Alkol Tüketiminin Kas Geliştirmeye Etkisi

alkol-vücut-gelişimi

Kendinize soracağınız tek soru, alkollü içecekleri tüketmenin kas geliştirme açısından sizi etkileyip etkilemediğidir. Vücudunuzun gelişiminde mükemmel sonuçlar görmek istiyorsanız ve aynı zamanda arkadaşlarınız ile zaman geçirirken kendinizi alkol tüketmekten vazgeçiremiyorsanız buyrun gerçeklere bakalım.
 

Alkol ve Kalori

Öncelikle kalori hakkında konuşalım. Ne yazık ki alkol tam anlamıyla boş kalori ile doludur. Sade likörlü içecekler içiyorsanız,  içecek başına yaklaşık 70 ile 100 kaloriyi içerek en düşük kalorili seçeneği tüketmiş oluyorsunuz.

Ancak bira, şarap yada karışık bir koktel tüketiyorsanız ki bu en kötü seçenek, içecek başına 150 ile 400 kaloriyi kolayca vücudunuza alıyorsunuz.  Bu tüketimler çok hızlı bir şekilde ve hayal edemeyeceğiniz gibi vücuda eklenir ve gerçek anlamda yağ kaybı yavaşlar. Bu sizin doğru yolda giden vücudunuzu yanlış yola sokar.

Kas geliştirmek için daha fazla kalori tüketmeniz gerekir ancak bu kaloriler tam anlamıyla boş kalori olarak adlandırabilirim. Vücudunuz kas dokusu inşasında yardımcı olmak üzere alkol üzerinde bulanan boş kalorileri kullanmayacağınız hatırlayabilirsiniz. Bu nedenl e vücutta yağa dönüştürülme olasılığı çok yüksektir. 

Alkol ve Hormonlar

Sırada konuşacağımız konu alkolün hormonal düzeylerindeki etkisi yani genel olarak testosteron seviyesini düşünebilirsiniz. Alkol vücuda girdiğinde testosteron üretimi kesilecektir. Bu genel kas geliştirme kapasitenizi düşürür ve aynı zamanda güçsüzlük duyguları ile motivasyon düzeylerinin düşmesine neden olur. Durumunuzu daha da kötüleştirmek için, biranın östrojenik etkileri olduğu için östrojen seviyenizin yükseldiğini fark edebilirsiniz. Bu testosteron ile daha da fazla etkileşime girer.

Kas geliştirmek ve daha fazla yağsız olmak istiyorsanız, alkol çok olumsuz bir hormonal durum oluşturur ve bu nedenle sonuçları geriye doğru götürecektir.

 

Alkol ve Kas Yenilenmesi

Son olarak, alkolün kas yenileme hızını nasıl etkilediği hakkında konuşalım. Çok fazla alkol tükettiğiniz bir günün gecesinde uyandıysanız kendinizi bu kadar iyi hissetmemişsinizdir.

Alkol sisteminize girdiğinde, diğer tüm işlemler durdurulur ve bu alkolün oksitlenmesi birincil öncelik olur. Buna, kas dokusunun yeniden yapılandırılmasında başrol oynayan protein sentezide dahildir.

Antreman sonrası alkol tüketirseniz kas yenilenme süreniz daha uzun süreceğinden dolayı planladığınız süre sonunda tekrar antremana gitme süreniz uzar.

Gördüğünüz gibi alkol kesinlikle kas gelişimine doğrudan etki ediyor.  Haftada en az bir gece ağır bir alkol tüketimi olduğunda bile ilerleme konusunda yavaşlama olacağına emin olabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir