşa ederek büyümektedir. Günümüzde bir çok sporcu, daha hızlı ve etkili kas büyümesini elde etmek ve aşırı eğitim veya yetersiz beslenmenin neden olduğu istenmeyen kas atrofisi (küçülme) önlemek için çok çeşitli takviyeleri kullanabilir. Amino asitler özellikle kas dokusunu büyütmek ve onarmak için etkilidir çünkü esas olarak protein içerir. Beslenme  kas gücü ve dayanıklılığının oluşturulmasında ve bakımında merkezi bir noktadır. Bu nedenle vücutgeliştiricileri ve diğer sporcular daima kapsamlı ve dengeli bir beslenmeye sahip olduklarından emin olmalıdırlar. Önemli besin maddelerinin yetersiz kalması durumunda, vücut kas dokusunu parçalayarak antrenman sırasında hasar gören dokuları onarmak için bileşenlerini kullanacaktır. Bu, kas kütlesinde istenmeyen bir azalmaya neden olur (atrofi).

Kaslı bir vücut ayrıca artan bir temel enerji tüketimine sahiptir ve bu nedenle antreman yapmadan bile daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Kilo vermeye çalışırken kas inşa etmek mantıklıdır, çünkü daha büyük kaslar daha fazla enerji tüketir ve daha sonra yağ kazanma olasılığını azaltır.

 

Kas Büyümesini Arttırmak İçin Amino Asit

Pek çok önemli besin kas büyümesini destekleyecek ve vücut üzerindeki antremanın etkisine katkıda bulunacaktır. Protein içeren ürünler, kısa ve orta vadede kas kütlesi ve kuvvetini arttırmaya yardımcı olur. Sporcular ve vücut geliştiriciler bu nedenle sık sık protein tüketen gıdaları tüketir. Özellikle amino asitler kas oluşturmak için kullanılır ve tamamen doğal bir şekilde etkileyici sonuçlar üretebilirler.  

BCAA ile Kas Kütlesi Oluşturma

Vücudun proteini sentezleme kabiliyetini çarpıcı bir şekilde arttırır ve sadece iki hafta kullanılarak kas kütlesi oluştururlar. L-lösin de insan için çok önemlidir ve bu nedenle besin takviyeleri yoluyla tüketilmelidir. 
Dallanmış zincirli amino asitler (BCAA), aynı zamanda proteinin indirgeme kasını inhibe ederek kas onarımı ve büyümesi için önemli bir besin maddesidir. Vücuttaki kaslara enerji taşıyıcıları olarak da önemlidirler. Antreman düzeyine bağlı olarak, yeterli miktarda oksijen kadar bol miktarda kolayca metabolize edilebilen enerjiye ihtiyaç duyarlar.

 

Taurin

Taurin takviye olarak alındığı taktirde yoğun antreman sonrasında doku parçalanmasını azaltabilir ve böylece kas büyümesine olumlu etki sağlayarak performansı arttırır. Kaslar gerginleştiğinde, vücut doğal olarak kas dokusundaki hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri oluşturur. Taurin, bu zararlı bileşenlerin üretimini önleyecek ve kas dokusundaki stresi azaltacaktır.

 

L-Arginin

L-arginin, kas ve mukavet arttırmak için iyi bilinen bir amino asittir. Arginin ek olarak alımı sonucu olarak kan akışı ve bağışıklılık sisteminin etkinliği artar.

 

L-Karnitin

L-Karnitin, muhtemelen sporda en çok bilinen amino asittir. L-karnitin, yağ moleküllerini mitokondriye ulaştırır. Mitokondri yağ moleküllerini enerjiye çevirir. Ek karnitin tüketimi, enerji üretmek için vücudun kas dokusunu parçalama olasılığını azaltır.

 

L-Glutamin

L-glutamin insanlar için çok önemli olmayan amino asitlerdir. Vücut doğal olarak glutamin üretebilmektedir. Kas hücrelerinde su tutma oranını arttırır ve hücre büyümesine yardım eder.

 

Sonuç

Birçok çalışma, belirli besin takviyelerinin tüketilmesinin, vücudun doğal olarak kas geliştirme yeteneğini desteklediği göstermiştir. Amino asitler özellikle önemlidir, çünkü kas dokusunu oluşturan proteinin yapı taşlarıdır.

Özellikle L-lösin, kas dokusunun parçalanmasını önlemek ve sürekli büyüme için önemlidir. Vücut, antremanda olduğu gibi artan zorlan dönemlerinde daha fazla enerji ve besleyiciye ihtiyaç duyar. Antremandan 30 dakika önce tüketilmesi durumunda kasları taşınması daha kolay olacaktır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir