1 Kilo Vermek veya Almak İçin Kaç Kalori Gerekli

Bayanlar ve erkekler farklı bünye ve metabolizmaya sahip oldukları için vücutlarda bulunan kalori ve yakılan aynı zamanda alınan kalorilerde değişiklik göstermektedir. Sizlere bu yazımızda hem bayanlar hemde erkekler için 1 kilo vermek veya 1 kilo almak için gerekli kalori miktarları ve aynı zamanda günlük hayyatta yakılan kalori buna ek oalrakta yapılan hareketler ve aktivitelerle harcanan kaloriler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Ülkemizde bayanların ortalama kilosu yaklaşık olarak 60-65 arasındadır. Bu yaş aralığında ki bir bayanaın vücudundaki bulunan yağlar ortalam 100.000 ile 110.000 kalroi arasıan denk gelmektedir.

1 kilo kaç kalori

Yine ülkemizde erkeklerin kilo ortalamsı yerine 60-65 kilo arasıdnaki erkek üzerinden değerleri verelim ki yazı başında belirttiğimiz fark gözüksün. Dediğimiz gibi 60-65 kilo arasındaki bir erkeğin vücudundaki yağlar ortalama 70.000 ile 80.000 kalor arasındadır.

Görüldüğü gibi hemen hemen yanı kilo da olan bir bayan ile erkeğin arasında 30.000 kalori lik bir fark vardır.

Günlük Kaç Kalori

Günlük ortalam 2500 kalori almaktayız.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalıyız

Can alıcı sorumuza geldik, aslında bu sorumuzda herkes için eşit değildir cinsiyet ve kilo oranı farklılıklar oluşturacaktır ama biz ortalama bir değer vereceğiz. 1 kilo vermek için 7000 ile 8000 kalori yakmanız gerekmektedir.

Günlük Olarak Ne Kadar Protein Tüketilmelidir?

Peki bunu nasıl yapacağız. Günlük almış olduğumuz 2500 civarı kaloriyi 2000 veya 1800 kalori civarına düşürmeliyiz. Sağlıklı ve daha az porsiyonlarla beslenmeliyiz. Akşam saat 6-7 veya en geç 8 den sonra yemek yememeliyiz. Şeker ihtiyacımızı tatlılardan ziyade meyvelerden karşılayabilirsiniz. Ve tabiki aktif bir hayat nedir bu derseniz detaylı anlatalım.

1- Günlük Yürüyüş : 1 Saat tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak sizden 400 civarı kaloriye güle güle demektir 🙂 Saat arttıkça rakamı ortantılı olarak artırmış olursunuz. Misal 2 saat 800 kalori şeklinde. Ayrıca yürüş sadece kalori yakmanıza değil yanı zamanada sağlıklı ve uzun bir ömüre sahip olamızı sağlıyor.

2- Yüzme : Yüzme yapılabilecek en iyi spor aktivitesidir. Sadece kalori yakmak anlamında değil yüzmek heredeyse tüm vücudunuzu çalıştırmaktadır. Eğer imkanınız varsa kesinlikle hafta 3-4 gün yüzün. Gelelim yüzmenin harcadığı kalori oranınına. 1 saat normal şekilde yüzmek size 600-700 kalori harcamanızı sağlar. Bu rakam ortalamadır, yani aralıksız ve hızlı bir şekilde yüzme ile 1 tur atıp danlenmek arasında ciddi fark vardır.

3- İp Atlamak : Yürüş veya yüzmeye vakit bulamıyorum diyorsanız, çocukluğunuza dönün ve evde bile olsa 1 saat ip atlamak sizden yaklaşık 800 kaloriye elveda demek anlamına geliyor 🙂

4- Bisiklete Binmek : 1 saat normal hızda (15km) bisiklete binmek yaklaşık 700 kalori yakmanızı sağlar. Bisiklete binmek güzel havada hem eğlenceli bir aktivite olur hemde gitsin kaloriler 🙂

Bu seçenekleri artırmak sizin elinizde. Hayatı ne kadar aktif yaşarsanız o kadar sağlıklı ve mutlu olursunuz. Tam tersi tüm gününüzü monoton yaşarsanız o kadar mutsuz ve sorunlu olursunuz.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

1 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almalıyım

Kalori de mantık aynıdır 1 kilo vermek için gerekli olan 7000 – 8000 kalori yakma işlemi 1 kilo almak içinde 7000 – 8000 kaloriye ithiyaç vardır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz.

Günlük aldığınız kalori miktarı 2500 lerde ise bunu 3000-3500 lere çıkartarak yaklaşık 10 günlük bir sürede 1 kilo almış olursunuz. Kilo almak için düzenli bir şekilde 3 ana 3 de ara öğün yemenizi öneririz. Ara öğünlerde kuruyemiş tarzı tüketim kilo alma zamanınızı hızlandıracaktır.

Gün İçerisinde Tükettiğiniz Yiyecekler Kaç Kalori Bilmek İsterseniz Yeni Kategorimizi İnceleyebilirisiniz :

https://sporarkadasi.com/vucut-yag-orani-nasil-dusurulur/


Bu Yazımız İçinde Bulunan Başlıklar

1 kg kaç kalori , 1000 kalori kaç kilo , bir kilo kaç kalori , 1 saat yürüyüş kaç kalori

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir